ابیانه

تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

ابیانه که نامی آشنا در میان ایرانگردان و علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ ایران است در استان اصفهان و نزدیک شهرستان نطنز قرار دارد و یکی از اماکن خاص این استان محسوب می شود.

این روستا بسیار شناخته شده در میان توریست های که به ایران سفر میکنند میباشد که در فاصله تقریبی 40 کیلومتری بخش نطنز قرار دارد و شما می توانید از طریق مسیر شهر های کاشان و نطنز به ابیانه سفر نمایید.

پیشنیه

تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

ابیانه که در دل کویر جا دارد یکی از قدیمی ترین مناطق ایران محسوب می شود که دیرینگی آن به هزاره دوم قبل از میلاد باز می گردد و آثار فراوانی از دوران ساسانیان و بعد از اسلام در این روستا به چشم می خورد، اما در دوران پادشاهان صفویه نیز مورد توجه قرار داشته و به عنوان منطقه ای ییلاقی و دل انگیز مد نظر بوده است.

شرایط آب و هوایی

ابیانه بر خلاف دیگر مناطق استان اصفهان که گرم و کم باران می باشد دارای آب و هوایی دلپذیر و گیرا است که انسان را به نشاط می آورد و اگر شرایط جوی تغییر محسوسی ننماید می توان گفت شما در تمام ایام سال می توانید به ابیانه سفر کنید.

شاخصه اصلی

مهم ترین ویژگی ابیانه معماری خانه های آن است که به دلیل سبک و شیوه ساخت آنها و همچنین استفاده از مصالح بومی (نوعی خاک که از معادن و تپه های اطراف روستای ابیانه بدست می آید) با رنگ سرخ از دیگر مناطق ایران متمایز می باشد. همچنین اتاق‌های ابیانه به پنجره‏ های چوبی ارس مانند مجهز هستند و اغلب دارای ایوان‌ها و طارمی‌های چوبی پیش آمده مشرف بر کوچه‌‏های تنگ و تاریک ‏اند که خود به صورت مناظر جالبی درآمده‏ اند.

اما از دیگر مواردی که درباره روستای ابیانه شایان ذکر است آداب و رسوم ویژه آنها همچنین پوشش خاص اهالی می باشد که خوشبختانه با جدیت فراوان از طرف ساکنین بر حفظ و نگهداری آن تلاش می شود.

لباس سنتی مردم ابیانه، هنوز هم میان آن ها رواج دارد و در حفظ آن تاکید و تعصب از خود نشان می دهند، در مردان شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه (دوید) و در زن ها پیراهن بلندی از پارچه‏ های گلدار و رنگارنگ است. علاوه بر این، زن های ابیانه معمولا چارقدهای سفید رنگی بر سر دارند.

جاذبه ها

آتشکده

آتشکده ابیانه تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

قدیمی ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده ابیانه است که تاریخ ساخت آن به طور دقیق مشخص نیست اما با توجه به سبک معماری آن تاریخ ساخت آن احتمالا به دوران ماد (با توجه به نام اصلی آن هارپاک) باز میگردد که در دوران هخامنشی و ساسانیان نیز تغییراتی در معماری آن اعمال شده است، آتشکده ابیانه را نمونه ای از معابد زردشتی دانسته اند که در جوامع کوهستانی بنا شده است.

مسجد جامع

مسجد جامع ابیانه تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

مسجد جامع ابیانه که اولین مسجد روستای ابیانه محسوب می شود مربوط به سده پنجم هجری می باشد و دارای یک منبر چوبی منبت‌کاری شده زیبا می باشد.

مسجد برزله

مسجد بزله ابیانه تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

این مسجد که یکی دیگر از بنا های تاریخی روستای ابیانه است دارای فضای گسترده است و یکی از قسمت های تاریخی آن درب ورودی می باشد که کتیبه ای مربوط به دوران ایلخانی در آن موجود است.

قلعه های سه گانه

قلعه ابیانه تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

با توجه به قدمت و دیرینگی ابیانه و قرار گرفتن این منطقه نزدیک مسیر موسوم به جاده ابریشم و اهمیت حفظ و حراست کاروانیان این روستا دارای قلعه های زیادی در مقایسه با مساحتش می باشد که عبارتند از:

1- اولین قلعه تاریخی ابیانه که به تخت هامان شهرت دارد و در جنوب غربی روستای ابیانه قرار گرفته است که حدود ۲۰۰ سال پیش احداث شده است و مربوط به دوران قاجار می باشد.

2- دومین قلعه موجود در روستای ابیانه که در گویش محلی به آن هرده می گویند در شمال شرقی روستای ابیانه قرار دارد.

3- آخرین و سومین بنای تاریخی روستای ابیانه پاله می باشد که در شمال غربی روستای ابیانه قرار دارد و به محله پل تعلق دارد، وظیفه حفظ و حراست روستا بیشتر در این دژ صورت می پذیرفت.

موزه مردم شناسی

موزه مردم شناسی - تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

موزه مردم شناسی ابیانه که تقریبا 12 سال میشود که در روستای ابیانه تاسیس شده است در سال ۱۳۸۵ ه-ش احداث شده است، بیشتر اشیای به نمایش گذاشته شده در این موزه بوسیله اهالی روستا جمع آوری شده است و به معرفی آداب و رسوم سکنه، مشاغل، آنها می پردازد.

سوغات

خشکبار ابیانه - تور کاشان-کاشان-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

یکی از غذا های محلی و دلپذیر این روستا آش کشکبا است که بیشتر در فصل پاییز طبخ می شود و مواد تشکیل دهنده آن عبارتند از گوشت، پونه محلی، جو، کشت و اسفناج به شما توصیه می کنیم که اگر به این مکان سفر نمودید حتما این غذا را صرف کنید.

گلاب که یکی از محصولات شهرستان کاشان می باشد در این محل نیز برداشت می شود و بهترین زمان برای تهیه آن معمولا اواخر اردیبهشت می باشد که هر ساله گروه عظیمی از مسافران و گردشگران را به سمت این روستا می کشاند.

لواشک و خشکبار نیز یکی از سوغاتی های بسیار خوش مزه این روستا است که حتما باید آن را امتحان کنید اما شاید بتوان گفت مهمترین سوغات این مکان انواع زیورآلات دست ساز مثل گردنبند و دستبند آن می باشد همچنین آویزهای تزیینی دیواری، قالی و گیوه از دیگر صنایع دستی این روستا می باشند که می توانند برای شما جذاب باشند.

Call Now Button