// مقبره شاعران تبریز | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

مقبره الشعرای تبریز را بشناسید

مقبره الشعرای تبریز - تبریز- آشا سیر

شهر تبریز شهریست که دارای مقبره و آرامگاه  های فراوانی است همچنین تبریز دارای جاذبه های گردشگری گوناگون و مانند جاذبه های طبیعی و تاریخی است که در کنار فرهنگ و پیشینه ی کهن این شهر را به یکی از عالی ترین مقاصد گردشگری ایران مبدل نموده است بدین سبب ما در این صفحه به معرفی یکی از این اماکن گردشگری می پردازیم که بسیاری از هموطنان ما را به سوی خود می خواند و مقبره الشعرای نامیده می شود، و شاید برای شما جالب باشد بدانید که سالانه بیش از 1 میلیون نفر از این محل بازدید می نمایند که درصد قابل توجهی از آنها گردشگران خارجی می باشند.

وجه تسمیه مقبره الشعرای تبریز

مقبره الشعرای تبریز - آرامگاه شهریار- تبریز- آشا سیر

در مورد نام این  محل اسامی مختلفی در کتوب تاریخی و اسناد قدیمی ذکر شده است که از اصلی ترین آنها عبارتند از گورستان یا قبرستان سرخاب، حظیره‌القضاه (مکان اقامت شاعران) ، حظیره‌الشعرا بوده است.

اطلاعاتی در مورد مقبره الشعرای تبریز

این سازه که در شهر تبریز مرکز آذربایجان شرقی جا دارد محل به خاکسپاری مشاهیر مختلفی بوده است که در تبریز چشم از جهان فرو بسته اند، از مهمترین آنها میتوان به شهریار شعر ایران یا سید محمدحسین بهجت تبریزی اشاره کرد که افتخار تمام آذری زبان ها می باشد.

مقبره الشعرای تبریز - آرامگاه شهریار- تبریز- آشا سیر

این محل که در واقع جزو قدیمی ترین قبرستان های ایران هست دارای آرامگاه های بسیاری است که در آن مقبره هایی با طول عمر بیش از 8 سده می باشد، برخلاف باور اکثریت مقبره الشعرای تبریز تنها محل دفن شعرا نمی باشد و در آن تنی چند از پزشکان، فلاسفه، مجتهدان و بزگان به خاک سپرده شده اند که خود گواهی  تاریخ و عظمت شهر تبریز هستند. از عهد ایلخانیان تا ایلکانیان و دوره آق قویونلو همیشه تبریز محل امنی برای مشاهیر و شاعران ایران زمین بوده است.

مقبره الشعرای تبریز در سده 12 هجری به دلیل زلزله ای مهیب  که در این محل به وقوع پیوست تقریبا نابود شد و در دورهای بعد نیز تقریبا به همین شکل باقی ماند تا در سال 1350 و با توجه سلزمان های مربوطه و بوسیله غلامرضا فرزان‌مهر معمار نام آشنای ایرانی به شیوه نوین طرح ریزی شد.

مقبره الشعرای تبریز - آرامگاه شهریار- تبریز- آشا سیر

مقبره الشعرای تبریز، حافظیه و سعدیه شیراز و فردوسی توس مشهد به عنوان شناسنامه‌های فرهنگی و ادبی ایران زمین، یادآور شاهکارهای ادبی و شعری شاعران بزرگ ادبیات ایران هستند که بازدید و دیدار از این مجموعه‌ها انسان را به اعماق احساسات لطیف شاعرانه و تاریخ غنی شعر و فرهنگ می‌برد.

مقبره الشعرای تبریز - آرامگاه شهریار- تبریز- آشا سیر

مشخصات ظاهری و معماری این محل در قسمت های مختلف متغیر می باشد به گونه ای که ارتفاع آن در بخش های مختلف بین 50 تا 20 متر می باشد که با تلفیق معماری ایرانی اسلامی و مدرن طرحی شده است.

تعدادی از مشاهیر مدفون در مقبره الشعرای تبریز عبارتند از

نخستین و قدیمی‌ترین شخصی که می توان به آن اشاره کرد شاعر نامدار سده 4 (اسدی توسی) شاعری که گرشاسپ‌نامه را سروده است.

دومین شاعر ی که در این محل دفن شده است قطران تبریزی  نام دارد که شاعر معروف سده 5 است که در این مکان به خاک سپرده شده است.

یکی دیگر از شاعران بزرگ مدفون در تبریز خاقانی شروانی است که مشهورترین شاعر سده 6 بوده است و سالیان پایانی عمر خود را در تبریز گذراند.

اما شاعر دیگری که در اینجا آرمیده است همام تبریزی می باشد که در سده 7 هجری در تبریز سکونت داشته است.

اصلی ترین شخصیت و شاه بیت افرادی که در مقبره الشعرای تبریز مدوفن هستند شاعر معاصر و شیرین سخن سید محمد حسین بهجت تبریزی ملقب به شهریار و می باشد که در سال 1367 دیده از جهان فرو بست.

ثقه الاسلام نیز که از روحانیون معروف دوره قاجار و هم زمان ستارخان و باقرخان بوده پس از شهادت در این محل به خاک سپرده شده است.

 آدرس مقبره الشعرا در تبریز

شما برای اینکه به این محل بروید باید به تبریز تقاطع خیابان‌های ثقةالاسلام و عارف رفته و در ضلع شرقی بقعه سیدحمزه و مقبره قائم مقام و ملاباشی توقف نموده و از آن بازدید کنید.