چرا مسجد جامع اصفهان را باید دید

مسجد جامع اصفهان-اصفهان-آشاسیر

 یکی از آثار موجود در شهر تاریخی اصفهان که بر سینه آثار گردشگری موجود در این شهر خود نمایی می کند مسجد جامع اصفهان است که بسیار از ایرانیان علاقهمند به تاریخ را تا کنون دعوت به خود کرده هزاران نفر در این محل عکس یادگاری گرفته اند یا در ان گردش کرده و با شوق فراوان خاطرات این دیدار را برای دوستان و آشنایان خود بازگو کرده اند.شایان ذکر است که مسجد جامع اصفهان و میدان نقش جهان در لیست سازمان یونسکو ثبت می باشند.

تاریخ و پیشینه مسجد جامع اصفهان

مسجد جمعه اصفهان،یکی از سه مسجد درجه اول و مهم و تاریخی اصفهان است (دو مسجد دیگر عبارتند از مسجد امام امروزی یا مسجد شاه و یا جامع جدید عباسی و مسجد شیخ لطف الله)، این بنا نیز به مانند اکثر مساجد اولیه ایران بر روی آتشکده ساخته شده است و سنگ بنای نخستن آن از ویرانه های آتشکده بدست آمده است.

مسجد جامع اصفهان-اصفهان-آشاسیر

برخی نیز ساخت مسجد را کاملاً منتسب به اسلام و سبک عربی و در دوره عباسیان می دانند در حالی که امثال ابن حوقل،مقدسی،ناصر خسرو،فروخی،ابن اثیر و یاقوت از مسجد جمعه یهودیه که در محل مسجد جمعه کنونی اصفهان آن هم با دیوارهای پوشیده از آجر خام سخن گفته اند در حالی که بنای مدرسه ایرانی با صحنی دارای چهار ایوان و بر گرد آن غرفه ها و حجراتی چند با مسجد قدیمی ستون دار نوع عربی ترکیب نشده است.مسجد جمعه کنونی اصفهان که هسته ی اولیّه آن عمارت گنبدی منسوب به ملکشاه سلجوقی است،آمیخته ای مناسب از عناصر ایرانی و عربی نیست بلکه بنایی است صد در صد ایرانی.

معماری مسجد جامع اصفهان

هنرمندان بسیاری در ساخت و پرداخت این بنا نقش داشته اند. نام معماران جمال (خادم بقعه شیخ محمد بن یوسف بنا) و یوسف بن تاج الدین بنا اصفهانی در کتیبه های ایوان جنوبی و نام معمار شیخ حسن بن شرف الدین بن حسین بنا رویدشتی بر کتیبه سردر بیت الشتا دیده می شود. استاد حیدر نیز سازنده محراب اولجایتو بوده است. همچنین در کتیبه های موجود نام این واقفان آمده است: استاد حسین بن استاد شاه میرزایی اصفهانی، محمد مطلق، آقا ذوالفقار، ولد آقا نصیر؛ استاد امین، ولد اسماعیل سرنج پز.

در مورد سبک معماری این محل باید گفت که پس از پایه های اولیه آن که مربوط به دوره ساسانیان است به شیوه رازی است.که متاسفانه با گذر زمان بخش هایی از آن تخریب شد اما با توجه به اهمیت این مجموعه تاریخی، مرمت و بازسازی آن به همان شیوه و سبک معماری اولیه به سرعت و تحت نظر کارشناسان سازمان میراث فرهنگی انجام پذیرفت و امروزه می توانید آن را مشاهده نماید.

مسجد جامع اصفهان (مسجد آدینه, مسجد عتیق) موزه هنر ایران و یکی از افتخارات معماری این سرزمین است، اثری که نشانه دوازده سده تحول در فرهنگ اسلامی ایران را در خود گرد آورده است. مسجد جامع اصفهان چون دایره المعارف مجسم هنر اسلامی ایران است و حاصل تجارب هزار ساله معماری و روش های مختلف ساختمانی در آن گرد آمده است. در حقیقت در هر دوره تاریخی، تغییرات و تحولاتی در آن پدید آمده است.

محراب مسجد جامع

مسجد جامع اصفهان-اصفهان-آشاسیر

این بنای تاریخی اصفهان که محراب هاى متعددى دارد بسیار مسحور گر است، بلند آوازه ترين محراب آن در ضلع شمالى ايوان غربى آن در شبستانى که بوسيله اولجايتو فرمانرواى ايلخانى ساخته شد قرار دارد. اين محراب نمونه نفيسى از تزيين گچبرى است و در دو سوى تورفتگى تاغ دار آن دو ستون کوچک تعبيه شده و کمان نوک تيزى بالاى آنها را به هم متصل مى کند تناسبات اجزا محراب بسيار موزون است و در تزيين آن از گچبرى هاى خط نوشته و گل بته و شکل هاى هندسى استفاده شده است. کتيبه اى که پيرامون مستطيل شکل آن را پوشانده زمينه اى مرکب از شکوفه ها و برگهاى نو دميده دارد لوح مرکزى ان از پيچ و تاب غير قرينه شاخ و برگ پوشيده شده است. در عرض لوح تحتانى يک نوار انتزاعى مرکب از نوشته به هم بافته کوفى به چشم مى خورد هشت محراب ديگر در اين مسجد وجود دارد که تدريجا بوسيله فرمانرايان و شخصيت هاى با تقواى مختلف افزوده شده اند.

مشاهیر معروف آرمیده در این محل

با توجه به اینکه این مسجد در سال های متمادی محلی برای رجوع بزرگان، مشاهیر و علماء بوده که در آن به پرورش و تربیت تعداد فراوانی دانشجو می پرداخته اند کم کم در کناره های آن آرامگاه های ایجاد شد که بعضا تا امروز نیز باقی هستند از جمله آنها میتوان به  علامه مجلسی اشاره کرد.

آدرس مسجد جامع اصفهان

آدرس: ایران – اصفهان – اصفهان میدان امام علی ع(سبزه میدان سابق) ،خیابان مجلسی

Call Now Button