وجه تسمیه روستای مصر

روستای مصر--آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

بنیانگذار روستا فردی به نام یوسف بوده (حدود 150 سال قبل) که به شبانی و چراندن گوسفندان می پرداخته است. نام پیشین روستا، به نام بنیانگذار آن، مزرعه ی یوسف بوده و بعدها به سبب وجود چاهی عمیق در حدود 25 کیلومتری مصر که آب روستا را تامین می کند، به چاه دراز تغییر نام داده، تا آنکه یوسف با توجه به داستان حضرت یوسف، روستا را مصر نامگذاری می کند که تاکنون نیز همه با همین نام، روستا را می شناسند، بعدها یوسف برای دستیابی به منبع آب کافی برای گوسفندانش چاه را حفر کرده و به کمک خوانین منطقه، آب چاه را با حفر قنات تا مصر امروزی هدایت می کند.

پوشش جانوری منطقه

روستای مصر-آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

با وجود بیابانی بودن این منطقه و کم آبی دشت های آن اما در این خطه جانوران سرسخت و گوناگونی چون شتر، انواع سوسک، مورچه، مارمولک و مار، عقرب در این اکو سیستم دیده می شوند، اما برخلاف حاشیه جنوبی دریاچه نمک و کویر مرنجاب پرنده ای در در این منطقه بصورت دائم دیده نمی شود. با وجود تعداد زیاد سوسک و مارمولک که غذای خوبی برای پرندگان میباشند، این مساله عجیب به نظر می رسد.

محصولات روستای مصر

مهمترین محصول این روستا زعفران است که راقلیم روستای مصر مناسب برای رشد و نمو آن می باشد البته جالب است بدانید که در این روستا با وجود کمی آب و خشکی منطقه اما گندم  نیز کشت می شود که از مرغوبیت بالایی بر خوردار است.

سازه های روستای مصر

روستای مصر-آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

اصلی ترین عنصر خانه های روستای مصر با توجه به شرایط منطقه خشت و گل است و از بادگيرها نیز برای تهویه مناسب تر و خنک کردن خانه اهالی روستا استفاده شده است، همچنین در این روستا، یک مسجد و دبستان وجود دارد. برق روستای مصر و فرحزاد توسط ژنراتور محلی تامین می شود.

بر طبق آخرین سرشماری، جمعیت روستا کمتر از 150 نفر تخمین زده شده و مردم آن از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند.

راه ها و امکانات دستیابی به منطقه

— مسیر اول قم، کاشان، اردستان، نائین، انارک، خور، مصر

— مسیر دوم سمنان، معلمان، جندق، امیر آباد، مصر

Call Now Button