آشنایی با باغ پهلوان‌پور

باغ پهلوان پور کجاست-مهریز-یزد-آشاسیر

 

در لیست سازمان یونسکو چشم شما به یک جاذبه گردشگری می خورد که به عنوان باغ های ایرانی ثبت است و شامل 9 محل است که یکی از چشم نواز ترین آنها که ما، در اینجا قصد معرفی و بیان ویژگی های آن را داریم باغی بسیار زیبا است که پهلوان پور نامیده می شود.

وجه تسمیه

در مورد دلیل نام گذاری این باغ باید گفت که باز گرفته شده از نام یکی از صاحبان آن یعنی علی پهلوان پور بوده است که از نوادگان خاندان علی پور در مهریز بوده است.

تاریخچه باغ پهلوان پور مهریز یزد

باغ پهلوان پور کجاست-مهریز-یزد-آشاسیر

 

این بنا در دل شهر کویری مهریز در استان یزد قرار دارد با اینکه در منطقه ای خشک و بیابانی قرار گرفته است اما مایع شگفتی تمامی گردشگرانی است که از آن دیدن می کنند زمان احداث باغ پهلوان پور چندان هم زیاد نیست و به دوران پایانی قاجار یعنی یکصد سال پیش بازمیگردد البته از آن دوران تا کنون مرمت ها و باز سازی هایی در ان شکل گرفته است که این باغ را جذاب تر نموده است. در سال 2011 این باغ در لیست جاذبه های یونسکو پذیرفته شد.

ویژگی های باغ پهلوان پور

باغ پهلوان پور کجاست-مهریز-یزد-آشاسیر

از نخستین ویزگی های این محل که در چشم بازدید کنندگان خود نمایی می کند معماری متفاوت آن است که با تزینات زیبا به دست چابک معماران دوره قاجار اما با سبک معماری زندیه بنا گردیده است.
مهمترین نشانه باغ های یزد نحو آبرسانی و نمو گیاهان و درختان در آنها می باشد که به وسیله حفر قنات های عمیق در زمین انجام می شود.
در میان باغ هتلی با همین نام قرار دارد که می تواند میزبان شما و خانواده تان باشد مکانی که تاریخ و مدرنیت را با هم پیوند نموده وحس نوستالژیکی را در روح شما بیدار کند.

معماری باغ پهلوان پور

باغ پهلوان پور کجاست-مهریز-یزد-آشاسیر

این باغ از سه قسمت تشکیل گردیده است که عبارتند از برج نه چندان مرتفع که در ورودی قابل مشاهده است و در سمت کناری حیاط نیز اصطبلی قرار دارد که برای نگه داری اسب و حیوانات اهلی از ان استفاده می شده است باغ کوشک که از قذیمی ترین قسمت های باغ می باشد و از 2 طبقه تشکیل شده است در کنار دیگر قسمت ها اجزای اصلی این ساختمان می باشند.

آدرس و ساعت بازدید باغ پهلوان پور

آدرس : یزد، مهریز، خیابان مطهری، باغ پهلوان پور مهریز
ساعت بازدید : ۸ صبح تا ۲۳

Call Now Button