سوغات یزد

یزد که به عنوان پایتخت شیرینی های ایران معرفی میشود زیرا دارای خوراکی های متنوع و بسیار خوش مزه ای است.

شیرینی‌های یزد بسیار معروف و لذیذ هستند. صنایع دستی متنوعی نیز در این استان عرضه می‌شود که خرید آنها به عنوان یادگاری و سوغات، خالی از لطف نیست.

یزد وبه ویژه شهر یزد مرکز این استان به داشتن شیرینی‌های متعدد مشهور است.

حلوا ارده-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

حلوا ارده اردکان

حلوا ارده غذایی بسیار مقوی است که بیشتر در وعده‌ی صبحانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد اصلی تشکیل‌دهنده‌ی حلوا ارده عبارت‌اند از کنجد، ارده، شکر، گلوکزمایع، شیرین‌کننده‌های مجاز خوراکی، اسید سیتریک، پودر سفیده‌ی تخم‌مرغ و آب چوبک، ارده، کنجد بدون پوست، بوداده و آسیاب شده‌ای است که روغن‌گیری نشده باشد. نوع ساخته شده این خوراکی یزد که در شهر اردکان تولید میشود از مرغوبیت بیشتری برخوردار است.

کیک یزدی-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

کیک یزدی

کیک یزدی یکی از شیرینی‌های اصیل یزدی است که در این استان معمولا برای پذیرایی در مراسم مذهبی از آن استفاده می‌شود. این کیک که در شهر های دیگر نیز تولید میشود تشکیل شده از تخم‌مرغ، شکر، روغن جامد یا کره، آرد سفید، نمک میوه، جوش شیرین، بیکینگ پودر، ماست یا شیر، هل و در صورت دلخواه مقداری کشمش و خلال پسته است.

قطاب یزد-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

قطاب یزدی

یکی از معروف‌ترین و لذیذترین شیرینی‌های سنتی یزد، قطاب است که در کل ایران طرف داران فراوانی دارد. قطاب یزدی از دو بخش تشکیل شده یکی لایه‌ی خارجی و دیگری مغز داخلی. لایه‌ی خارجی این شیرینی نوعی نان شیرین سرخ شده در روغن است که خمیر آن از ترکیب آرد گندم، شیر یا ماست و زرده‌ی تخم‌مرغ تهیه شده و در روغن سرخ می‌شود و در نهایت در پودر قند غلطانده می‌شود. مغز داخلی این شیرینی ترکیبی از پودر بادام، پودر قند و هل است.

این شیرینی به دلیل وجود هل و پودر بادام ارزش غذایی بالایی دارد و طعم بی‌نظیر آن، قطاب را از سایر شیرینی‌های سنتی ایران متمایز می‌کند.

باقلوا-یزد-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

باقلوا

باقلوا یکی از شیرینی‌های پرطرفداری است که به اشکال مختلف در کشورهای خاورمیانه از جمله ایران، ترکیه و کشورهای آسیای میانه و قفقاز، برخی کشورهای عربی، یونان، قبرس و روسیه تهیه می‌شود. مراکز عمده‌ی تولید این شیرینی در ایران شهرهای قزوین، تبریز و یزد هستند.

پشمک یزد-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

پشمک

شیرینی محبوب پشمک که در شهر های مختلف نیز تولید میشود یکی دیگر از شیرینی‌های اصیل یزدی است که طرفداران زیادی به خصوص در میان بچه‌ها دارد.

 پشمک در واقع نوعی شیرینی حجیم است که از شکر تهیه می‌شود. گاهی به شکر مورد استفاده در فرآیند تولید پشمک، مواد دیگری مانند اسانس‌های میوه‌ها، قهوه، کاکائو و زعفران اضافه می‌کنند.

نقل یزد-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

نقل

استان‌های مختلف ایران انواع نقل خاص خود را عرضه می‌کنند اما نقل یزد عطر و طعم متفاوتی دارد. ترکیبات تشکیل ‌دهنده‌ی نقل  شامل شکر، آب، بیدمشک، مغز گردو (یا هر نوع مغز دیگر)، وانیل و… است.

