// آشنایی با یزد | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

درباره یزد بیشتر بدانید

این استان که از قدیمی ترین مناطق کشور است دارای بسیاری ابنیه و سازه کهن می باشد، یزد در سال 1352 به شکل رسمی تاسیس شد این استان که در میانه کویرهای مرکزی ایران قرار دارد مساحتی معادل با ۷۳٬۴۷۷ کیلومتر مربع دارد، جمعیت یزد طبق آخرین سرشماری عمومی در سال 95 برابر با ۱٬۱۳۸٬۵۳۳ نفر بوده است.از شهر های مهم یزد می توان به میبد، اردکان و یزد اشاره نمود همچنین یزد که با توجه به مختصات و موقعیت جغرافیایش دارای تابستان های کم باران و گرم و خشک می باشد دارای پوشش گیاهی خاص خود است، همسایه های استان یزد عبارتند از اصفهان، خراسان جنوبی، کرمان و فارس که از طریق زمینی، ریلی، هوایی با یزد در ارتباط می باشند.

شهرستان‌های یزد

استان تاریخی یزد که امروزه دارای 10 شهرستان می باشد در گذشته دارای تقسیم بندی دیگری بوده است بخش هایی از آن از دیگر استان های کشور جدا شده و امروزه به یزد پیوسته اند که به ترتیب زیر می باشند

شهرستان یزد که در مرکز استان یزد قرار دارد تعداد فراوانی جاذبه طبیعی و تاریخی را در خود جا دارده است که از مهمترین آنها می توان به مسجد امیرچخماق، باغ دولت‌آباد، آتشکده یزد اشاره نمود که  تنها تعداد اندکی از جاذبه های یزد می باشند، این شهرستان در سال 1316 تشکیل شد و ٦٥٦،٧٧٤ نفر جمعیت دارد.

شهرستان اردکان که یکی دیگر از شهرستان های یزد می باشد از شه شهر عقدا، احمدآباد، اردکان تشکیل شده است، اهالی بسیار مهمان دوست و با ایمانی دارد.البته این شهرستان دارای معادن فراوانی است که از لحاظ اقتصادی نیز دارای ااهمیت فراوانی است.

شهرستان بافق  که با نام شاعر این دیار شناخته می شود (وحشی بافقی) یکی دیگر از شهرستان های باستانی یزد است، بافق یکی از سردترین مناطق استان یزد می‌باشد. مهم‌ترین محصولات کشاورزی بافق گندم، جو و روناس می‌باشد. بافق تنها شهرستان استان یزد است که دارای نخلستانهای پهناور می‌باشد.

شهرستان میبد در حدود ۷۰۰۰ سال قدمت دارد و جزو کهن ترین شهرهای جهان شناخته می شود. مهمترین بنای تاریخی این شهر با نارین قلعه نام دارد که مکانی کاملا دیدنی می باشد، مهمترین صنایع  تولید میبد عبارتند از سفالگری، کاشی و سرامیک و ذوب آهن کارخانه‌های متعدد کاشی و سرامیک سازی، میبد را به قطب صنعت کاشی و سرامیک ایران تبدیل نموده است.

شهرستان اشکذر(صدوق) بر اساس افسانه ها بنای اولیه شهر اشکذر بدست اشکین زال یا اشک بن زال که از ملوک الطوایف زمان اشکانیان بوده، بنیان نهاده شده است البته اهالی شهر با در مورد نام این شهرستان باورهای دیگری نیز دارند که مهمترین آن در مورد (ذر) می باشد بنا به گفته اهالی شهر اشک ابن زال همسری بنام آذر داشته است و پسوند (ذر) در واقع مخفف نام آذر بوده است. اما تاریخچه شکل گیری این استان به سال 1392 می رسد، اشکذر در ۲۲ کیلومتری شمال یزد قرار گرفته است.

شهرستان بهاباد در جنوب شرق  استان یزد قرار دارد و در سال 1388 تشکیل شده است این شهر دارای تاریخچه بیش از 1000 سال می باشد شاید برای شما جالب باشد بدانید که در این شهر محصولاتی چون بادام، پسته، گردو، توت درختی{خشک} وانگور تولید می شود.

شهرستان تفت که دارای جاذبه های بسیاری است یکی از بخش های استان یزد هست که گردشگران فراوانی را به طرف خود جذب می کند.

شهرستان ابرکوه که دارای جایگاه مقدسی در ایران باستان بوده است با سرو بلند قامت خود شناخته می شود، این شهرستان را باید دید و در کوشه آن به گردش پرداخت.

شهرستان مهریز که در 30 کیلومتری مرکز این استان قرار دارد دارای یکی از زیبا ترین باغ های ایران به نام باغ پهلوان‌پور (که در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است).

شهرستان خاتم که آخرین شهرستان استان یزد می باشد از دو شهر هرات، مروست تشکیل شده و از مناطق سر سبز استان یزد می باشد این شهرستان دارای جاذبه های گوناگونی است که به دسته های طبیعی و تاریخی تقسیم می شود.

