// انواع سفر و راهکار های سفر کم هزینه | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

بی گمان سفر رفتن یکی از پرطرفدارترین فعالیت ها در زندگی انسان می باشد که همه افراد در هر سن، جنس، طبقه اجتماعی و … خواهان آن می باشند اما به دلایل مختلفی همه نمی توانند به یک شکل آن را تجربه کنند یکی از مهم ترین جنبه های انتخاب نوع سفر و گونه آن میزان مبلغی میباشد که فرد باید برای اینکار در نظر بگیرد.

بهترین راهکار برای حل این مشکل مدیریت هزینه سفر می باشد.

برداشت اغلب افراد از مدیریت هزینه سفر این است که پایین آوردن هزینه سفر بوسیله کاستن از کیفیت سفر اما این مفهومی غلط است و معنای صحیح مدیریت هزینه سفر این میباشد که هزینه های اضافی را کاهش بدهیم در ذیل ما به نمونه هایی از ساده ترین ترفندها را به شما ارائه میدهیم.

بطور کلی مهم ترین عوامل تشکیل دهنده هزینه سفر در بخش های (حمل و نقل-اقامت-خوراک) میباشد.

 

حمل ونقل

سفر رویایی-آشاسیر پارس-تورهای نوین

1- خودرو های شخصی

برای مدیریت هزینه حمل و نقل راحت ترین و مناسب ترین کار استفاده از خودرو های شخصی میباشد که دارای مزایا و معایبی است.

مزایای استفاده از خودرو شخصی در طول سفر بیشتر شامل سفر های با فواصل کوتاه بین دو شهر میشود مانند تهران-شمال یا اصفهان-یزد همچنین هزینه نسبی کم سوخت و راحتی بیشتر در طول مسیر (حرکت و توقف به نحوه دلخواه خود).

معایب استفاده از خودرو شخصی در طول سفر موارد زیادی را در بر میگیرد مانند خطراتی که در طول مسیر امکان بروز آن وجود دارد (تصادف-ترافیک -نقص فنی و…) همچنین خستگی در مسیرهای طولانی بالا رفتن هزینه سوخت و… پس میزان تحمل راننده و سرنشینان، امنیت جاده، زمان سفر و مهم‌تر از همه سالم بودن وسیله نقلیه تان را در نظر بگیرید تا با یک اشتباه محاسباتی سفر را به کام خود و دیگران تلخ نکنید.

قطار-آشاسیر پارس-تورهای نوین

2- قطار

قطار نیز که از آن به عنوان امن ترین وسیله حمل و نقل یاد میشود از بهترین پیشنهادها به مسافرین محسوب میشود.

شما میتواند در طول سفر با قطار به واگن های دیگر یا رستوران رفته و غذای دلخواهتان را سفارش دهید و همان جا بخورید یا در صندلی خود بنشینید و فیلم مورد علاقه تان را ببینید، کتاب بخوانید، آهنگ دلخواهتان را گوش کنید و اگر دوست نداشتید بخوابید.

معمولا ایستگاه‌های قطار در مراکز شهرها هستند و اغلب در کنار آنها ایستگاه تاکسی و مترو وجود دارد، برعکس فرودگاه که اغلب چند کیلومتری بیرون شهر قرار دارد و دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی در آن سخت است. با انتخاب قطار در هزینه و زمان رسیدن به ایستگاه صرفه‌جویی می‌کنید. در کل معایب سفر با قطار بسیار کم است.

سفر هوایی-آشا سیر پارس-تورهای نوین

3- هواپیما

استفاده از هواپیما که بهترین و سریعترین روش حمل و نقل میباشد نیز دارای مزایا و معایبی است ساله بیش از 300 میلیون انسان با هواپیما سفر می‌کنند، چرا که بهترین نوع سفر بین قاره‌ای است و هزینه‌های زمانی سفرهای طولانی را کاهش می‌دهد، اما شرایط پرواز می‌تواند به مجموعه‌ای از مشکلات سلامتی مثل عفونت و کمردرد تا لخته شدن خون منجر شود.

