// جاذبه های گردشگری سرعین | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

چرا به سرعین  سفر کنیم

سرعین-آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

همه ما اسم سرعین و چشم های آبگرم شفا بخشش رو تا حالا زیاد شنیدیم و ممکنه طعم عسل دل پذیرش رو چشیده باشیم پس خیلی لازم نیست که از زیبایی ها و دلایل سفر به آن گفته شود اما از اونجایی که لازمه ورود به هر منطقه جدید داشتن اطلاعات درباره آن می باشد در این صفحه ما به معرفی خلاصه ای از اماکن برتر گردشگری سرعین و اطراف آن می پردازیم.

اول باید خاطر نشان کرد که سرعین در ۳۰ کیلومتری غرب اردبیل قرار گرفته است که از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری کشور به حساب می‌آید. واژه ســرعـين در فـرهنگ لغت فـارسي به مـعـني سرچشمه مي باشد از نام های پیشین سرعین در ادوار گذشته ساري قيه، سارقين، سرائين و سرقين بوده است، جاذبه های گردشگری سرعین بسیار متنوع و دیدنی میباشد که به انواع جاذبه های طبیعی، تاریخی تقسیم می شود که تعدادی از مهم ترین آنها عبارتند از:

آبگرم سبلان

آبگرم سبلان-سرعین-آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

شهر سرعین را پایتخت آبگرم های ایران نامیده اند که دارای چشمه های آبگرم فراوانی هستند یکی از شاخص ترین آنها مجتمع سبلان است که بزرگترین مجتمع آبدرمانی کشور می باشد زیرا به دلیل امکانات مناسبش مورد استقبال گسترده گردشگران قرار گرفته است، این مکان دارای سه استخر سرپوشیده (دو استخر عمومی برای خانوم ها و یک استخر عمومی برای آقایان)، چهار واحد سونای خشک، دو واحد سونای بخار و حوضچه‌های آب سرد است.

آبگرم بش باجلار

آبگرم بش باجلار-سرعین-آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

دومین آبگرم بزرگ شهر سرعین، بش باجلاراست که به معنای (۵ خواهر) است دلیل این نامگذاری نیز به خاطر جوشیدن آبگرم از پنج دهنه این چشمه ها می باشد، میزان ذخایر آب این استخر ۲۸۸ متر و دمایش ۳۶ درجه سانتی گراد است. از آبگرم بش باجیلار برای درمان بیماری های عصبی و مفصلی بهره می‌برند همانند دیگر آبگرم های سرعین.

آبگرم گاومیش گلی

آبگرم گاومیش گلی-سرعین-آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

دلیل نام گذاری این آبگرم به زمانی برمیگردد که گاومیش های سرعین برای آبتنی به سر این  چشمه می‌آمدند و مشغول شنا در آن می شدند این استخر که روباز می باشد ۴۰۰ متر مساحت دارد آب این چشمه به صورت دائمی جوشان می باشد و خاصیت درمانی زیادی برای بیمارانی که دچار رماتیسم هستند محسوب می شود دمای آب چشمه گاو میش گلی ۴۶ درجه سانتی گراد است و در نزدیک آن هتل کوروش قرار دارد.

دره گلستان

دره گلستان-سرعین-آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

دره گلستان یا قزل گل لر(آبگیرهای طلایی) نام منطقه ای در سرعین است که  یکی از زیباترین و باصفاترین دره‌های  این خطه می باشد و درشرق سبلان قرار دارد، این دره زیبا و دل انگیز که داری طبیعتی نشاط آور و کم نظیر است در فاصله تقریبی 19 کیلومتر از سرعین می باشد.

 دهکده صخره ای ویند

دهکده صخره ای ویند -سرعین-آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

در منطقه تاریخی کلخوران که دارای پیشینه ای غنی در استان اردبیل است دهکده صخره ای وجود دارد که قدمت آن به دوران باستان می رسد و به نام ویند کلخوران شهرت دارد که در حدود پنج کیلومتری جنوب غربی سرعین و در نزدیکی جاده اردبیل به نیر قرار گرفته است و از ویژگی های اصلی آن خانه های سنگی اش می باشد، متاسفانه هنوز بررسی علمی معتبری در این منطقه انجام نشده است، اما با توجه به  بررسی های محدود سفال های پراکنده در خانه های سنگی این دهکده شواهدی از حیات در ادوار مختلف تاریخی اشکانی، ساسانیانی و همچنین آثار و علائمی مربوط به دوران اسلامی مانند سلجوقی، تیموری و صفوی بدست آمده است.

تپه آناهیتا

تپه آناهیتا-سرعین-آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

تپه باستانی آناهیتا که مربوط به دوران قبل از ورود اسلام به ایران می باشد و ویژه پرستش آناهیتا یا همان الهه  آب بوده در قسمت غربی شهر سرعین قرار دارد کاوش های انجام یافته در این منطقه و اشیاء و سفالینه های به بدست آمده در این تپه گواه پیشینه بیش از دو هزاره ساله این مکان می باشد.

پیست اسکی و روستای آلوارس

پیست اسکی و روستای آلوارس-سرعین-آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

یکی دیگر جاذبه های زیبای سرعین که روزانه گردشگران فراوانی را به طرف خود جلب می کند روستای آلوارس در ۱۲ کیلومتری غرب سرعین میباشد که  دارای طبیعتی زیبا و قدمت سه هزار ساله است، روستای آلوارس با قرار گرفتن در دامنه کوه سبلان و ارتفاعات سر سبزش، یکی از زیباترین روستاهای دامنه سبلان محسوب می شود، هوای خنک و تمیز و مراتع سرسبز این روستا انسان را به نشاط می‌آورد بدین جهت به همه شما توصیه می کنیم اگر به این روستا رفتید عسل و سرشیر معروفش را خریداری کنید.

روستای شایق

روستای شقایق-سرعین-آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

روستای شایق که در ۷ کیلومتری جنوب غربی شهر سرعین قرار گرفته است و دارای چشمه های معدنی جوشان زیادی می باشد که این ناحیه را تبدیل به بهشتی دل انگیز نموده. این روستا در نزدیکی منطقه نمونه گردشگری آلوارس می باشد و دارای آب و هوایی بسیار مطبوع  همچون آلوارس است پس بازدید از آن را هرگز فراموش نکنید.

آبشار ورگه سران

آبشار ورگه سران-سرعین-آشا سیر پارس- تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی منطقه سرعین که در دامنه های سبلان قرار دارد و پر از دشت های سرسبز و خرم می باشد آبشار ورگه سران است که از بکرترین و دست نخورده ترین نقاط دیدنی استان اردبیل است. آبشار ورگه سران در روستایی به همین نام و در شمال سرعین جا دارد، این روستا چشمه‌های معروف و پرآب فراوانی دارد که شاخص ترین آن به قیرخ بولاخ یا چهل چشمه معروف است.