// تفلیس کجاست | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

در مورد گرجستان

گرجستان کشوری نه چندان بزرگ واقع در همسایگی ترکیه، روسیه و ارمنستان و همچنین در جوار دریای سیاه میباشد.

پایتخت این کشور و همچنین مهمترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور تفلیس است، که یکی از مناطق دیدنی جنوب غربی اروپا نیز هست،که قصد داریم در این مطلب اندکی به معرفی  آن بپردازیم.

گرجستان-تور 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

موقیعت مکانی گرجستان

این کشور که در مرز دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد تمایلات زیادی برای قرار گرفتن در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سازمان ناتو دارد و از همین رو بسیاری از قوانین خود را طبق قوانین اتحادیه اروپا تنظیم کرده اند.

زبان و دین رسمی

اغلب اهالی گرجستان مسیحی مذهب و ارتدکس می باشند. همچنین زبان رسمی آنها گرجی است البته امروزه به دلیل افزایش گردشگران و صنعت توریسم زبان انگلیسی نیز در این کشور رو به گسترش نهاده است.

ریشه نام گرجستان

این کشور را در زمان پیشین با نام ایبریا میشناختند. اما امروزه با نام گئورگیا که به معنای کشاورزی است و بر گرفته از زبان یونانی میباشد در اکثر کشورها می شناسند.

تفلیس

تفلیس پایتخت و اصلی ترین شهر گرجستان با جمعیتی نزدیک  به 2 میلیون نفر است، رود متکواری که یکی از رود های اصلی گرجستان است از درون شهر تفلیس گذر میکند، باید افزود این شهر به دلیل وجود چشمه های آبگرم بسیاری که در آن وجود دارد تفلیس نامگذاری شده است.

شرایط اقلیمی

تفلیس از لحاظ اقلیمی نیمه گرمسیری و مرطوب است. از اینرو دارای زمستان های نسبتا سرد و تابستان های گرم می باشد به طوری که میانگین دمای سالیانه در این شهر 13.3 درجه است.

جاذبه های گردشگری

با توجه به دیرینگی، تاریخی و فرهنگ غنی گرجستان این کشور و به ویژه  تفلیس دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی است که برای نمونه به تعدادی از آنها اشاره میکنیم.

مجسمه مادر-تور 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

مجسمه مادر (کارتلیس ددا)

این سازه یک مجسمه 20 متری از جنس آلومینیوم است، که به مانند بانویی گرجی با لباس محلی ساخته شده است که شمشیری در دست چپ و جام شرابی در دست راست دارد، و بر فراز بلندی های اطراف تفلیس قابل مشاهده است، این تندیس امروزه به عنوان نماد تفلیس شناخته می شود.

میدان آزادی و مجسمه جرجیس-تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

میدان آزادی و مجسمه جرجیس

نام میدانی در مرکز شهر تفلیس است که مجسمه جرجیس در میان آن قرار دارد و به میدان لیبرتی نیز شهرت دارد، این میدان در بخش قدیمی و تاریخی تفلیس در نزدیک موزه ملی گرجستان قرار دارد.

کلیسای جامع تثلیث-تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

کلیسای جامع تثلیث

این کلیسا که به سامِبا نیز معروف است، به مناسبت دو هزارمین سالگرد میلاد مسیح و هزار و پانصدمین سال به رسمیت شناختن مذهب ارتدکس گرجی احداث شده و دارای ارتفاع 97 متر می باشد. شایان ذکر است که این سازه به عنوان کلیسای اصلی ارتدکس گرجی و سومین کلیسای مرتفع ارتدکس جهان نیز شناخته میشود.

رود متکواری-تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

رود متکواری

جالب است بدانید نام این رود برگرفته از نام کوروش هخامنشی است که نشانه پیوند تاریخی ایران و گرجستان میباشد. این رود بزرگترین رود منطقه قفقاز میباشد که در میان شهر تفلیس جریان دارد.

کلیسای کاشوتی-تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

  کلیسای کاشوتی

این کلیسا که به عنوان شاهکار معماری قرون وسطی در تفلیس شناخته میشود در سالهای 1904 تا 1910 توسط یک معمار آلمانی به نام Bilfeldt ساخته شده است، باید گفت این کلیسا که با نام کلیسای جرج نیز شناخته می شود، دارای محراب نقاشی شده است.

یادبود شاه وختانگ-تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

تندیس شاه وختانگ

بر طبق داستان ها و روايات تاریخی گرجي شاه وختانگ اول برای تفريح و شکار به تفلیس آمد که مشاهده کرد شاهین او به یک کبک حمله کرده و شاهين و کبک هر دو به درون چشمه آب گرم افتادند و سوختند پادشاه وختانگ تصمیم گرفت که شهری در کنار این چشمه های آب گرم این منطقه بنا کند.

بدین سبب مجسمه اين پادشاه گرجی در حال اسب سواری در نزدیکی کلیساي متخي واقع شده است.

شهر سنگی اوپلیستیخه-تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

شهر سنگی اوپلیستیخه

این شهر بزرگترین و قدیمی ترین شهر سنگی در دنیاس که از تراشیده شدن صخره های بلند ایجاد شده نام این شهر در زبان گرجی به معنای معبد خدایان است، از دیگر جاذبه های این شهر می توان به غارهای متعدد، و معماری مسیحی و غیر مسیحی آن اشاره کرد.

