// تخت سلیمان محل شگفتی ها | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

از تخت سلیمان بیشتر بدانید

تخت سلیمان-آشاسیر پارس

اگر شما علاقهمند به تاریخ و فرهنگ ایران باشید بی شک نام آتشکده آذرگُشنَسب را که یکی از 3 آتشکده اصلی ایران باستان بوده است که محل نگه داری آتش ویژه ارتشیان بوده است.

موقعیت تخت سلیمان در ایران

تخت سلیمان-آشاسیر پارس

در منطقه شمال شرقی ایران خطه ای وجود دارد که به آن آذربایجان گفته می شود و همانگونه که از نام آن پیداست با آتش رابطه مستقیم دارد و در گذشته محل نگهداری آتش مقدس و جایگاه موبدان بوده است بدین سبب در آیین زرتشت از اهمیت ویژه ای برخوردار است در قسمت بزرگتر آذربایجان یعنی استان آذربایجان شرقی در شهرستان تکاب و در فاصله تفریبی 490 کیلومتر از تهران در روستایی با نام تخت سلیمان قرار دارد.

دیرینگی تخت سلیمان

 

صحبت نمودن درباره قدمت و پیشینه تخت سلیمان کار ساده ای نیست زیرا که بر پایه اسناد و مدارک زمان بنای تخت سلیمان  به دوران اساطیر و افسانه ها یعنی پادشاهی دودمان کیانی و کیخسرو می رسد اما بر طبق اسناد تارخی و بر مبنای متون باستانی این منطقه که با نام هایی چون (گنزکا، گنزک، شیز و بر اساس کتاب مقدس زرتشتیان اوستا  چئچست) خوانده می شده است.

بر اساس بعضی از مدارک و نظریات تخت سلیمان را محل تولد زردشت می دانند اما در منطقه تخت سلیمان آثار فراوانی از دوران پیش از اسلام یعنی ماد، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان بدست آمده البته در دوران پس از اسلام نیز آثار از دوران ایلخانیان در تخت سلیمان موجود است.

آتشکده آذرگشتسپ

تخت سلیمان-آشاسیر پارس

مهمترین بنا در تخت سلیمان سازه ای عظیم است که در اوج شکوه مندی در تخت سلیمان چشم بینندگان را مجذوب خود می کند و آنها را وادار به تفکر و در آخر تحسین می نماید، آتشکده آذرگشتسپ که محل نگهداری آتش سلطتنی بوده در زمان قدرت گرفتن پادشاهان ساسانی و افزایش قدرت موبدان به اوج شکوفایی و ثروت خود رسید همین مساله باعث رشک بردن به ثروت و دارایی آتشکده آذر گشتسپ تخت سلیمان بوسیله پادشاهان دیگر حکومت ها و خوانین محلی می گردید تا اینکه در دوران هرقیل که یکی از پادشاهان قدرتمند امپراطوری بیزانس بود ویران گردید و غنایم فراوانی از آن به دست سربازان بیگاهه رومی افتاد ولی این پایان کار تاریخ این آتشکده نبود و به وسیله پادشاهان ساسانی از نو مرمت و باز سازی شد.

مغولان و تخت سلیمان

تخت سلیمان-آشاسیر پارس

در سده 7 هجری بود که سیل ویرانگر قوم متوحش مغول به طرف ایران به حرکت درامد و شروع به از میان برداشتن آثار و فرهنگ این مرز و بوم نمود اما با گذر زمان و استحاله مغولان و گرویدن به دین اسلام تحت تاثیر تاریخ ایران شروع به ساخت اماکن مذهبی نمودند.

تخت سلیمان-آشاسیر پارس

 یکی از این بنا ها در کناره محوطه تخت سلیمان و در فاصله اندکی از آتشکده آذر گشتسپ بود که اموزه نیز بقایایی از آن به جا مانده است.

علت نامگذاری

با ورود سپاهیان عرب به ایران و بسط قدرت انها که منجر به تسلط بر شهرهای ایران شد آنها به قسمت های مختلف ایران دست یافتند که یکی از آنها منطقه تخت سلیمان و آذربایجان بود با ورود اعراب به ایران و مشاهده این سازه عظیم که ارتفاعش بیش از 15 متر میرسد محسور آن گردیدند و چون نمی دانستند که دلیل ساخت آن چیست و تحت تاثیر قران بودند این مکان را محل پادشاهی حضرت سلیمان پنداشتند و آتشکده تخت سلیمان را ساخته دست اجنه و غول ها دانستند.

قسمت های مختلف تخت سلیمان

تخت سلیمان-آشاسیر پارس

این محوطه تاریخی که در سال 2003 وارد لیست سازمان جهانی یونسکو شد دارای وسعتی بیش از 120 هزار متر مربع است و از چندین قسمت مختلف تشکیل شده است که مهمترین آنها عبارتند از آتشکده آذرگشسپ، ایوان خسرو، معبد آناهیتا و دریاچه عمیق در نزدیک آن همچنین یک مسجد که اخرین بنای ساخته شده روی ویرانه های آتشکده آذرگشتسپ محسوب می شود.

تخت سلیمان-آشاسیر پارس

با توجه به مطالب بالا به تمامی شما شیفتگان سفرتوصیه می نمایم که حتما از تخت سلیمان دیدن نماید و با مراجعه به صفحه خرید تور از خدمات ما برخوردار شوید.