// آشنایی با تهران | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

درباره تهران بیشتر بدانید

برای خرید تور تهرانگردی کلیک کنید.

استان تهران که دارای پیشینه چند هزار ساله است سالانه چندین هزار نفر را به طرف خود جذب می کند که با هدف تهرانگردی و انجام امور اداری و یا… به تهران که در نواحی مرکزی کشور ما قرار گرفته سفر می نمایند، تهران پایتخت ایران و پرجمعیت ترین و مهمترین استان کشور نیز هست که جمعیتی بالغ بر  ۱۳٬۲۶۷٬۶۳۷ در آن زندگی می کنند که از تمام بخش های کشور به این استان محاجرت نموده اند، مساحت تهران برابر با ۱۲٬۹۸۱کیلومتر مربع می باشد تهران بر اساس آخرین تقسیمات کشور درسال 1357 تاسیس شد این استان در واقع یکی مناطق چهار فصل ایران محسوب می گردد که دارای مناطق ییلاقی، کوهستانی و کویری می باشد، همسایه های تهران عبارتند از البرز، مازندران، قم، مرکزی و سمنان می باشد، آب و هوای تهران بیشتر گرم و با باران های کم است.

شهرستان های تهران

تهران که در سال های مختلف تغیرات فراوانی را به خود دیده است امروزه دارای 16 شهرستان می باشد که در زیر به معرفی مختصرآنها می پردازیم.

شهرستان اسلامشهر که در سال 1374 تشکیل شد دارای دیرینگی مقارن با هزاره پنجم پیش از میلاد است و نام های پیشین آن عبارت بوده است از قاسم‌آباد شاهی، شادشهر، شادمهر شهر، اسلام شهر در روزگار کهن روستایی به نام قاسم‌آباد شاهی بوده‌است ونام اولیه آن از، آن گرفته شده بوده است البته در این ناحیه یک روستا وجود دارد که  فیروز بهرام نامیده می شود و بنای آن را به فیروز ساسانی منصوب می شود. اسلامشهر در دوران قاجار منزلگاه اردوی همایونی بوده و به نام قاسم‌آباد خالصه نیز خوانده می‌شده‌است، وجود بقایای پایه‌های پل بر روی رودخانه سالور و تپه‌های واقع در مجاورت یا نزدیکی آن و آثار مدفون در آن‌ها دلالت بر وجود دوره‌های تاریخی مختلف داشته و حاکی از اهمیت اسلام شهر بوده است.

شهرستان بهارستان که در سال 1389 و با ترکیب بخش‌های گلستان و بوستانِ شهرستان رباط‌کریم از رباط‌کریم جدا و به شهرستان بهارستان تبدیل شد دارای ۵۲۳٬۶۳۶ نفر جمعیت می باشد.

شهرستان پاکدشت که دارای  قدمت چند هزار ساله است شامل شماری روستا و شهر می باشد که در دوران باستان دهکده‌هایی در دشت ری که از مناطق کهن این ناحیه می باشد بوده‌ است تاریخ کهن پاکدشت بیانگر گذار اقوام مختلف و مهاجرت آنان از سرزمینهای دور به این دیار و یاد آور جنگ ها و ستیزهای مکرر گروه‌های اجتماعی از اقوام گوناگون و شخصیتهای شهیر تاریخ می‌باشد .

شهرستان پردیس که یکی از شهرستان‌های استان تهران است در آذر ماه ۱۳۹۱ تاسیس گردید وبه هم پیوستن  دو بخش به نام‌های بخش بومهن و بخش جاجرود (ارتقایافته) به شهرستان ارتقاء یافت.

شهرستان پیشوا که مرکز آن نیز شهر پیشوا ست؛ متشکل از بخش‌های مرکزی شامل دهستان‌های عسگریه و پیشوا و بخش جلیل‌آباد شامل دهستان‌های جلیل‌آباد و طارند است.

شهرستان تهران که در سال 1316 به شکل رسمی ایجاد شد در مرکز استان تهران قرار دارد و از ۳ بخش مرکزی، کن، آفتاب تشکیل شده‌است، شهرستان تهران از شمال به شهرستان شمیرانات و استان البرز از مشرق به شهرستان پردیس، از جنوب به شهرستان‌های پاکدشت و ورامین و ری و اسلامشهر و از مغرب به شهرستان‌های قدس، شهریار و استان البرز محدود می‌شود. این شهرستان پرجمعیت‌ترین شهرستان کشور است. مرکز این شهرستان، شهر تهران است که همزمان، مرکز استان تهران و پایتخت کشور ایران نیز هست.

شهرستان دماوند منطقه‌ای سرسبز و خرم است که نام اسطوره‌ای کوه دماوند را با خود به همراه دارد، اعتدال کم‌نظیر آب و هوا، تنوع آب و هوایی منطقه، هر ساله عده زیادی گردشگر، مسافر و مهاجر را از اطراف به این شهرستان جلب می‌کند، زبان اهالی دماوند تاتی و فارسی و ترکی می باشد، همچنین در بعضی نقاط آن نیز زبان‌های مازندرانی و کردی رواج دارد که فرهنگ این شهرستان را غنی می کند.

