موقعیت نوش آباد

این شهر کوچک که در شهرستان آران و بیدگل استان تاریخی اصفهان قرار دارد و بر اساس اسناد تاریخی در دوران انوشیروان دادگر پادشاه عادل خاندان ساسانی پایتخت ایران نیز بوده است در فاصله 3 کیلومتری کاشان قرار دارد و دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی گوناگونی است که سلایق گوناگون را اغنا میکند.

نوش آباد 1 - تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

تاریخ نوش آباد

این شهر دارای پیشینه ای کهن و غنی است مدارک گوناگونی از گستردگی فرهنگی و تاریخی آن بدست آمده است آثاری از ادوار اولیه اسلامی، سلجوقی، صفوی، قاجاری، پهلوی را می توان در آن مشاهده کرد در محدوده شهر نوش آباد بیش از ۱۰۰ اثر با ارزش تاریخی وجود دارد که تا کنون بیش از ۲۰ اثر در فهرست آثار ملی ثبت گردیده و به همین تعداد در حال طی مراحل برای ثبت است.

جاذبه های نوش آباد

شهرنوش آباد دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است که این بخش کوچک از استان اصفهان را به عنوان منطقه نمونه گردشگری در سطح کشور مطرح نموده است. از این رو شاهد مسافرت سالانه گردشگران فراوانی به این ناحیه هستیم که نیاز هر چه بیشتر داشتن اطلاعات از این شهر و جاذبه های آن را ایجاب میکند.

شهر زیرزمینی ساسانی

نوش آباد 4 - تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

 اویی نام جاذبه کم نظیر و منحصر به فرد در شهر نوش آباد است که در پنج کیلومتری شمال کاشان قرار دارد شهر زیرزمینی اویی در سه طبقه در زیر زمین با عمق بین چهار تا هجده متر به صورت دست کن ایجاد شده و تاریخ ساخت این شهر به صورت دقیق روشن نیست اما با توجه به سبک معماری و نمونه های مشابه به ذن قوی تاریخ ساخت آن به اواخر حکومت اشکانیان و ساسانیان باز میگردد.

غیر از ورودی اصلی که ارتفاع کمی دارد و باید بصورت خمیده وارد شد، ارتفاع تمام قسمت های اویی به قد طبیعی یک انسان و بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ سانتی متر است بالغ می شود.

مجموعه اویی در زیر بافت قدیم شهر شکل گرفته و تا سطح کنونی شهر نیز گسترده شده ‌است که خود گواه عظمت این شهر در گذشته بوده است، این شهر چندین هزار متر وسعت دارد.

هدف از ساخت این شهر به مانند دیگر شهر های زیر زمینی به احتمال قوی حفظ و حراست اهالی در زمان حمله اقوام بیگانه به منطقه بوده است که پناهگاه مناسبی محسوب میشده است.

جالب است بدانید که مجموعه اویی تا سال 1383 ناشناخته بوده و هیچ اطلاعات مستندی از آن در دست نبود تا اینکه هنگامی که یکی از اهالی شهر نوش آباد در حال حفر زمین در منزل خود بود به‌ صورت اتفاقی به وجود آن پی برد.

چرا به شهر زیرزمینی نوش آباد، (اویی) می گویند

نوش آباد 5 - تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

برخی این را صادق می دانند که نام گذاری آن به این دلیل است که (اوی) همان آهای در لهجه کاشانی است، هنگام کندن شهر زیرزمینی وقتی سطل پر از خاک می شده مقنی می گفته اوی و از آنجا که مسیر طولانی بوده شاگرد به محض شنیدن اوی سطل خاک را بالا می کشیده است.

چاه‌ های مرتبط طبقات، علاوه بر عملکرد عبور و مرور، باعث جریان یافتن هوا در طبقات پایین میشده ‌است. این عمل در مورد چاه های قنات نیز مصداق دارد. دسترسی به این فضاها، به دلیل قرار گرفتن در زیر زمین از طریق یک چاه و کانال باریک و کوتاه میسر می ‌گردد.

 

موضوع تدافعی و پناهگاه بودن این نوع معماری که در دل زمین ایجاد شده تأثیر فراوانی بر چگونگی ارایه پلان معماری آن گذاشته ‌است. بنابراین در خصوص ورودی، دسترسی به این فضاها نمی‌ بایست به سهولت انجام بپذیرد. روشنایی این فضاها بوسیله پیه سوزهای سفالی بوده و روغن آنها احتمالا از دو عصارخانه تاریخی موجود در نوش آباد تهیه میشده ‌است. در مواقع ناامنی و پناه گرفتن در زیر زمین آب مصرفی اهالی از پایاب ها و قنات ها تامین میشده ‌است. علاوه بر پایاب ها مسیر اویی‌ ها بگونه‌ ای بوده که در بعضی از قسمت ها به قنات مرتبط میشده ‌است.

مسجد جامع

این مسجد که جزء آثار اولیه اسلامی در شهر نوش آباد می باشد در سده 5 هجری احداث شده است و در ادوار بعد نیز مورد مرمت و بازسازی هایی قرار گرفته است.

قلعه خشتی

قلعه خشتی یا قلعه اربابی در حاشیه شرقی شهر نوش آباد واقع شده است. این قلعه ۸ برج دیدبانی و دو در ورودی دارد؛ به دلیل سیلاب‌هایی که روزگاری نوش‌آباد را دربر گرفته بود، امارات و بناها و شاه نشین های این قلعه به کلی ویران شده است.

به گزارش محققان خاک مورد نظر جهت ساخت قلعه از کندن شهر زیر زمینی اویی و آوردن خاک آن به این نقطه ساخته شده ، با این کار هم قلعه ساخته شده و هم خاک های اضافی شهر مخفی بدون شک بر انگیز بودن جابه جا میشده است. و کسی بجز مردمان آن شهر از آن اطلاع پیدا نمی کردند و قدمت قلعه به دوران سلجوقی می رسد.

خانه ارباب

عمارت ارباب آقا رضا که به عنوان خانه ارباب آقا رضا نیز شناخته میشود یکی دیگر از آثار تاریخی شهر نوش آباد است که در زمان زمام داری حکام پهلوی ساخته شده است و امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهر نوش آباد شناخته می شود.

دیگر جاذبه های نوش آباد عبارتند از:

نوش آباد 2 - تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

زیارتگاه فیض آباد، پل تاریخی اسحاق آباد، قلعه خشتی فرزین، بقعه رقیه بانو و شاهزاده ابراهیم که جزء اماکن مذهبی نوش آباد می باشد، قنات‌های متعدد نوش آباد که در اطراف شهر حفر شده اند.

Call Now Button