// آثار ثبت شده ایران در لیست سازمان جهانی یونسکو بخش دوم | خدمات مسافرتی آشاسیر پارس(گروه تورهای نوین)
  • بیستون

جاذبه های ایران در یونسکو -بیستون- آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

هشتمین اثر ثبت شده ایران که در لیست یونسکو قرار دارد یک کتیبه باستانی است که مربوط به دوران هخامنشیان می باشد و در بدنه کوه با مهارت فوق العاده بر سینه کوه کنده شده است این کتیبه که مربوط به داریوش هخامنشی و شرح ماجرای به قدرت رسیدش می باشد در شهرستان کرمانشاه از استانهای غربی کشور و در منطقه ای خوش آب و هوا  در نزدیک شهر هرسین قرار دارد.
در سال 2006 با موافقت کارشناسان سازمان یونسکو این مکان به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی ایران به لیست جاذبه های ایران در سازمان یونسکو اضافه شد.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در گذشته اهالی بومی منطقه که دارای عقاید سنتی بوداند به دلیل ارتفاع زیاد بیستون این اثر را ساخته و پرداخته غول ها و اجنه می دانستند در زمان سلطه یونانیان بر ایران و رشد و پیشرفت عقاید آنها در ایران آثاری مانند مجسمه  هرکول و معابد یونانی در این ناحیه فراوان ایجاد شد که مجسمه ای از هرکول اسطوره یونانی جزء آنها می باشد.

  • مجموعه کلیساهای آذربایجان

جاذبه های ایران در یونسکو -کلیسا های ایران- آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

از یک سو نزدیکی آذربایجان به منطقه ارمنستان و گرجستان که کشورهای می باشند که دارای جمعیتی با اکثثریت مسیحی هستند و از طرف دیگر نیز پیوند های تاریخی با ایرانیان دارند شاهد تعداد فراوانی کلیسا در آذربایجان می باشیم که قدمت آنها به دوران پیش از اسلام می رسد البته با توجه به کوچ مسیحیان در دوران شاه عباس کبیر این کلیسا ها مورد باز سازی و مرمت قرار گرفتند در سال 2008 این مجموعه که از سه کلیسای  قره کلیسا، کلیسای استفانوس مقدس و کلیسای زور زور تشکیل شده است به عنوان یکی دیگر از جاذبه های ایران وارد لیست یونسکو شد.

این کلیسا ها در شهرهای مختلف آذربایجان از جمله جلفا، چالدران و ماکو قراردارد و مورد احترام مسیحیان به خصوص مسیحیان ایران می باشد.

  • سازه‌های آبی شوشتر

جاذبه های ایران در یونسکو -آبشار های شوشتر- آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

این چشم انداز تاریخی، که دارای کشش فوق العاده ای هم می باشد و در کنار این که به عنوان یک سایت تاریخی در مجموعه آثار ایران در لیست سازمان یونسکو قرار گرفته است در شهر تاریخی شوشتر یکی از شهرهای مهم باستانی ایران در استان خوزستان در جنوب کشور گرفته است از زیبایی های قابل ذکر این مکان رودخانه خروشان و آبشارهای ایجاد شده در جریان آن می باشد که با سرعت و شدت فراوان چشم و گوش هر بیننده را معطوف خود می نماید.

این محل که دارای قدمتی بین 2 تا 3 هزار سال می باشد در دوران هخامنشیان تاسیس شد تا بوسیله کنترل بهتر آب رود گرگر بتوانند از طغیان رودخانه جلوگیری نمایند و همچنین بتونند آب شرب محل و شهر شوش که در نزدیکی شوشتر قرار دارد را تامین کند.در اطراف سازه‌های آبی شوشتر بناهای تاریخی فراروانی در طی سالیان ساخته شده است که پیشینه آنها از دوران ساسانیان و شروع و تا زمان بعد از اسلام نیز تداوم دارد.

این محل در سال 2009 میلادی به لیست سازمان میراث جهانی یونسکو اضافه گردید و تبدیل به یکی دیگر از سازه های شناخته شده ایران در جهان شد.

  • مجموعه بازار تاریخی تبریز

جاذبه های ایران در یونسکو -بازار تبریز- آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

شاید تعداد کسانی که اطلاع دارند بازار سنتی شهر تبریز بزرگترین بازار سر پوشیده جهان و مهمترین بازار کلاسیک خاور میانه است آنچنان بالا نباشد و از ارزش این موضوع بی اطلاع باشد و یا اینکه برایش ارزش زیادی قائل نشوند اما این افراد باید این موضوع را مد نظر داشته باشند که  سنگ بنای اولیه بازار تبریز به زمانی تقریبا برابر با 1000 سال پیش باز میگردد.

