// جاهای دیدنی قمصر کاشان | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

درباره قمصر

این منطقه کوچک کویری که در دل دشت های پهناور استان اصفهان و در نزدیکی شهر کاشان با فاصله ای تقریبا برابر با 25 کیلومتر قرار گرفته و دارای بافتی سنتی و فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود می باشد.

همه ما با شنیدن نام استان اصفهان به یاد گرما و کویر می افتیم اما این تمام واقعیت نیست بلکه بر خلاف باور عمومی منطقه کاشان و به خصوص قمصر ناحیه ای بسیار خرم و اصطلاحا ییلاقی می باشد که از دیر باز مورد علاقه گردشگران که به کاشان سفر کرده اند بوده است.

تاریخ و فرهنگ 

جاهای دیدنی قمصر کاشان-تاریخ قمصر-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

کاشان دارای تاریخچه غنی است و قمصر نیز که به عنوان بخشی از این شهر شناخته می شود از این امر جدا نیست پیشینه تاریخی قمصر به دوران هخامنشیان و بعد از آن می رسد و در ادوار اسلامی نیز مورد نظر حکام و خان های منطقه بوده است.

جغرافیای طبیعی و شهری

از لحاظ شهر سازی قمصر دارای 7 محله است که عبارتند از سر رود، بالا، میان ده، سادات، پایین، فرفهان و بن رود قمصر در فاصله سی کیلومتری کویر قرار دارد ولی به دلیل شرایط خاص کوهستانی و ارتفاع 2000 متر از سطح دریا دارای آب و هوای معتدل و مطلوب می باشد که مسافران زیادی را به طرف خود جذب می کند.

سوغات قمصر چیست

جاهای دیدنی قمصر کاشان-سوغات قمصر-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

مهم ترین شاخصه قمصر که این شهر را در کشور ما حائز اهمیت کرده است عرقیجات و عطریات این شهر و بویژه گلاب ناب آن می باشد اما در شهر قمصر انواع گوناگون محصولات سردسیری وجود دارد که برای نمونه میتوان به بادام، گردو، فندق، زرد آلو، انواع گونه های گلابی، آلو زرد، انواع سیب درختی، به، گیلاس، خرمالو، انگور، هلو، الگ (گونه ای از هلو)، ترشه (گونه ای از گلابی)، انواع آلوچه برقانی (بخارا) اشاره کرد، اما قالی بافی و جاجیم بافی نیز از دیگر محصولات مرغوب قمصر می باشند که شما می توانید آنها را تهیه نماید و به یادگار ببرید.

آثار گردشگری قمصر کاشان

سد قمصر

جاهای دیدنی قمصر کاشان-سد قمصر-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

این سازه که در ۵ کیلومتری شمال قمصر و ۳۰ کیلومتری جنوب شهر کاشان، در ناحیه رودخانه قمصر به طرف جلگه کاشان قرار دارد یکی از جاذبه های قمصر محسوب می شود که اهالی شهر آخر هفته ها را به آنجا رفته و به تفریح می پردازند تاریخ تقریبی احداث این بنا سده پنجم هجری می باشد.

باغ پرندگان

جاهای دیدنی قمصر کاشان-باغ پرندگان قمصر-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

شما امروزه با سفر به اکثر شهرها می توانید باغ های پرندگان را مشاهده کنید اما باغ پرندگان قمصر، که دارای وسعت ۱۰ هزار هکتار می باشد دارای هزاران قطعه پرنده و چرنده از ۱۷ کشور جهان و پرندگان بومی ایران و منطقه کاشان است.

سرای خاتون

جاهای دیدنی قمصر کاشان-سرای خاتون قمصر-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

این عمارت که دارای معماری سنتی است بسیا زیبا طراحی شده است و به سبک معماری عمارت های شهر کاشان تزئین شده است معماری تلفیقی بی نظیری در ساخت این عمارت به کار رفته همچنین درب های این سرا و ورودی آن به سبک سنتی دارای کلون و هشتی بوده، در نماسازی از کاهگل و نقاشی اصیل ایرانی و در تزیینات نیز مقرنس کاری، گره سازی، رسمی بندی و سبک های معماری دوره های مختلف ایرانی و اسلامی به کار رفته است.

