// گردشگری مذهبی | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

پیشگفتار

با پیدایش مذهب و گسترش آن بین بشر و ایجاد اماکن مذهبی و احساس نیاز افراد برای بازدید از آنها نوعی سفر آغاز شد که به گونه ای آن را مادر گردشگری مذهبی میدانند.

گردشگری مذهبی-آشا سیر پارس-تورهای نوین

مفهوم گردشگری مذهبی 

امروزه به نوعی از گردشگری گفته میشود که افراد به صورت گروهی یا فردی با انگیزه های مختلف از جمله زیارت خرید و تفریح به شهر هایی که اماکن مذهبی در آنها وجود دارد سفر میکنند برای نمونه میتوان به شهر های مکه مدینه اورشلیم وغیره در سطح جهانی اشاره کرد.

در يك تعريف كلي مي توان گردشگري مذهبي را گونه اي از گردشگري دانست كه شركت كنندگان درآن داراي انگيز هاي مذهبي (منحصرا و يا به صورت تركيب با ساير انگيزه ها) هستند كه از اماكن مقدس نظير كليساها، مساجد، مقابر امام زاده ها و نظاير آنها بازديد مي كنند.
با توجه به تعريف بالا، ما در اين زمينه با دو دسته مختلف از گردشگران رو به رو هستيم. دسته اول كسانيكه از اماكن مقدس دين خود بازديد مي كنند مانند مسلماناني كه به زيارت اماكن مقدس خود نظير كعبه، عتبات عاليات و يا ساير اماكن متبركه مي روند و دسته دوم كسانيكه از اماكن مقدس ساير اديان ديدن مي كنند به عنوان مثال افراد زيادي وجود دارند كه مسيحي نبوده اما از كليساهاي نقاط مختلف بازديد مي كنند و يا مسيحياني كه به ديدن معابد بودايي ها يا ساير اديان مي روند.

گردشگری مذهبی در ایران-آشا سیر پارس-تورهای نوین

گردشگری مذهبی در ایران

تاریخ گردشگری مذهبی در ایران به دوران باستان و دوران هخامنشیان بازمیگردد، همچنین در دوران بعد از اسلام نیز فراز و فرودهایی زیادی داشته است.

وجود اماکن متبرکه در اقصی نقاط ایران و همچنین حرم مطهر امام رضا و حضرت معصومه و وجود تعداد زیاد امامزادگان کشور ایران را در حوزه گردشگری مذهبی با گردشگران قابل توجهی مواجه کرده است.

مراسم مذهبی یزد-آشا سیر پارس-تورهای نوین

 

دسته بندی جاذبه های گردشگری

برای جاذبه های گردشگری مذهبی وجود دارد به شرح زیر است:

۱- اماکن زیارتی: مکان هایی که هدف سفر های مذهبی هستند و در محل معمول زندگی مسافر قرار ندارند.

۲- جاذبه های مذهبی: ساختار ها یا اماکنی با ارزش مذهبی که اهمیت تاریخی یا هنری داردند.

۳- جشنواره و مراسم های مذهبی: در ادیان مختلف جشن ها یا مراسم خاص دینی در مکان های خاصی وجود دارد که سفر برای بازدید و یا شرکت در این مراسم گردشگری مذهبی محسوب می شود.

اماکن گردشگری در جهان-آشا سیر پارس-تورهای نوین

ويژگي هاي سفرهاي مذهبي :
سفرهاي مذهبي نيز همچون ساير سفرها داراي ويژگي هايي مي باشند كه در زير به چند مورد از آنها اشاره مي كنيم:

1- گردشگري مذهبي داراي اثرات منفي زيست محيطي، فرهنگي-اجتماعي كمتري نسبت به ساير گونه هاي گردشگري است كه شايد بخشي از اين ويژگي به دليل آموزه هاي مكاتب، اديان و مذاهب زائران باشد و اينكه اغلب زائران افرادي آرام، اهل صلح و مطيع قانون هستند.
2- فصلي بودن سفرهاي مذهبي و اينكه بسياري از اين گونه سفرها تنها در فصل هاي خاصي صورت مي گيرند.
3- افرادي كه دست به اينگونه سفرها مي زنند به دليل اينكه بيشتر در جست و جوي معنويات مي باشند زياد تنوع طلب نبوده و اكثرا به دنبال سادگي هستند.
4- تمامي افراد از هر طبقه اجتماعي مي توانند دست به اينگونه سفرها بزنند، به عبارت ديگر اينگونه سفرها مختص طبقه خاصي از اجتماع نيست، تا جایی که در بسياري از كشورهاي در حال توسعه كه گردشگري در مراحل ابتدايي خود به سر مي برد، براي بسياري از طبقات اجتماعي، گردشگري مذهبي تنها فرصت سفر به شمار مي آيد.

مکه-آشا سیر پارس-تورهای نوین
همچنين اين وضعيت در جوامع متوسط و مياني كه طبقات متوسط آن از نظر مالي و از نظر اجتماعي توانايي سفرهاي طولاني را ندارند بيشتر به چشم مي خورد و وقت آزاد آنها اكثرا به وسيله بازديد از اماكن مذهبي و زيارتي پر مي شود.

واتیکان-آشا سیر پارس-تورهای نوین
5- اكثر سفرهاي مذهبي و زيارتي به صورت گروهي و جمعي و به صورت سازمان دهي شده صورت مي گيرند.

6- برخي از سفرهاي مذهبي از لحاظ اجراي فرامين مربوط به آن دين و يا مذهب، حالت اجباري و يا تاكيدي به خود مي گيرند كه به ناچار تمامي افراد مومن به آن دين يا مذهب مجبور به اجراي آن سفر دسته كم براي يكبار مي گردند، دقيقا نظير آنچه در دين اسلام مبني بر زيارت خانه خدا كه بر تمامي مسلمانان واجب است وجود دارد.

7- مراكز مذهبي و زيارتي مكان هايي را براي ديدار و ارتباط مردم از فرهنگ ها و مناطق مختلف فراهم مي كنند.

8- توليد و فروش صنايع دستي قديمي، طرح ها و توليدات باستاني مناطق مختلف در مراكز مذهبي و زيارتي.

9- گردشگري مذهبي داراي جنبه هاي سياسي نيز است به طوريكه بسياري از اماكن مذهبي متعاقبا اماكن ملي نيز به شمار مي آيند و بسياري از اماكن مذهبي براي برپايي جشن هاي ملي مورد استفاده قرار مي گيرند.