اما سفر هوایی یکی از پر ریسک ترین و خطرناک ترین انواع سفر است، همه ما قطعا در طول زندگی با خبر سقوط هواپیما مواجه شده‌ایم، اتفاق تلخی که موجب کشته شدن همه سرنشینان آن می‌شود. همین رخداد موجب شده بسیاری از افراد قید مزایای سفر هوایی را زده و آن را از گزینه‌های انتخابی خود خارج کنند.

همچنین هزینه مسافرت با هواپیما در مقایسه با انواع وسایل نقلیه دیگر در اغلب موارد گران‌تر است و در سفرهای تفریحی و خانوادگی باید رقم بالایی را برای آن در نظر بگیرید.

سفر با اتوبوس-آشا سیر پارس-تورهای نوین

4- استفاده از اتوبوس و وسایل نقلیه عمومی

در سراسر دنیا، استفاده از اتوبوس، یکی از ارزان‌ترین گزینه‌ها برای سفر است. استفاده از اتوبوس برای سفرهای برون‌مرزی یا از شهری به شهر دیگر، برایتان بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود، اما از آنجا که هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست، اتوبوس هم معایبی دارد که موجب می‌شود افراد تمایلی به سفر با اتوبوس نداشته باشند. بر‌خلاف پرواز با هواپیما یا استفاده از قطار، سفر با اتوبوس بسیار طولانی‌تر است و در اغلب موارد چندان راحت هم نیست. همین دلایل باعث می‌شود اکثر افراد هرگز از اتوبوس برای مسافرت استفاده نکنند. کسانی که با اتوبوس سفر کرده‌اند، بخوبی می‌دانند باید برنامه‌های خود را با رانندگان اتوبوس تنظیم کنند؛ حتی برای استفاده از سرویس بهداشتی.

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در سفر با اتوبوس با آن مواجه شوید، شلوغی اتوبوس است. بخصوص زمانی که تنها سفر می‌کنید ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که مجبور شوید تمام طول مسیر را در کنار یک فرد غریبه بگذرانید. این غریبه ممکن است کم‌حرف یا پرحرف، مرتب یا کثیف و شلخته باشد. ممکن است سر جای خود بنشیند یا حتی جای شما را هم بگیرد.

 بسیاری از افراد برای سفر با اتوبوس، بالش و پتو به همراه می‌آورند که ایده‌ بسیار خوبی است. البته هر چه وسایلی که همراه خود می‌برید، سبک‌تر باشد، سفر راحت‌تری خواهید داشت. در صندوق اتوبوس‌ها معمولا جای کافی برای نگهداری چمدان‌های بزرگ و سنگین وجود ندارد. البته اتوبوس‌های بهتر، طبعا گران‌تر است، اما باز هم قیمت‌شان به بلیت هواپیما نمی‌رسد. خطوط اتوبوسرانی بهتر معمولا توقف‌های بیشتر، صندلی‌های راحت‌تر و امکانات بهتری دارند.

نکته مهم: بهتر برای اینکه سفرتان ارزان تر شود، وقتی می خواهید از جاذبه ای بازدید کنید، توسط یک جست و جوی اینترنتی و یا پرسش از مردم محلی راه های ارزان تری نظیر اتوبوس های درون شهری یا تاکسی را برای رفت و آمدتان در شهر انتخاب کنید.

اقامت-آشا سیر پارس-تورهای نوین

اقامت

بعد از حمل و نقل دومین مورد برای سفر کم هزینه اقامت است. اصولا همه ما فکر می کنیم که ماندن در جایی فقط در یک هتل امکان پذیر است و چون هتل ها معمولا گران هستند، سفر خود را کنسل میکنیم.
اما بایید گفت اقامت گاه ها تنها به هتل محدود نمی شوند و گزینه های زیادی برای اقامت وجود دارد برای نمونه:

مجتمع گردشگری-آشا سیر پارس-تورهای نوین

هاستل (Hoste)

بسیاری از گردشگران و مسافران نوروزی به دنبال پیدا کردن یک اقامتگاه ارزان هستند چه در ایران و چه در خارج از کشور، تنها توقع آن ها از یک اقامتگاه ارزان به طور حتم این است که پاکیزه و امن باشد.
هاستل ها معمولا اقامت گاه های مشترک هستند. یعنی شما تختی را در یک اتاق مشترک اجاره می کنید. با اینکه این اقامت گاه ها در کشورهای خارجی بیشتر هستند اما در بسیاری از شهرهای ایران نیز، هاستل وجود دارد.
هاستل ها اولین بار در آلمان توسط شخصی به نام ریچارد شیرمن به وجود آمدند و پس از آن هاستل ها در کشورهای مختلفی راه اندازی شدند.

