استان پهناور فارس با گستردگی جغرافیایی و وجود اقوام و فرهنگ های گوناگون در خود یکی از مهم ‌ترین بخش های کشور در زمینه‌ی تولید صنایع دستی می باشد که با مسنوعات متنوع جایگاه خاصی را دارا است.

تا جایی که هنرمندان این خطه، با دارا بودن ذوق سرشار و همت والایشان صنایع دستی بی نظیری را تولید می کنند و به متقاضیان عرضه می نمایند محصولاتی که جذابیت فراونی برای گردشگران ایرانی و خارجی که سالانه از نقاط مختلف به کشور ایران و استان فارس مسافرت می کنند دارند.

خاتم کاری

صنایع دستی شیراز-خاتم کاری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

این هنر که در واقع یکی از ظریف‌ ترین و زیباترین هنرهای دست ساخت استان فارس می باشد به این شکل است که از کنار هم قرار دادن تکه‌ های چوبی منظم و ظریف در رنگ ها و جنس‌های مختلف به و سیله هنرمندان با ذوق با تلاش زیاد ساخته می‌شود خاتم کاری بر روی اجسام مختلفی چون عاج، استخوان، انواع چوب و طلا ساخته می‌شود.

صنایع دستی شیراز-خاتم کاری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

در زمینه پیشینه این هنر اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما بر پایه اسناد بدست آمده هنر خاتم کاری از سده 10 هجری و دوران شکوفایی دوباره ایران شکل گرفته است شما برای خرید این ساخته های زیبا به بازار های اصلی و سنتی استان فارس مراجعه کنید.

سفال‌گری

صنایع دستی شیراز-سفال گری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

سفال‌گری که پیشینه آن به دوران اولیه بشریت می رسد و شاید بتوان آن را به عنوان اولین صنعت هنری انسان ساز معرفی کرد در تمام جهان، از گذشته تا امروز رواج داشته است. البته هر شهر و کشوری، طرح و رنگ ویژه خود را در ظروف و اشیای سفالی به کار برده اند.

صنایع دستی شیراز-سفال گری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

شما در شهر تاریخی شیراز هم می‌توانید انواع ظروف و اشیای سفالی و لعابی  زیبا و بی نظیر  تهیه نماید  و به عنوان سوغات برای دوستان و نزدیکان خود به همراه ببرید و آنها را نیز با خود از مشاهده یکی از بهترین صنایع دستی ایران همراه کنید.

ظروف و اشیای نقره

صنایع دستی شیراز-نقره کاری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

یکی دیگر از صنایع دستی شیراز که همگان را مجذوب خود می کند اشیا و ظروف نقره ‌ای است که در گوشه و کنار بازار شیراز و فارس به چشم می خورد این هنر که یکی از شاخه ‌های فلزکاری است با ذوق و دقت فراوان به وسیله هنرمندان توانمند ساخته می شود.

صنایع دستی شیراز-نقره کاری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

انواع ظروف نقره ای قابل مشاهده در بازار عبارتند از گلدان، قندان، فنجان و سایر ظرف و ظروف و اشیا گران بها که به عنوان حاصل تلاش هنرمندان شیرازی آماده ارائه به گردشگران و هنر دوستان می باشند.

معرق کاری

صنایع دستی شیراز-معرق کاری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

معرق کاری که نام هنری بسیار ضریف و زیبا می باشد با تکه های نازک چوب ساخته می شود، درباره این هنر که به نظر می رسد کادوی تمدن هند به ایران بوده است باید گفت که درست می باشد که ریشه ای ایرانی ندارد اما به وسیله هنرمندان با ذوق و سلیقه‌ کشور ما در طی زمان تکامل یافته و به نقطه اوجش رسیده است، هنر معرق را شما می توانید در بیشتر شهر های ایران مشاهده کنید.

صنایع دستی شیراز-معرق کاری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

اما هنرمندان شیرازی با الهام گرفتن از فرهنگ و هنر ایران باستان این هنر را به سبک و شیوه خود در آورده و به آن جلوه ایرانی داده اند با توجه به توضیحات فوق به شما پیشنهاد میکنیم تابلو های معرق کاری موجود در بازار شیراز را تهیه نماید و به عنوان یادگار سفر شیراز همراه ببرید.

