اکوتوریسم در ایران-آشا سیر پارس-تورهای نوین

Ecotourism یا طبیعت گردی که با عنوان بوم گردی نیز شناخته میشود شاخه ای از گردشگری است که در آن گردشگر با هدف حفظ و حراست محیط زیست و همچنین تجربه اتفاقات جدید به دامان طبیعت پناه می آورد.

اکوتوریسم برای نخستین بار در دهه 80 و 90 میلادی یا پیش تر دهه 60 به عنوان پدیده ای جدید شناخته شد.

تعریف اکوتوریسم

اکوتوریسم که یک مسافرت و دیدار زیست محیطی مسئولانه به مناطق طبیعی نسبتاً دست نخورده با هدف لذت بردن و استفاده از مظاهر طبیعت و مظاهر فرهنگی همراه آن است که باعث تقویت حفاظت از منابع طبیعی شده و دارای تأثیرات منفی اندکی است و باعث فعال شدن جمعیتهای محلی و بومی می شود و از نظر اقتصادی اجتماعی برای آنها مفید است.

ایران زیبا-آشا سیر پارس-تورهای نوین

 

شاخه های مختلف طبیعت‌گردی

عبارتند از گردش آبی و ساحلی، کوهنوردی، غارنوردی، بیابان‌گردی، دامنه‌نوردی، مردم‌شناسی، طبیعت‌درمانی که افراد مختلفی را با علایق گوناگون به خود جذب میکنند.

طبیعت گردی دارای ویژگی هایی است که میتوان آنها را به این شکل توضیح داد:

1- مسافرتی مسئولانه به طبیعت 2- با حداقل خسارت به محیط 3- مسافرت به مناطق طبیعی نسبتاً دست نخورده یا بکر 4- لذت بردن از طبیعت و مظاهر فرهنگی وابسته به آن 5- باعث فعال شدن جوامع محلی و دارای منافع اقتصادی، اجتماعی به آنها 6- باعث تقویت حفاظت از منابع طبیعی می شود.

بوم گردی در ایران

طبیعت گردی در ایران به نسبت دیگر مناطق جهان آنچنان جایگاهی ندارد که از دلایل این امر میتوان به دیر شناخته شدن این رشته از گردشگری در ایران میتوان اشاره کرد، البته با تلاش های سازمان گردشگری و فعالیت آژانس ها دراین بخش چشم اندازروشنی در انتظار صنعت گردشگری میباشد.

ایران گردی-آشا سیر پارس-تورهای نوین

اصول اکوتوریسم

1– به حداقل رساندن اثرات بر روی طبیعت و فرهنگ بومی ناشی از حضور اکوتوریسم.
2– آموزش توریست برای شناخت و درک اهمیت حفاظت از محیط زیست.
3– بر اهمیت کار مسئولانه و متعهدانه تأکید دارد که با مسئولان امور محلی و مردم به منظور برآورده ساختن احتیاجات مردم محلی و توزیع عادلانه منافع حاصل از این اقدام، همکاری تنگاتنگی دارد.
4– معطوف کردن درآمدها و عایدی ها به سمت حفاظت از محیط زیست و مدیریت مناطق حفاظت شده و طبیعی.
تأکید بر ضرورت ناحیه بندی توریسم منطقه ای و تنظیم طرحهای مدیریت بازدیدکنندگان برای نواحی و مناطق طبیعی که برای توسعه اکوتوریسم در نظر گرفته شده اند.

بوم گردی-آشا سیر پارس-تورهای نوین
5– تکیه کردن بر استفاده مطالعات و بررسی های اصولی اجتماعی و محیطی (همانند برنامه های کنترل و تنظیم بلندمدت) بمنظور ارزیابی و برآورد کردن اثرات و کاهش تأثیرات منفی.
6– تلاش و تکاپو برای افزایش سود اقتصادی برای کشور میزبان و ایجاد فرصتهای شغلی برای انواع طبقات علی الخصوص مردم بومی که در آن محیط زندگی می کنند و هم جوار مناطق حفاظت شده و طبیعی هستند.
7– در جستجوی اطمینان حاصل کردن از اینکه توسعه صنعت توریسم و جهانگردی هرگز از حد و مرز اختیارات محیطی و اجتماعی خود که بواسطه محققین با همکاری ساکنان بومی در نظر گرفته شده پا را فراتر نمی گذارد.
8– متکی بودن بر زیرساخت هایی که هماهنگ با محیط زیست، به حداقل رسانیدن استفاده از سوخت های فسیلی، حفاظت از محیط زیست و حیات وحش و نیز تلفیق با محیط طبیعی و فرهنگی رشد و توسعه یافته است.

Call Now Button