// آذربایجان غربی کجاست | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

دانستنی های آذربایجان غربی و ارومیه

آذربایجان غربی کجاست- ارومیه- آشا سیر

در غربی  ترین سمت ایران در منطقه آذربایجان در کنار استان آذربایجان شرقی به استان آذربایجان غربی ایران می رسیم که در اوج شکوه و غظمت بر کرانه های دریاچه ارومیه بسط یافته و به آن استان آذربایجان غربی گفته می شود که از 17 شهرستان به مرکزیت ارومیه تشکیل شده است.

خوشبختانه ما مفتخریم که همه ساله  تور اومیه را برای علاقهمندان به سفر به آذربایجان غربی را با بیشترین میزان رضایت برگزار می کنیم به منظور آشنایی بیشتر شما با جاذبه های ارومیه ما در این مطلب شما را با شمه ای از تاریخ و فرهنگ آذربایجان غربی و ارومیه آشنا می کنیم البته ارومیه آنچنان شناخته شده است که کافیست با کمی گشت زدن در اینترنت بتوانید تور ارومیه و تور دریاچه ارومیه را با قیمت ها و گشت های مختلف مشاهده نماید اما لازمه این که بتوانید انتخاب بهتری انجام بدهید این است که اطلاعات صحیح تری داشته باشید بدین جهت با ما همراه باشید و این متن را تا انتها مطالعه نماید.

سوغات آذربایجان غربی - آشا سیر

ارومیه شهر نُقل و موسیقی عاشیق (سبک خاص موسیقی که در منطقه آذربایجان رواج دارد) است که خاص آذربایجان غربی و شرقی است و مورد علاقه شدید مردم ارومیه  محسوب می شود.

یکی از جاذبه های ارومیه که می توان از آن به عنوان نماد این شهر یاد کرد برج های سه گانه آن است که به سبک معماری ایرانی اسلامی  در سده 7 هجری بنا گردیده اند و در مرکز شهر قرار دارند، از دیگر جاذبه های شایان ذکر ارومیه میتوان به  بازار تاریخی ارومیه که  سنتی ترین بازار آذربایجان غربی است اشار کرد.

البته باید به لیست جاذبه های ارومیه ساختمان های تاریخی به جا مانده از دوره قاجار مانند خانه های انصاری و خانه اتحادیه را اضافه کرد که روزانه گردشگران فراوانی را که تور ارومیه را تهیه کرده اند به سمت خود می کشانند، شما پس از بازدید از این اماکن می توانید در تفرجگاه گوللرباغی به استراحت پرداخته و از هوای پاک و دلنشین آن لذت ببرید.

 

استان آذربایجان غربی که از شرایط اقلیمی کوهستانی و خنکی بر خوردار می باشد دارای زیست بوم خاص خود است و حیوانات ویژه خود مانند فلامینگو و پرندگان مهاجر فصلی و قوچ و گوزن زرد ایرانی که گونه ای نادر از پستانداران می باشند زندگی می کنند.

دریاچه ارومیه - آشا سیر

اماهمانگونه که شاید بسیاری از شما اطلاع داشته باشید دریاچه ارومیه که مهمترن دریاچه استان آذربایجان غربی است  در این ناحیه قرار گرفته است و مورد توجه طبیعت گردان و دوست داران محیط زیست می باشد، دریاچه ارومیه که طی سالیان گذشته مورد بی مهری و کم توجهی مسئولین قرار گرفته است و میزان قابل ملاحظه ای از آن خشک گردیده است.

در این استان اغلب اهالی با زبان آذری تکلم می کنند اما در شهرستان هایی مانند بوکان، سلماس و مهاباد مردم به زبان کردی صحبت می کنند.

اما به دلیل وجود اقلیت مذهبی مسیحی در استان آذربایجان غربی تعداد فراوانی کلیسا در شهرستان های مختلف این استان وجود دارد که 4 نمونه از بهترین آنها قره کلیسا، کلیسای استفانوس مقدس و کلیسای زور زور  می باشند که ( در لیست سازمان یونسکو نیز قرار گرفته اند).

آذربایجان غربی کجاست- ارومیه- آشا سیر

از جاذبه های متعدد آذربایجان غربی میتوان به آرامگاه شمس تبریزی (استاد مولانا)، موزه ارومیه، غار زیبای سهولان و…اشاره کرد که فقط کوشه کوچکی از جاذبه های این استان ایده آل می باشند.