تاریخچه یزد

یزد که هر چقدر در مورد آن بگیم کم است مهد اولیه تاریخ و تمدن ایرن شهر یزدان جایگاه یزدان پرستان شهر قنات و قنوت و قناعت است شهری که در لیست یونسکو به ثبت رسیده است، یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی دنیا بعد از شهر ونیز ایتالیا می باشد، دارای آثاری با پیشینه 12 هزار سال می باشد، اما براساس بقایا و آثار تاریخی از دوران پیش از اسلام یعنی ایلامیان، هخامنشیان، اشکانیان، و ساسانیان در بخش های مختلف یزد عناصر فراوانی بدست آمده است که گوردخمه ها، قنات ها، قلعه ها از مهمترین آنها می باشند، با ورود اسلام و به ایران و پذیرفته شدن آن به وسیله ایرانیان تغییری کلی در یزد بوجود آمد که تا چندین سده بعد نیز ادامه یاقت از آثار دوران اولیه اسلام می توان به مساجد، آب انبار ها، بادگیر ها اشاره کرد، در سال ۴۴۳ هجری قمری از طرف حکومت سلجوقیان شمس الملوک ظهیر الدین ابومنصور فرامرز برای فرمانروایی این منطقه و شهرهای اطراف برگزیده شد. حکومت وی همزمان با حکومت طغرل، الب ارسلان و ملکشاه سلجوقی بود. رکن الدین سام، یکی از ملازمان امرای سلجوقی، در سال ۵۳۶ هجری قمری سلسله اتابکان یزد را بنیاد نهاد. در دوران حکومت اتابکان در سرزمین یزد بناها و عمارت های فراوانی احداث شده که هنوز هم جزء آثار و ابنیه مهم تاریخی  ودیدنی این منطقه به شمار می آید، آخرین اتابک یزد نیز حاجی شاه ابن یوسف بود که در سرزمین های یزد و اطراف آن حکم می راند و در سال ۷۱۸ هجری قمری به دست امیر مبارزالدین محمد ابن مظفر، موسس سلسله آل مظفر از میان رفت.

سرزمین ایران تا سال ۷۸۲ هجری قمری که صحنه تاخت و تاز تیمور لنگ قرار گرفت شاهد حکومت های محل متعددی بود. پس از مرگ تیمور منطقه یزد عرصه ی زد و خورد و درگیری نوادگان تیمور بود که پس از پیروزی شاهرخ، پسر تیمور بر دیگران ، حکومت یزد به امیر جلال الدین، پسر چقماق شامی رسید. در دوران وی آثار و ابنیه با ارزشی ساخته شد که تا کنون به جا مانده است. در سال ۱۱۳۵ هجری قمری ایران با تهاجم طوایف افغان به رهبری محمود افغان مواجه شد. اگر چه استان یزد تحت رهبری میرزا عنایت سلطان از حمله محمود افغان در امان ماند، ولی اشرف افغان سرانجام توانست بر سراسر این منطقه مستولی شود. نادر شاه افشار طی چندین نبرد اشرف افغان را شکست داد و محمد تقی خان (خواهرزاده عنایت سلطان) به فرمانروایی ناحیه یزد انتخاب شد. وی و خاندان او تا آخر دوره سلطنت قاجاریه خدمات ارزنده ای جهت پیشرفت منطقه انجام دادند و آثار و ابنیه زیادی را بنا نمودند که تا به امروز پابرجا مانده است در دوران پهلوی نیز آثار بسیاری به جاذبه های گردشگری آن اضافه شد، بعد از انقلاب اسلامی نیز روند رو به جلوی یزد ادامه پیدا کرد به شکلی که امروزه تعداد گردشگران یزد به بیش از 800 هزار نفر در سال می رسد.

معرفی جاذبه های یزد

یزد مملو از جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی است که ما  پایین به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.

آسیاب آبی اشکذر

آب انبارها (رستم گیو، شش بادگیری)

آتشکده زرتشتیان

آشنایی با یزد-یزد- استان یزد-آشا سیر

آبشار دره گاهان تفت

آرامگاه ملا عبدالله بهابادی

آرامگاه عزیزالدین نسفی

باغ دولت‌آباد

آشنایی با یزد-یزد- استان یزد-آشا سیر

باغ پهلوان‌پور

پیر سبز چک چک اردکان

خانه وحشی بافقی

زندان اسکندر

دبیرستان مارکار

خانهٔ لاری‌ها

آشنایی با یزد-یزد- استان یزد-آشا سیر

میدان و مسجد امیرچقماق

مسجد جامع یزد

میدان و حمام خان

مسجد جامع کریم آباد

مسجد ولی عصر

مسجد جامع اردکان

منارجنبان خرانق

آشنایی با یزد-یزد- استان یزد-آشا سیر

مسجد جامع عقدا

مقبره سیدرکن الدین

قبه دوازده امام یزد

قلعه بشنیغان

کویر اردکان

کاروانسرا شاه عباسی

کاروانسرای میبد

نارین قلعه میبد

آشنایی با یزد-یزد- استان یزد-آشا سیر

عمارت و باغ نمیر صدری

سرو ابرکوه

یخچال ابرکوه

خانه آقازاده ابرکوه

مجموعه مهرپادین

مسجد جامع مهرپادین

مسجد منگاباد

دخمه زرتشتیان

سوغات یزد

یزد که پایتخت شیرینی های ایران می باشد دارای سوغات های فراوان است که کام و چشم هر گردشگری رابه طرف خود جلب می کند و باعث شیرین تر و به یادماندنی تر شدن مسافرت و انگیزه خرید دوباره تور یزد می شود بدین جهت ما به معرفی تعدادی از مهمترین سوغات این استان می پردازیم.

انار

حلوا ارده اردکان

باقلوا

پشمک

قطاب یزدی

کیک یزدی

شیرینی حاج بادومی

نقل

نان برنجی

نان پنجره‌ای

سوهان‌

لوز

سفال و سرامیک

دارایی‌بافی

ترمه

زیلو

عرقیات سنتی

قیمه نخود