// بندرعباس | تور بندرعباس | تور قشم | بهترین تور قشم | بهترین تور کیش

بندر عباس

در این پست میخواهیم در مورد بندر عباس صحبت کنیم تا هنگام تور بندرعباس با شناخت بیشتری از این شهر لذت ببرید.

موقعیت جغرافیایی

بندرعباس در مرکز استان هرمزگان در جنوب ایران قرار دارد و دارای بنادر متعدد میباشد، قشم به عنوان نزدیکترین شهر به بندرعباس شناخته میشود.

آب و هوا

شرایط اقلیمی بندر عباس مانند دیگر استان های جنوبی ایران گرم و مرطوب و بارش های کم و مناسب برای سفر در ایام و فصول سرد سال میباشد

تاریخ و نام بندرعباس

نام بندر عباس برگرفته از نام شاه عباس کبیر میباشد اما این نباید باعث این اشتباه شود که قدمت این شهر به دوران صفویه باز میگردد بر اساس آثار و اسناد تاریخی دیرینگی بندرعباس به دوران هخامنشیان باز میگردد این بندر قبل از تغییر نام به عنوان (بندر گمبرون) شناخته میشده، دوران اوج و شهرت هرمز در قاره‌های اروپا و آفریقا و آسیا و افسانه تجارت هرمز و بازارهای عجیب و غریب آن متعلق به قرن ۱۳ و ۱۴ میلادی در چین است.

مذهب

مردم بندرعباس اکثریت مسلمان و از پیروان مذاهب شیعه و سنی هستند و زندگی مسالمت آمیز و دوستانه ای با یکدیگر دارند.

گویش مردم بندر عباس

گویش و زبان اهالی بندر عباس فارسی با لهجه خاص خود که اصطلاحا آن را بندری میگویند صحبت میکنند، اما به دلیل رابطه با بازرگانان و تجار خارجی در طی زمان گاها کلماتی وارد گویش آن ها شده است مانند واژه‌های اروپایی tawāl که از واژه towel انگلیسی به معنی حوله ریشه گرفته است.

آثار تاریخی و جاذبه ها

از ابنیه تاریخی بندر عباس میتوان به عمارت کلاه فرنگی، مسجد ناصری، مسجد گله داری، مجموعه آب انبار ها را نام برد همچنین از آثار منحصر به فرد بندر عباس باید از معبد هندوها  که در بندرعباس به بُت گورُ معروف است  اشاره کرد که در سال ۱۳۱۰ توسط هندوهای ساکن بندرعباس به سبک معماری هندی و توسط معماران هلندی بنا شده و در حال حاضر به عنوان موزه تاریخی استفاده می‌شود. این معبد در مرکز شهر و در خیابان امام خمینی واقع شده‌است. خوری به نام «گور سوزون» نیز در بندر عباس وجود دارد که گویا هندوهای ساکن شهر مردگان خود را در کنار آن می‌سوزاندن و احتمالاً بنا به سنت هندوها خاکستر آنها را به این خور می‌ریختند.

عمارات کلاه فرنگی

این بنا گمرک قدیم و تاریخی شهر بندرعباس و محل تجارتخانه داخلی و خارجی بوده است و  به دوره صفویه تعلق دارد؛ از آنجا که از معماری اروپایی آن زمان تاثیر پذیرفته به عمارت کلاه فرنگی معروف شده است.

بر فراز طبقه دوم ساختمان هشت گوشی از چوب ساخته بودند که در وسط آن گنبدی مخروطی شکل قرار داشت. گنبد مذکور شبیه به کلاهی بود که در آن روزگاران، مردم اروپایی “فرنگی‌ها” بر سر می‌گذاشتند به همین سبب آن بخش از ساختمان به کلاه‌ فرنگی شهرت یافت و به تدریج نام کلاه‌فرنگی به کل عمارت اطلاق شد.

این عمارت در مجاورت اسکله قدیم بندرعباس رو به دریا و در بلوار طالقانی قرار دارد، در ابتدای انقلاب مدتی از عمارت و محیط پیرامون آن به‌عنوان میدان تره بار استفاده شد و از ابتدای دهه ۱۳۶۰ خورشیدی نیز حوزه علمیه بندرعباس در آن شروع به فعالیت کرد اما بعد ها متروکه شده و به دلیل عدم توجه مسئولین متاسفانه وضعیت نابه سامانی دارد.

از اماکن مذهبی فراوانی که در بندرعباس موجود است میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

امامزاده شاه محمد تقی

این امامزاده مورد توجه بسیاری از مردم قرار دارد به حدی که در گذشته زواری که از پاکستان و بنگلادش به زیارت امام رضا (ع) می‌رفتند ابتدا به این زیارت می‌آمدند.

امامزاده سید مظفر

وی از نوادگان امام موسی ابن جعفر(ع) می‌باشد که از سالیان دور مورد توجه عموم مردم خصوصا مردم استان هرمزگان بوده و هر ساله پذیرای زائران بی شمار مشتاق خود می‌باشد.

مسجد جامع دلگشا

از قدیمی‌ترین مساجد بندرعباس است بایید از مسجد جامع دلگشا اشاره کرد این بنا در نبش بلوار طالقانی (ساحلی) و خیابان مسجد جامع بندرعباس قرار گرفته و از آثار قرن دوازده و سیزده هجری قمری محسوب می گردد . این بنا شامل شبستان دو قسمت قدیمی الحاقی است . بخش قدیمی دارای ستونهای متعدد با سر ستونهای گچبری شبیه به مسجد گله داری و مسجد دژگان است.

مسیرهای ارتباطی با بندر عباس

به دلیل وجود تجارت گسترده و واردات اجناس مختلف از طریق شهر بندر عباس و از این رو وجود تعداد متعدد اسکله در شهر بندر عباس و مسیرهای ترانزیتی این شهر دارای اتوبوس ها زیاد و راه آهن و کشتی رانی میباشد که راه دسترسی به بندر عباس را آسان میسازد.

برای اطلاعات بیشتر درباره تور بندرعباس کلیک کنید.

تور بندر عباس همراه با نیوتور