شهرستان رباط‌کریم که در شرق استان تهران قرار دارد دارای آثار تاریخی بسیاری است که گواه پیشینه و قدمت این ناحیه می باشد،برای نمونه می توان به تپه باستانی پرندک یک، کاروانسرای حاج کمال و یخچال تاریخی این شهرستان اشاره کرد.

شهرستان ری که از مناطق کهن نه تنها تهران بلکه ایران می باشد و آثار و اشیاء به دست آمده در آن گویای ریشه استوار شهر ری می باشد، شهر ری دارای قدت 10 تا 12 هزار سال می باشد.

شهرستان شمیرانات در مجاورت شهر تهران و در شمال و شمال شرق آن قرار دارد و به علت گسترش تدریجی شهر تهران، شمیران در شهر تهران ادغام شده و تحت نظارت مناطق ۱ و ۲ و ۳ شهرداری تهران اداره می‌شود. در گفتار عامیانه به شمیران، شمرون می‌گویند، شهرستان شمیران در سال ۱۳۳۶ تأسیس گردیده در سال ۱۳۳۵ بنا به تصمیم دولت وقت استان مرکزی به مرکزیت تهران منحل و ری و شمیران در تهران ادغام گردیده ازنو هم‌زمان با تشکیل استان تهران بار دیگر شهرستان شمیران در سال ۱۳۶۶ با مصوبه هیئت وزیران به عنوان شهرستان مستقل رسمیت یافت.

شهرستان شهریار که در سال 1389 تشکیل شد، در غرب استان تهران است. مرکز آن شهر شهریار است که قبلاً علیشاه عوض گفته می‌شد.

شهرستان قدس که ابتدا روستایی کوچک بود و با نام قلعه حسن خان شناخته می شد بخشی از کن محسوب میگردید که در اوایل انقلاب با نام شهرک حسن خان به شهرستان شهریار سپرده شد و بعد نام آن به شهرک قدس تغییر پیدا کرد و بعدها با اضافه شدن چند روستا و دهکده و تصویب نخست وزیر وقت به شهرقدس تبدیل شد.

شهرستان قرچک که از شهرستان های تازه تاسیس تهران می باشد در سال 1391 به شکل رسمی تشکیل شد .

شهرستان فیروزکوه که از ناحیه های کهن تهران می باشد به دلیل موقعیت خاص همواره مورد توجه اقوام و گروه‌های مختلف بوده، به همین جهت شاهد آثار زیادی در زمان مختلف در نقاط گوناگون آن می باشیم، فیروزکوه شهری قدیمی است که برخی آن را با حوادث مرتبط با دماوند هم چون افسانه فریدون و ضحاک مرتبط می‌دانند، اما معتبر ترین گفته در مورد تاریخ فیروز کوه تاسیس آن در زمان ساسانیان و فیروز یکی از پادشاهان این سلسله می باشد.

شهرستان ملارد این شهرستان از بخش مرکزی، بخش صفادشت، منطقهٔ مارلیک و سرآسیاب تشکیل شده‌است. مرکز این شهرستان شهر ملارد می‌باشد. جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۹۵ برابر با ۳۷۷٬۲۹۲ نفر بوده‌است.

شهرستان ورامین یکی از شهرستان‌های استان تهران است. مرکز آن شهر ورامین است که در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر تهران واقع شده‌است. شهرستان ورامین از شمال شرق به شهرستان‌های پیشوا و پاکدشت، از شمال غرب به شهرستان قرچک، از غرب به شهرستان ری، از جنوب به استان قم و از جنوب شرق و شرق به استان سمنان محدود شده‌است.

تاریخچه تهران

استان تهران که بی گمان مهمترین قسمت ایران از نظر سیاسی می باشد از لحاظ تاریخی نیز جایگاه ویژه ای دارد البته تا چندی پیش باور ها بر این بود که تهران منطقه ای بوده که تمدن و پیشینه ای محدود داشته است اما با توجه به کشفیات جدید و پیدا شدن بقایای به دست آمده یک زن در محله مولوی تهران نظریات درباره قدمت تهران نیز تغییر نمود، نخستین بار، شاه طهماسب اول صفوی در ۹۱۶ خ. هنگام گذر از تهران باغ و بوستان فراوان این شهر را پسندید و دستور داد تا بارو و خندقی به دورش بکشند، این بارو که ۱۱۴ برج به عدد سوره‌های قرآن و چهار دروازه رو به چهار سوی دنیای پیرامون داشت، از شمال به میدان توپ‌خانه و خیابان سپه، از جنوب به خیابان مولوی، از شرق به خیابان ری و از غرب به خیابان وحدت اسلامی (شاپور) محدود می‌شد، مساحت تهران در این دوران به ۴۴۰ هکتار رسید. در دورهٔ شاه عبّاس اول (۹۶۶ تا ۱۰۰۷ خ) پل، کاخ و کاروانسراهای زیادی بنا شد، در بخش شمالی برج و باروی شاه تهماسبی، چهارباغ و چنارستانی ساخته شد که بعدها دورش را دیواری کشیدند و به صورت کاخ (کاخ گلستان) و مقرّ حکومتی درآوردند. کریمخان زند به مدّت ۴ سال تهران را مرکز حکومت خود قرار داد و در محوّطهٔ ارگ بناهای جدیدی احداث نمود.