البته در گذر زمان بر تعداد غرفه ها و سراهای آن اضافه شد تا اینکه که تبریز به عنوان  شهر ولی عهد ایران مبدل به یکی از شهرهای اصلی ایران شد و با رفت و آمد تاجران و سفیران بیش از پیش وسعت و اهمیت یافت بدین سبب بر تعداد کاروانسرا های اطراف بازار تبریز افزوده شد و کم کم با بازار یکی گردید به همین دلیل برای حفظ از خطرهای طبیعی مانند برف و باران از یک سو و نگهداری و حراست اموال و دارایی های بازاریان از دست برد سارقان تصمیم گرفته شد که برای بازار تبریز سفقف ساخته شود و این عملیات با هنرمندی دستان معماران ایرانی انجام پذیرفت .

در سال 2010 میلادی این بازار به عنوان یازدهمین اثر ایران در لیست سازمان یو نسکوبه ثبت رسید . اگر شما نیز قصد دیدن بازار تبریز در استان آذربایجان شرقی را دارید با ما همراه شوید و از اماکن زیبای این استان بازدید کنید.

  •  آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

جاذبه های ایران در یونسکو -آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی- آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

بی شک مهمترین اتفاق در تاریخ کشور ما بعد از ورود اسلام به ایران در سده 8 و 9 هجری رخ داد که خاندان ترک زبان صفوی به قدرت رسید و به ترویج مذهب تشیع پرداخت و با اثبات قدرت و شروع به ساخت و بنیان بنا های مختلف در سراسر ایران پرداخت که آرامگاه یا بقعه شیخ صفی یکی از مهم ترین آنها می باشد که در استان اردبیل و شهر اردبیل قرار گرفته است.

تاریخ ساخت این سازه 735 هجری است البته به غیر از آرامگاه شیخ صفی الدین تعداد متعددی از بزرگان صفوی نیز در این محل مدفون شده اند که مهمترین آنها شاه اسماعیل نوه و بنیان گذار حکومت صفویه می باشد البته وجود آرامگاه شهیدان جنگ چالدوران که در زمان قاجار بین ایران و روسیه به وقوع پیوست از مهمترین آنها است.

در سال 2010 به درخواست ایران و موافقت سازمان یونسکو این اثر در لیست این سازمان قرار گرفت .

  • مجموعه باغ های ایرانی

جاذبه های ایران در یونسکو -باغ های ایرانی- آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

در سال 2011 میلادی مجموعه ای از طرف ایران در لیست سازمان یونسکو قرار گرفت که نام آن باغ های ایرانی بود همانگونه که از نام این اثر مشخص است به 9 باغ زیبا و فرح انگیز ایران گفته می شود که هر کدام دارای ویژگی های مخصوص به خود می باشند که آنها را در جهان متمایز می کند مجموعه باغ های ایرانی که در شهر های گوناگون کشور مانند یزد، شیراز، مشهد، کرمان و …  قرار دارند عبارتند از باغ پاسارگاد، باغ ارم، باغ چهل‌ستون، باغ فین، باغ عباس‌آباد، باغ شازده ماهان، باغ دولت‌آباد، باغ پهلوان‌پور و در آخر باغ زیبای اکبریه که هر کدام می تواند منبع مهمی برای سرگرم کردن شما و آشنایی هر چه بیشترتان با تاریخ و فرهنگ خود باشد.

به دلیل و سعت سرزمین ایران هر کدام از این باغ ها دارای ویژگی های خاص خود می باشند مانند جنس مصالح آنها، سبک معماریشان همچنین دوره احداث و پوشش گیاهی،جانوری که چشم انداز آنها را خاص می نماید.

  • مسجد جامع اصفهان

جاذبه های ایران در یونسکو -مسجد جامع اصفهان- آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

اصفهان که در سال های متمادی نزدیک 500 سال مهمترین شهر ایران و دومین شهر خاور میانه محسوب می گردیده در مرکز ایران جا گرفته است بدین سبب دارای جاذبه های گردشگری گوناگونی است که یکی از اصلی آنها مسجد جامع این شهر می باشد که قدمت آن به زمان آل بویه باز می گردد البته با قدرت گرفتن پادشاهان صفویه و توجه به اماکن مذهبی بخش هایی به آن اضافه شد و تبدیل به یکی از با اهمیت ترین مساجد ایران گردید.

این مسجد که بر اساس مدارک موجود درابتدا آتشکده بود است در سال 2012 به لیست سازمان یونسکو اضافه گردید.

Call Now Button