مجتمع توریستی

به مجموعه ای از تأسیسات اقامتی، پذیرایی، تفریحی، تفرجگاهی، ورزشی گفته می شود که دارای تأسیسات متنوع بوده و مهمانان ضمن اقامات در آنها می توانند از خدمات جانبی دیگری که در آنها وجود دارد، استفاده نمایند که بسیار مناسب میباشند.

هتل آپارتمان (Apartment Hotel)

هتل آپارتمان‌ها دارای واحد یا سوئیت‌های مستقلی هستند که همانند اتاقها و سوئیت‌های یک هتل به مسافران اجاره داده می‌شوند، معمولا از هتل ها ارزان تر هستند و ویژگی خوب آن ها این است که معمولا آشپزخانه دارند که با پخت و پز می توانید هزینه های خورد و خوراک تان را کاهش بدهید.

خانه محلی

که امروزه به تعداد زیاد و در شهر های کوچک و بزرگ موجود میباشند اقامت در خانه های محلی بسیار هیجان انگیز است. زیرا شما علاوه برای دیدن یک مقصد می توانید به وضع اقتصادی مردم نیز کمک کنید و حس و حال مردم آن شهر یا روستا را بیشتر درک کنید و از آداب و رسوم آنها اطلاع حاصل کنید.

چادر زدن

برای این گونه اقامت که طرفداران فراوانی نیز دارد شما باید یک چادر مسافرتی خریداری کنید و هر جا که معمولا خود شهرداری هر شهری آماده کرده، چادر بزنید چادر زدن علاوه بر کم هزینه بودن بسیار تجربه هیجان برنگیزی برای مسافران میباشد.

کنترل هزینه تغذیه و خوراک

 برای کنترل هزینه خوراک روش های مختلفی وجود دارد مانند:

درصورت امکان خود آشپزی کنید.

از خرید از رستوران های مشهور و اصطلاحا برند اجتناب کنید.

از کترینگ ها و آشپزخانه های محلی استفاده کنید.

و در آخر میتوانید از کنسروها استفاده کنید.

ترفند های دیگر

بی شک بهترین راه کاهش هزینه ها در سفر استفاده از تور ها و سفرهای گروهی و استفاده از تخفیفات آنها میباشد (مثلا آفرهای نوروز و تعطیلات).

متاسفانه بسیاری از فروشنده ها همین که ببینند شما توریست هستید قیمت ها را بالا می برند، زیرا می دانند در جریان قیمت ها نیستید و احتمالا از چانه زدن اجتناب میکنید پس بهتر است برای رسیدن به قیمت مناسب چانه بزنید.

خانواده خود را توجیه کنید و حدود هزینه مد نظر خود را داشته باشید.

استفاده از خبرنامه های سایت های  گردشگری برای اطلاع از تخفیف هایشان.

سفر در ایامی که تعداد مسافران کاهش میابد.

به تبلیغات اهمیت دهید بسیاری از مراکز تفریحی و رستوران‌های تازه تاسیس تخفیفات ویژه‌ای را در کنار خدمات عالی به مشتریان ارائه می‌نمایند.

در سفر برای تماس با اعضای خانواده و دوستان، می‌توانید به جای استفاده از خدمات تلفن مقصد، از طریق اینترنت که معمولا در همه جا رایگان در اختیار مسافران قرار دارد، بهره بگیرید و با استفاده از نرم‌افزارهای موجود براحتی از طریق اینترنت تماس تلفنی برقرار کنید.

شما میتوانید با استفاده از این روش‌های نسبتا آسان سفر ارزان و فوق‌العاده‌ای برای خود رقم بزنید.