زینت ملوک قوام شیرازی را بیشتر بشناسید

شیراز آن چنان مملو از جاذبه است که اگر روزها و هفته ها به معرفی آم بپردازیم باز هم زمان کم می آریم جاذبه هایی که هر کدام برای خود دارای ویژگی هایی هستند که آنها را منحصر به فرد می نماید جاذبه هایی مانند مسجدعتیق، تخت جمشید، پاسارگاد، شاه چراغ که تنها معدودی از اماکن گردشگری این شهر می باشند.

خانه زینت الملوک کجاست-شیراز-آشاسیر

ما در این صفحه می خواهیم شما را با یکی از زیبا ترین بنا های موجود در شیراز آشنا نمایم که به خانه زینت الملوک مشهور می باشد.

تاریخچه خانه زینت الملوک

در سده 13 هجری خاندان هزار فامیل قاجار در ایران حکم رانی می نمودند و از نزدیکان و اقوام خود حکامی را به اکناف ایران می فرستادند یکی از این خوانین که با قدرت در نواحی مرکزی ایران اعمال قدرت می کردند خاندانی به نام قوام بود که تا دوره پهلوی نیز بر سر قدرت باقی ماندند.

در اوایل سده 14 یکی از بزرگان شیراز به نام علی محمدخان قوام‌الملک دوم این بنا را ساخت و بعد از مرگ نیز اجدادش در آن سکونت نمودند که یکی از انها بانویی بود که زینت‌الملوک نام داشت و امروزه نیزه این ساختمان با همین نام در بین اهالی شیراز مشهور می باشد.

معماری خانه زینت الملوک

خانه زینت الملوک کجاست-شیراز-آشاسیر

مصالح اصلی در طراحی و ساخت  این عمارت چوب و آجر می باشد که با ابعاد مختلفی کنار هم قرار گرفته اند و تبدیل به یکی از هنرمندانه ترین بنا های شیراز شده اند.

پلان و ویژگی های خانه زینت الملوک شیراز

خانه زینت الملوک کجاست-شیراز-آشاسیر

سازمان میراث فرهنگی فارس در طبفه زیرین این عمارت موزه ای تاسیس کرده که برای گردشگران از جذابیت فوق العاده ای بر خوردار می باشد و شرح آن به این شکل است که نیم تنه ها و تندیس هایی از مشاهیر شیراز و خاندان های نظیر زند و قاجار و بزگان را برای آشنایی بیشتر مردم ساخته اند که  روزانه هزاران نفر را به سوی خود جذب می کنند شما نیز اگر به این محل سفر کردید حتما از این موزه مردم شناسی بازدید کنید و عکس یادگاری بگیرید.

  • تصاویر و حجاری های موجود در این بنا یکی دیگر از موارد شایان بیان درباره خانه زینت الملوک می باشد.
  • تندیس های که در زیر زمین عمارت ساخته شده بسیار واقعی به نظر می رسند و در تهیه آنها از موم استفاده شده است.
  • جالب است بدانید که بین این عمارت و نارنجستان قوام راه تونل مانندی وجود دارد که آنها را به هم مرتبط می نماید.
  • شیشه نگاری های رنگارنگ این عمارت بسار محسور کننده است.

خانه زینت الملوک کجاست-شیراز-آشاسیر

ساعات بازدید از موزه و عمارت زینت الملوک همه روزه به غیر از ایام ویژه ( تاسوعا، عاشورا و…) از ساعت 9 صبح الی 19 می باشد، از دیگر اماکن گردشگری نزدیک به این عمارت می توان به عمارت نارنجستان قوام اشاره کرد، بهترین مسیر برای رسیدن به این عمارت تاریخی فارس شیراز، خیابان لطفعلی خان زند،ضلع غربی نارنجستان قوام می باشد که می توانید به سهولت به آن برسید.

Call Now Button