نقل دارای انواع  فراوانی است که از آن جمله میتوان به گردویی، بادامی، پسته‌ای و خلال بادام با طعم‌های وانیلی، زعفرانی، گل محمدی، آلبالویی، گشنیز و  بیدمشک اشاره کرد. نقل به خاطر شیرین و نرم بودن می‌تواند جایگزین مناسبی برای قند در نوشیدن چای باشد که معمولا خانواده های یزدی از آن برای پزیرایی از مهمان استفاده میکنند.

حاجی بادومی-یزد-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

شیرینی حاج بادومی

این شیرینی که بسیار دل پذیر است در استان‌های مختلف ایران به ویژه در یزد تولید می‌شود. در تهیه‌ی این شیرینی از موادی چون  مغز بادام، پودر قند، روغن جامد آب ‌کرده، آرد، پودر هل سبز و پودر پسته استفاده می‌کنند.

نان برنجی

نان برنجی یکی دیگر از شیرینی‌های متنوع سنتی ایرانی است که علاوه بر یزد در شهرهای مختلفی از جمله کرمانشاه و قزوین نیز هم به شکل انبوه تولید می‌شود. در تهیه‌ی این شیرینی که بین گردشگران کاملا شناخته شده است، از آرد برنج، آرد گندم، پودر شکر، روغن جامد، تخم‌مرغ، گلاب و هل استفاده می‌کنند. نان برنجی انواع گوناگونی از جمله نان برنجی ساده و نان برنجی زعفرانی دارد.

نان سنتی یزد-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

نان پنجره‌ای

نان پنجره‌ای که به شیرینی پنجره‌ای یا خاتون نیز شناخته میشود از قدیمی‌ترین شیرینی‌های ایرانی است. مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن آرد سفید گندم، تخم‌مرغ، پودر نشاسته، گلاب و روغن است که با خاک قند تزئین می‌شود. در گذشته بسیاری از زنان این شیرینی را خودشان در منزل تهیه می‌کردند.

نان سوررک-یزد-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

نان سوروک

یکی از نان‌های سنتی و بومی استان یزد، نان سوروک نام دارد که معمولا از آن درمهمانی های دوستانه استفاده می‌کنند. اهالی این شهر بر این باورند این نان را تا داغ است باید مصرف کرد، چرا که طعم سوروک داغ، بسیار دلپذیر تر از زمانی است که سرد شده باشد. روی این نان سنتی را آغشته به شکر می‌کنند برای طبخ آن از آرد نان سنگک، آب، نمک، تخم گشنیز، گل‌رنگ، مایه‌ی خمیر و روغن کنجد تهیه می‌کنند و در صبحانه تناول مینمایند.

مُنَقا

نوعی از شیرنی های محلی یزد منقا نام دارد که از دیگرتنقلات شیرین یزد به شمار می آیید، این شرینی در محافل جشن و عروسی در یزد است و معمولا به‌محض پخت بایستی تازه تازه خورده شود از این‌رو نمی‌توانید در هر مغازه‌ای به‌سادگی آن را بیابید.

سوهان‌

سوهان که از تنقولات خوش طعم یزد و دیگر شهر های ایران محسوب میشود دارای انواع گوناگونی است مانند موارد ذیل

سوهان آردی و خانی از انواع سوهان یزدی هستند که هر کدام مزه و طعم خاص خود را دارند و به شکلی متفاوت تهیه می‌شوند.

سوهان خانی از مشهورترین سوهان‌هایی است که در یزد تهیه می‌شود که مسافران انبوهی را ترغیب به خرید این سوغاتی میکند ترکیبات سوهان یزد عبارتند از آرد جوانه گندم، آردسفید، زرده تخم مرغ شکر، مغز پسته، روغن حیوانی، هل و دارچین.

سوهان آردی نیز از موادی چون آرد، شکر، هل، زعفران، روغن و گلاب تهیه می‌شود.

لوز یزد-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

لوز

لوز یکی از شیرینی‌های سنتی ایران است که در شهرها و استان‌های مختلف ایران مانند یزد و تبریز و… با مواد متفاوتی تهیه می‌شود. در یزد انواع لوز را به عنوان سوغات عرضه می‌کند. از میان مشهورترین و محبوب‌ترین لوزهای یزدی، لوز بیدمشک، لوز بادامی و لوز نارگیل را می‌توان نام برد.