آغا محمدخان برابر نوروز ۱۱۶۴ خ. تهران را به پایتختی برگزید و در همین شهر تاج‌گذاری کرد. با گزینش این شهر به پایتختی روند گسترش کمّی و کیفی آن متحول شد و در مدّت ۲۲۰ سال جمعیّت آن از حدود ۱۵۰۰۰ نفر در سال ۱۱۶۴ خ. به بیش از ۷ میلیون نفر در سال ۱۳۸۴ رسید و وسعتش از حدود ۴٫۴ کیلومتر مربّع به بیش از ۷۳۰ کیلومتر مربّع افزایش یافت.

در دوره پهلوی برخی بناهای قدیمی با یک اسلوب معین تخریب شدند و ساختمان‌های مدرن با سبک‌های ایرانی پیش از اسلام، از جمله بانک ملی، ساختمان امنیّه، ساختمان تلگراف و تلفن و دانشکدهٔ نظامی در جاهای مشخّص به خودشان ساخته شدند. بازار تهران نیز در راستای این خطّ مشی به دو نیم تقسیم شد و بسیاری از ساختمان‌های تاریخی به منظور ایجاد راه‌های درون‌شهری در پایتخت تخریب شدند. نمونه‌های بسیاری از باغ‌های ایرانی نیز با توجه به مدرن سازی و ایجاد شبکه جاده‌ای در شهر مشمول این طرح شدند،

پس از جنگ ایران و عراق، رشد عمرانی تهران از سرگرفته شد، تهران مرکز همه وزارتخانه‌ها و ادارات و بیشتر مراکز علمی کشور می‌باشد؛ و هم اکنون نمایندگیهای سیاسی بیش از ۹۰ کشور جهان در تهران جای گرفته‌است. از مناطق دیدنی تهران می‌توان به موزه ایران باستان، کتابخانه ملی، مجموعه کاخهای پیشین، بوستان‌ها و فضای سبز و موارد دیدنی دیگر نام برد.

جاذبه های تهران

شاید یکی از مناطقی که کمتر مورد بازدید مسافران و گردشگران داخلی قرار می گیرد، تهران باشد؛ این شهر با وجود اینکه از جاذبه های گردشگری بسیاری برخوردار است، اما تعداد سفرهای تفریحی به این شهر نسبت به سفر های کاری، بسیار کمتر بوده و بخش عمده ای از مکان های دیدنی این استان، آن طور که باید و شاید شناخته و معرفی نشده است.

آبشار دوقلو

آبشار سنگان

آبشار و تنگه واشی

آشنایی با تهران -تهران - استان تهران -آشا سیر

آبشار برگ جهان

آبشار شکرآب

آرامگاه بی‌بی‌شهربانو

آرامگاه سید فتح‌الله

آرامگاه امام خمینی

بازار تجریش

بازار تهران

بازار ری

برج میلاد

 پیست شمشک

پیست دیزین

آشنایی با تهران -تهران - استان تهران -آشا سیر

 پیست دربندسر

گورستان ظهیرالدوله

مصلی تهران

مسجد شاه

 تله سیژ آبعلی

 پیست توچال

پارک جنگلی پردیسان

پارک جنگلی پیشوا

پارک جنگلی توسکا

پارک جنگلی چیتگر

آشنایی با تهران -تهران - استان تهران -آشا سیر

پارک جنگلی طالقانی

پارک جنگلی کوهسار

پارک جنگلی لویزان

تله کابین توچال

تپه سلام

دربند

درکه

 دره کن-سولقان

دریاچه تار

دریاچه سد لتیان

 دریاچه سد ماملو

عمارت باغ فردوس

کاخ گلستان

آشنایی با تهران -تهران - استان تهران -آشا سیر

عمارت شمس العماره

غار بورنیک

غار رود افشان

موزه ایران باستان

موزه رضا عباسی

موزه جواهرات ملی

آشنایی با تهران -تهران - استان تهران -آشا سیر

میدان آزادی

قلعه ایرج

قلعه طبرک

باروی ری

تماشاگه پول

تماشاگه تاریخ

تماشاگه زمان

فرحزاد

سوغات تهران

کمتر کسی فکر می‌کند در شهر تهران که این روزها گم شده در دود، شلوغی و مدرنیته است بتوانیم سوغاتی مناسب، با اصالت و تاریخی از این شهر بخریم.

شیشه‌گری و تراش شیشه

دوغ آبعلی

سیب دماوند

کشمش شهریار

گُلاج فیروزکوه

سفال

رودوزی

نقاشی روی چرم