حمام سولفور-تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

حمام های سولفور (Sulfur Spring Baths)

حمام های سولفور یا گوگردی گرجستان در منطقه َآبانتوبانی شهر تفلیس قرار دارند. این حمام ها آبگرم خود را به طور مستقیم و طبیعی از دل چشمه های آبگرم تامین می کنند که خاصیت درمانی فراوانی هم دارند. همچنین میتوانید از خدمات ماساژ با آبگرم نیز در این حمام ها بهره مند شوید، جالب است بدانید که معروف ترین بخش این حمام قسمتی میباشد که در زمان شاه عباس کبیر ایجاد شده است که کاشی کاری سبک صفویه داخل آن از زمان ساخت تا کنون دست نخورده باقی مانده است و زیبایی خاصی به این حمام بخشیده است.

کلیسای سیونی - تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

کلیسای سیونی (Sioni Church)

این کلیسای زیبا و با شکوه با قدمتی حدودی سده 5 میلادی است، که در طی اعصار گذشته هر بار به بهانه ای مورد تهاجم و تخریب قرار گرفته اما از نو بنا شده. آخرین بار در سال 1895 توسط آقا محمدخان قاجار تخریب شد و در قرن 19 مجددا بازسازی و تجدید بنای اساسی شد. در این کلیسا مقدس ترین نشان مسیحیت ارتودکس گرجستان که صلیب نینوی میباشد، نگهداری میشود.

دژ ناریکالا - تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

قلعه ناریکالا (Narikala Castle)

این سازه در ابتدا به عنوان ارگی ایرانی بر فراز شهر تفلیس و مشرف بر کل شهر در قرن 4 میلادی ساخته شده است، چشم انداز خیره کننده این دژ رو به شهر و رود کورا می باشد. همچنین باغ گیاه شناسی تفلیس و حمام گوگرد نیز در محوطه این سازه است.

از آنجایی که دین رسمی مردم گرجستان مسیحیت است و در اکثر مکان های دیدنی این کشور کلیسا نیز موجود است، در این قلعه هم در سال  1997 کلیسای سنت نیکلاس جایگزین کلیسای قدیمی قلعه شد، که در آتش سوزی قرن 13 از بین رفته بود.

بازار لیلو - تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

بازار لیلو

 بازار همواره یکی از جاذبه های گردشگری در اکثر شهرهای جهان است که سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود میکشانند. بازار لیلو نیز از این قائده مستثنا نیست. ظاهر پیشرفته و لوکسی ندارد و بی شباهت به بازار بزرگ تهران نیست، برای رفتن به این بازار که نزدیک فرودگاه بین المللی تفلیس است و با میدان واکزال 30 کیلومتر فاصله دارد میتوانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

باغ های بوتانیکال- تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

باغ های بوتانیکال (Botanical Gardens)

یکی از جاذبه های طبیعی در تفلیس باغ های بوتانیکال است. این مجموعه باغ ها که مساحتی حدود 160 هکتار دارد تا سال 1845 مخصوص خانواده سلطنتی بود و مردم  اجازه بازدید از آن را نداشتند. این باغ قدمتی بالغ بر 3 قرن را دارا است.

پل صلح تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

پل صلح (The Bridge of Peace)

تفلیس شهری است که به دو بخش قدیمی و مدرن تقسیم شده است و توسط همین پل 150 متری که  بر روی رود کر است، این دو بخش به یکدیگر متصل می شوند. این پل که در سال 2010 افتتاح شد نمایی خاص از کلیسای متخی، محله ناری کلا، مجسمه واختانگ، پل باراتاشویلی و کاخ ریاست جمهوری را دارد.  با تمام این تفاسیر و از آنجایی که تفلیس شهری است با نورپردازی بسیار عالی زیبا و چشم نواز در شب، حتما پیشنهاد میکنیم بازدید خود را از این پل به شب موکول کنید.

موزه ملی گرجستان - تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

موزه ملی گرجستان (Georgian National Museum)

از جمله مکان های فرهنگی و هنری هر کشور که توریست ها و گردشگران زیادی را به خود جلب می کند موزه ها هستند.

موزه ملی گرجستان که در سال 2004 در خیابان معروف روستاولی با بیش از 3 هزار شئ تاریخی و گرانبها افتتاح شد نیز از این قائده مستثنا نیست. این موزه که از به هم پیوستن چندین موزه و گالری به وجود آمده، آثار نفیس و باستانی زیادی از قبیل چوب و شیشه، تابلوهایی از دوران قاجار، قرآن های قدیمی، ظروف فلزی، فرش و پارچه های دست باف و… را در خود جای داده است.

معبد امتاتسمیندا-گرجستان - تور گرجستان 97-نیو تور- آشا سیر پارس- newtour.ir- تورهای نوین

معبد امتاتسمیندا (Mtatsminda Pantheon)

معبد امتاتسمیندا واقع در شیب کوهی با همین نام است که به معنای کوه مقدس است. این معبد آرامگاه افراد برجسته ای چون نویسندگان، محققان، هنرمندان و قهرمانان ملی گرجستان میباشد، معبد امتاتسمیندا توسط دولت تفلیس اداره می شود امروزه با تله کابین میتوان به بالای کوه متاتسمیندا رفت و منظره ای بی نظیر از تمام شهر تفلیس را به تماشا نشست.