 

صنایع دستی

از دیگر سوغات یزد صنایع دستی گوناگون این استان است که بوسیله مردمان هنرمند این شهر به دوستداران آثار سنتی و صنایع دست ساز عرضه میشود. هر یک از استان‌های ایران به فراخور فرهنگ و شرایط اقلیمی صنایع دستی خاصی دارند. این استان کشور نیز به لحاظ صنایع دستی بسیار غنی است. که درادامه با برخی از آن‌ها آشنا می‌شویم.

سفال یزد-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

سفال و سرامیک

یکی از عمده‌ترین تولیدکننگان محصولات سفال و سرامیک ایران، میبد است که در استان یزد قرار دارد و از شهرت جهانی برخوردار میباشد سفال‌های این خطه به شکل‌های سفال ساده‌ی بدون لعاب، سفال لعاب‌دار و کاشی و سرامیک عرضه می‌شوند. نقوش سفال میبد بسیار دیدنی و البته زیبا و خاص میباشد. نقش‌های اصیل مرغ و ماهی و خورشید خانم از متداول ترین نقوشی هستند که بر سفال‌های میبد به وسیله هنرمندان این شهر طرح میشود.

دارایی بافی یزد-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

دارایی‌بافی

دارایی‌یافی یکی دیگر از صنایع دستی یزد است که قدمت زیادی در این منطقه دارد و البته امروزه متاسفانه رو به فراموشی است. دارایی‌بافی یزد که قدمتی ۸۰۰ ساله دارد نوعی پارچه است که از ابریشم و رنگ‌های طبیعی تولید می‌شود. از آنجا که در قدیم فقط کسانی که دارای تمکن مالی بودند می‌توانستند پارچه‌های دارایی‌بافی را تهیه کنند، به این صنعت دارایی‌بافی می‌گویند.

ترمه-یزد-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

ترمه

ترمه‌ بافی حدود چهارصد سال پیشینه دارد. زردتشتیان آن را در دوخت نوعی شلوار برای جشن‌ها استفاده می‌کردند. ترمه پارچه‌ای است که تار آن ابریشمی و پودش نخ، پشم، کرک الوان و ابریشم است. بافت ترمه در گذشته با انگشت انجام می‌شد و از این رو به انگشت‌باف هم شهرت داشت از طرح های معروف تر ترمه میتوان به طرح هایی چون بته و جقه، طرح شاه عباسی و شاخ گوزنی اشاره کرد. این محصول زیبا را می‌توان به عنوان سوغات تهیه کرد و به دوستان خود هدیه کرد.

شعربافی

شعربافی هم یکی دیگر از هنرهای سنتی ایران است که در یزد نیز از سال‌ها قبل رونق فراوانی داشته است. در ابتدا این هنر توسط زنان روی دستگاه‌های چوبی انجام می‌شد و کمکی به اقتصاد خانواده بود اما بعد از مدتی به صورت کارگاهی درآمد و مردان هم به این هنر مشغول شدند اما این هنر نیز مانند دیگر صنایع دستی ایران با کم مهری روبرو شده است که متاسفانه باعث به فراموشی سپرده شدن این هنر شده است.

یزد-شمد-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

شمد

این هنر نیز از دیگر هنر های بسیار قدیمی ایران است شمد پارچه‌ای نازک است که در بافت آن از ابریشم مصنوعی (ویسکوز) یا نخ پنبه‌ای استفاده می‌کنند و به عنوان روانداز در فصل تابستان استفاده می‌شود. در بافت شمد از طرح‌های ساده و چهارخانه استفاده می‌کنند معمولان شمد را در میان اهالی مسن تر یزد میتوان یافت.

زیلو-یزدی-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

زیلو

زیلو یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی شهریزد است که پیشیه آن به دوران باستان و پیش از اسلام بر می‌گردد. زیلو یکی از کالاهای تجاری ایران نیز بوده است. این زیر انداز به علت خنکی، در فصل تابستان بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفته است. یکی از مهم‌ترین مراکز زیلوبافی شهر میبد یزد است که قدیمی‌ترین زیلو در حال حاضر به این منطقه نسبت داده می‌شود و می‌توان آن را در مسجد جامع شهر میبد مشاهده نمود.

Call Now Button