// تاریخچه شهر یری | خدمات مسافرتی آشاسیر پارس(گروه تورهای نوین)

شهر یری کجاست

تاریخچه شهزیری مشکین شهر-اردبیل-آشا سیر

شهر یری نام منطقه ای است که در فاصله تقریبی 30 کیلومتر از شهرستان مشگین شهر استان اردبیل قرار دارد اگر شما نیز از آن دسته از افراد هستید که به دنبال اماکن کم تر شناخته شده می گردید به شما توصیه می کنیم که حتما تور اردبیل را خریداری کرده و به این محل راز آلود و خارق العاده سفرکنید.

تاریخچه شهریری را بیشتر بشناسید

تاریخچه شهزیری مشکین شهر-اردبیل-آشا سیر

در مورد محوطه تاریخی  شهریری  گفتنی فراوان است اولین نکته که باید در نظر بگیرید این مسئله است که  استان اردبیل که نام قدیمی آن آرتاویل در کتیبه های ارارتو ثبت شده است دارای دیرنگی بین 8 تا 10 سال می باشد و خود به عنوان بهترن دلیل می تواند برای سفر و از نزدیک دیدن شهریری باشد.

شما در این منطقه شاهد اجسام سنگی مختلفی هستید که در اشکال و ابعاد گوناگون در کنار هم قرار گرفته اند مجسمه هایی که به صورتک هایی می مانند که با حالات عجیب و غریب به روبرو نگاه می کنند گویا می خواهند سوالی را از انسان جویا شوند.

تاریخچه شهزیری مشکین شهر-اردبیل-آشا سیر

طبق مستندات تاریخی بدست آمده از این محوطه شروع تمدن در آن به دوران نوسنگی و پس از آن یعنی دوران آهن می رسد این مکان که در سال 1357 توسط باستان شناسان آلمانی مورد تحقیق و برسی قرار گرفت تا امرور در طی زمان بارها و بارها مورد کاوش های بسیار قرار گرفته است که نتیجه آنها این بوده است که محدوده باستانی شهریری که در آن بیش از 280 تندیس بدست آمده آست.

تاریخچه شهزیری مشکین شهر-اردبیل-آشا سیر

شهریری به طور کلی به سه بخش، معبد ، قلعه و قوشا تپه قسیم می شود که مهم ترین آن بخش قبرستان و مجسمه های بجا ماتده از آن است ،اشیاء بدست آمده از این محوطه تا سال ها در موزه های مختلف استان اردبیل نگه داری می شد تا اینکه در سال 1382 در موزه خلخال جمع آوری و در معرض دید علاقهمندان گذاشته شد.این محدوده که وسیع ترین منطقه باستانی استان اردبیل می باشد با شماره ۶۱۶۲ در لیست آثار ملی ایران ثبت گردید، متاسفانه در فروردین ۱۳۹۰ گردباد شدیدی در این منطقه ایجاد گردید که باعث ویرانی بخشی از این محوطه شد.

جزئیات بخشهای مختلف محوطه باستانی شهریری بدین صورت می باشد

ـ قلعه با منطقه وسيع مسكوني مصطبه اي شكل با معماري سنگي، شامل ديوار طويل دفاعي (نوع خشكه چين و صخره طبيعي چسبيده به رودخانه قره سو)، عصر آهن

ـ معبد يا محلي در ارتباط با برگزاري آيين هاي مذهبي به نام مكتب اوشاقلاري (سنگ افراشته)، عصر آهن ۱ و ۲

ـ گورهاي باستاني از نوع كلان سنگي (مگالتيك)، عصرآهن

ـ محوطه قوشاتپه، گذر نوسنگي به كالكولتيك (مس و سنگ)

ـ غارباستاني و دروازه قسمت غربي معبد

آدرس شهریری کجاست

شهر یری در ۶۰ کیلومتری غرب اردبیل، 7 کیلومتری شمال شرقی لاهرود، یک کیلومتری شمال روستای پیرازمیان و در کنار رودخانه قره‌سو واقع شده‌است.

Call Now Button