// شوش کجاست | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

پیشگفتار

شوش-آشاسیر پارس

برای رسیدن به شوش که در فاصله  تقریبی 710 کیلومتر از تهران قرار دارد که تقریبا برابر با 8 ساعت 30 دقیقه می باشد  شهری تاریخی وجود دارد که دارای پیشینه 7000 ساله است و از پایتخت های ایران در دوران پیش از اسلام محسوب می شده این شهر در گذشته از شهرهای مهم ایران و حتی جهان بوده است که در مسیری به نام راه به شاهی قرار گرفته بوده است.

شوش-آشاسیر پارس

این شهر دارای تمدنی غنی بوده که ریشه های آن به تمدن بین النهرین یعنی ایلامی و اکدی میرسیده و این از تعداد فراوان اشیاء بدست آمده از اماکن باستانی شوش هویدا است. این مکان در سال های متمادی یکی ار شهر های اصلی ایران بوده است در طی گذر زمان با فراز و فرود فراوانی روبرو شده است.

شوش-آشاسیر پارس

شوش در استان خوزستان و در فاصله زمانی 1 ساعت 30 دقیقه از اهواز که مرکز این خوزستان می باشد قرار دارد آثار بدست آمده از این شهر به دو دسته اصلی قبل از ورود اسلام و بعد از ورود اسلام تقسیم می شود اثار اصلیبدست آمده از قبل از اسلام عبارتند از کاخ آپادانا که بوسیله داریوش بنا شد و تپه‌های باستانی، معبد چغازنبیل در نزدیکی شهر، تپه ای باستانی معروف به هفت تپه و آرامگاه دانیال نبی که از پیامبران مهم یهودیان می باشد به همراه آثار به جا مانده از کاخ اردشیر تنها تعداد اندکی از جاذبه های آن هستند که نشان از پیشینه کهن فرهنگ و تمدن این شهر می باشند.

البته این ناحیه در دوران اولیه ورود اسلام به ایران و پس از آن نیز تا مدتی توانست جایگاه خود را حفظ کند و همچنان دارای رونق و شگوه بوده و این از تعداد زیاد مساجد، کاروان سراها، حمام ها، پل و… قابل تشخیص است.

شوش-آشاسیر پارس

یکی از نماد های شهر شوش قلعه ای در میانه این شهر می باشد که به نام قلعه شوش شهرت دارد و در زمان قاجار و بوسیله یک محقق فرانسوی به نام ژاک دمورگان ساخته شد که به پژوهش و تحقیق در اطراف اماکن تاریخی شوش بپردازد که امروزه آثار فراوانی از نتایج تحقیقات ایشان در موزه های داخل و خارج ایران موجود می باشد.

البته شوش به جزء آثار تاریخی دارای جاذبه های فرهنگی و طبیعی می باشد که مهمترین آن  رود کرخه می باشد که نماد شهر شوش محسوب می شود که منشعب از رود خروشان کارون است.

آب و هوا

شوش دارای رودخانه های پر آب و زمین های حاصل خیز فراوانی است که این شهر را مناسب برای فعالیت های کشاورزی می گرداند به طور کلی شوش همانند دیگر نقاط جنوبی کشور داری تابستان های گرم می باشد که باعث رشد مناسب مرکبات و خرما در کشت زار های شوش می شوند شوش دارای زمستان های متعادل و نسبتا گرم می باشد که این شهر را مناسب برای سفر در فصول سرد سال می نماید.

ثبت شوش به عنوان میراث جهانی در لیست یونسکو

شوش-آشاسیر پارس

در سال 2015 میلادی بود که با پیگیری ها و تلاش های کارشناسان سازمان میراث  فرهنگی و گردشگری کشور در نشست سالیانه سازمان یونسکو این جاذبه گردشگری و شهر تاریخی به عنوان یکی از شهر های مهم در پیدایش تاریخ و تمدن بشر به عنوان 19 اثر از طرف کشور ایران در لیست این سازمان قرار گرفت.

طبیعت و اقلیم

این شهر دارای طبیعتی بکر و دست نخورده است که این خطه جنوبی کشور را بسیار چشم نواز گردانیده است، با توجه به میزان بارش و وجود رودخانه های کوچک و بزرگ، جانوران و گیاهان گوناگونی در این محل و اطراف آن زیست می نمایند که مهمترین آنها عبارتند ازمرکبات، خرما، برنج (ویژه مناطق جنوبی که از نوع کوتاه برج می باشد و دارای طعمی لذیذ است) همچنین نیشکر وگنم نیز در این منطقه قابل کشت است، از جانوران و حیواناتی که در اینجا زندگی می کنند می توان به گاومیش، شتر و… نام برد.

شما نیز اگر قصد سفر به شهر شوش را دارید می توانید با ما همراه شده و با بازدید از صفحه خرید تور شوش سفری دلنشین را تجربه کنید.