سوراخ یا خانه وروو

جاهای دیدنی قمصر کاشان-سوراخ یا خانه وروو قمصر-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

در روستای تاریخی مسلم آباد که در گذشته به گبر آباد مشهور بوده در ارتفاعات دیواره کوه آثاری از دوران قبل از اسلام به چشم می خورد که به احتمال زیاد جنبه مذهبی داشته اند و بعد ها به وسیله راهزنان مورد استفاده قرار میگرفتند. وجه تسمیه این مکان بر طبق گفته اهالی وروو نام راهزنی بوده است که در گذشته های خیلی دور با توجه به مشرف بودن چنین مکانی بر مسیر کاروان رو اصفهان به کاشان از این مکان به عنوان پایگاهی جهت کنترل و غارت کاروانها استفاده می کرده است.

بند قهرود

جاهای دیدنی قمصر کاشان-بند قهرود قمصر-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

نام یک منطقه ییلاقی قدیمی در قمصر می باشد که دارای آب و هوای دل انگیز است و انسان را سر نشاط می آورد بند قهرود در 12 کیلومتری جنوب روستای قهرود در میان دره عمیقی که دو رشته کوهسار را به فاصله‌ کمی از یکدیگر جدا می ‌کند با سنگ و ساروج ساخته شده است پیشینه ساخت این سد تاریخی به دوران صفویه باز میگردد.

مسجد جامع

جاهای دیدنی قمصر کاشان-مسجد جامع قمصر-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

این مسجد که در مرکز شهر قمصر جا دارد یکی از اماکن مذهبی شهر محسوب می شود که بسیار مورد احترام اهالی می باشد، و دارای معماری خاص خود است.

مسجد امام حسن

جاهای دیدنی قمصر کاشان-مسجد امام حسن قمصر-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

یکی از آثار مهم تاریخی قمصر مسجد امام حسن است که دارای پیشینه ای نزدیک به 700 سال می باشد قدیمی ترین بخش این مسجد محراب آن می باشد که دارای گچ بری خاص و زیبایی می باشد که دارای دو طاقه بزرگ و کوچک هلالی است که روی یکدیگر ساخته شده اند و با دو کتیبه قرآنی در دو طرف تزیین شده است.

امامزاده سلیمان

جاهای دیدنی قمصر کاشان-امام زاده سلیمان قمصر-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

یکی از امام زادگان شهر قمصر امام زاده سلیمان می باشد که در، خیابان پائین قمصر قرار دارد جالب است بدانید که همه ساله در ایام عاشورا و ماه رمضان اهالی کاشان و قمصر با شور و شوق فراوان به غبار روبی این مکان می پردازند.

امامزاده پیر داوود

جاهای دیدنی قمصر کاشان-امام زاده پیر داوود قمصر-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

این مکان مذهبی که در قسمت قمصر شهرستان کاشان جا دارد بقعه پیر داوود از نوادگان حضرت علی می باشد که برادر سلیمان است و در خیابان ولی عصر کاشان واقع شده است. بنای باشکوه ساختمان آن با مساحت تقریبی 1000 متر که دارای گنبد مخروطى ۱۶ ترک است با کاشى های فيروزه‌اى تزیین شده است.

کاروانسرای عباسی

جاهای دیدنی قمصر کاشان-کاروان سرای شاه عباسی قمصر-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

این کاروان سرا که در نزدیکی قمصر قرار دارد مربوط به دوران صفویه است که با توجه به قرار گرفتن این منطقه در مسیر جاده باستانی ابریشم برای رفاه حال بیشتر کاروانیان و تجار بوسیله شاه عباس احداث شد و در سال های گذشته مرمت و بازسازی شده است و در لیست آثار ملی کشور قرار گرفته است.

برج حسن کر

جاهای دیدنی قمصر کاشان-برج حسن کر قمصر-آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

برج حسن کر که نام اصلی آن برج حسن تعریفی میباشد در دوران پادشاهان قاجار ساخته شده است و در شهرستان کاشان، بخش قمصر، شهر جوشقان و کامو، قسمت جوشقان قالی در فاصله 80 کيلومتري جنوب شهرستان کاشان قرار دارد، اين برج در سه طبقه و به ارتفاع 75/10 متر بنا شده و به همراه اتاق‌ هاي مجاور آن مجموعاٌ داراي 130 متر مربع زير بنا است و از دور قابل مشاهده می باشد.

منطقه حفاظت شده قمصرو برزک

جاهای دیدنی قمصر کاشان-منطقه حفاظت شده قمصرو برزک -آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

در قسمت جنوبی کاشان روستایی سرسبز است به نام  برزک که در دره اي در دامنه كوههای كركس در فاصله تقریبی ٥٠ كيلومتري شهرستان كاشان می باشد که دارای طبیعتی بکر است و در آن گربه سانان نادر پیدا می شوند و توسط اداره محیط بانی استان اصفهان حراست می شوند.