منبت کاری

صنایع دستی شیراز-منبت کاری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

بعد از معرفی هنر های نقره کاری و معرق کاری نوبت به منبت ‌کاری میرسد که یکی از هنرهای دستی زیبای ایران است که به مانند معرق کاری روی چوب انجام می‌شود. در واقع منبت‌ کاری عبارت است از هنر کنده‌ کاری و حکاکی روی چوب که بر خلاف توضیحات ساده و سریع آن هنری پیچیده و مشکل میباشد و نیاز به پشتکار بسیاری دارد.

صنایع دستی شیراز-منبت کاری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

اگر شما نیز علاقمند به خرید انواع محصولات منبت‌کاری می باشید می‌توانید انواع محصولات منبت کاری را از بازار شیراز خریدای نماید.

مینا کاری

صنایع دستی شیراز-مینا کاری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

مینا کاری یا همان کار بر روی فلز از قدیمی ترین و متداول ترین هنر تزیینی می باشد که روی ظروف و اشیای فلزی با مواد رنگی انجام می شود این هنر بر پایه آثار بدست آمده از دوران باستان و در زمان هخامنشیان وارد ایران شده است.

صنایع دستی شیراز-مینا کاری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

امروزه بیشتر ظروف مسی را با این هنر تزیین می‌کنند شما میتوانید انواع این ظروف مینا کاری را در بازار های اصفهان، شیراز و تهران خریداری کنید. ظروفی که به وسیله هنرمندان شیرازی تهیه می شوند می توانند سوغات عالی باشند که شما از سفر به این شهر خریداری کرده و به عنوان هدیه به دوستان خود اهدا نماید.

قلم‌ کاری

صنایع دستی شیراز-قلم کاری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

قلم زنی که هنری زیبا و کم نظیر است بدین شکل می باشد که اول هنرمند با ایجاد نقوش روی اشیای مختلف فلزی از قبیل طلا، مس، نقره و برنج به کار می پردازد و با ایجاد اشکال چشم نواز بینده را محسور خود می کند به غیر از شیراز در بسیاری از نقاط ایران نیز هنر قلم کاری رواج دارد.

صنایع دستی شیراز-قلم کاری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

شما می توانید در بازار شیراز نادرترین اقلام و اجسام فلزی که به بهترین شکل قلم‌ کاری شده است را خریداری کنید و هدیه به عنوان سوغات به شهر و منزل خود ببرید.

شیشه گری

صنایع دستی شیراز-شیشه گری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

 اگر به دنبال وسیله تزینی منحصر به فردی می گردید که همیشه در دل دوستن خود جا داشته باشید مناسب ترین چیز ظروف شیشه‌ ای می باشند که به شیوه‌ی سنتی و به وسیله هنرمندان ماهر با مخلوط نمودن ترکیب سيلکيکات‌ های قليايی و ذوب آن در کوره تهیه می شود و به شکل زیبا با کمک دستان هنرمندان شیشه گر شیرازی با دمیدن در آن، فرم می گیرند.

صنایع دستی شیراز-شیشه گری - آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

باید دانست که یکی از بهترین صنایع دستی استان فارس و دیگر شهر های ایران شیشه گری است.

گلیم جاجیم  نمدبافی

صنایع دستی شیراز-گلیم بافی- آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

گلیم، جاجیم و نمد بافی که یکی از خاص ترین و قدیمی ترین هنرهای ایران زمین می باشد که در سراسر ایران موجود است، و از دیرباز بین همه ایرانیان و همچنین گردشگران خارجی که با هدف آشنایی با فرهنگ و تاریخ ایران به کشور ما سفر می کنند طرف داران فراوانی دارد و در هر منطقه‌ دارای طرح و نقشه‌ی خاصی آن ناحیه می باشد این هنر در بین اقوام مختلف استان فارس نیز به شکل های زیبایی رواج دارد.

Call Now Button