از سی سه پل بیشتر بدانید

سی سه پل اصفهان-آشاسیر پارس

اصفهان شهری که در میانه کویر های بی پایان دشت کویر در استانی با همین نام قرار دارد دوران متفاوتی را در تاریخ طولانی خود پشت سر گذاشته است به همین دلیل از پیشینه و تاریخ اصفهان گفتن کار آنچنان مهمی جلوه نکند اما باید دانست که این طور نیست و هر گوشه این شهر زیبا دارای جاذبه های بی نظیری است که چشم بیننده را به خود معطوف و ذهنش را مشغول می گرداند جاذبه هایی مانند منارجنبان، مسجد شیخ لطف الله، پل خواجو … که تنها تعداد اندکی از آنها می باشند.

سی سه پل اصفهان چه ویژگی هایی دارد

سی سه پل اصفهان-آشاسیر پارس

سی سه پل که یکی از نماد های اصلی اصفهان است به باور اکثر محققان و کارشناشان قلب تپنده تارخ ایران بوده است این سازه تاریخی در سده 10 هجری بنا شد در دوران پادشاهی شاه عباس و زمان قدرت گرفتن خاندان ترک زبان صفویه بر روی زاینده رود و بوسیله شخصی گرجی که از بهترین معماران دوران خود بود و در زمان شاه طهماسب به عنوان  اسیر جنگی به دست قوای ایران افتاده بود و الله ‌وردی خان نام داشت ساخته شد.

سی سه پل اصفهان-آشاسیر پارس

همانگونه که از نام سی سه پل مشخص است این سازه که برای عبور اهالی اصفهان بر روی زاینده رود ساخته شده دارای سی و سه دهانه است و این امر به دو دلیل بوده است نخست اینکه مانع از بروز طغیان و سیل رود زاینده رود شود و دوم برای زیبایی و جلوه بهتر شهر بوده است البته باور این مسئله امروزه شاید تا حدودی مشکل باشد اما باید دانست که زاینده رود در گذشته بسیار پر آب بوده و جریان آب با شدت از آن عبور می کرده و احداث پلی با این وسعت و استحکام یک شاهکار فوق العاده محسوب می شده است.

سی سه پل اصفهان-آشاسیر پارس

از گذشته تا امروز سی وسه پل به عنوان یک مکان زیبا و اعجاب بر انگیز مورد تحسین تمام اشخاصی بوده که آن را مشاهده نموده اند از جمله این اقراد جهانگرد و تاجر فرانسوی ژان شاردن بوده است که در سفرنامه خود از سی سه پل نام برده است و آن را به عنوان یکی از شاهکارهای بدیع معماری جهان ذکر کرده است.

نکته تامل برانگیزه در باره سی سه پل

سی سه پل اصفهان-آشاسیر پارس

متاسفانه امروزه با احداث سد های فراوان در مسیر زاینده رود با مشکلات فراوانی روبرو هستم که مهمترین آنها عبارتند از کاسته شدن از زیبایی شهر اصفهان از یک سو و همچنین تخریب پل سی و سه پل زیرا که مواد و مصالح استفاده شده در سی و سه پل به گونه ای می باشد که اگر با آب تماس نداشته باشد در گذر زمان تخریب می شود به همین جهت می باشد که در سال های اخیر شاهد ایجاد ترک های نسبتا بزرگی در پایه های سی سه پل هستیم که با تلاش کارشناسان سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان مرمت شده اند اما این را باید به عنوان زنگ خطری مد نظر داشته باشیم.

ویژگی های سی سه پل

سی سه پل به دلایل گوناگون با نام های مختلف خوانده می شود که تعدای از انها بدین شرح می باشد پل شاه عباسى، پل الله ورديخان، پل جلفا، پل چهل چشمه، پل سى و سه چشمه  البته ناگفته پیداست که مشهور ترین آنها الله وردی خان و سی و سه پل می باشد.

از اماکن گردشگری نزدیک به سی سه پل می توان به آرامگاه كمال الدين اسماعيل شاعر مشهور قرن 7 که از قصیده سرایان بنام ایران بوده است.

جشن‌ آبریزان‌ یا آبپاشان‌ ارامنه‌ یکی از آیین های سنتی خاص مسیحیان ایران بوده است که در تابستان و اواسط تیر یعنی 13 صورت می پذیرفته  و بدین شکل بوده است که اهالی ارمنی اصفهان که ساکن منطقه جلفا بوده اند کناره زاینده رود جمع میگشتند و برای سلامتی و شادی بر روی آب می پاشیدند و به خوشحالی می پرداختند.

شما نیز اگر علاقهمد به بازدید از سی سه پل هستید می توانید با ما همراه شده و از خدمات متنوع تور های ما بهره مند شوید جهت خرید تور اصفهان به  این صفحه مراجعه نماید.

Call Now Button