// آثار ثبت شده ایران در لیست سازمان جهانی یونسکو بخش اول | خدمات مسافرتی آشاسیر پارس(گروه تورهای نوین)

ایران کشوری که دارای پیشینه ای 2500 ساله می باشد و دارای مجموعه ای از جاذبه های گردشگری می باشد که کشور ما را تبدیل به اصلی ترین کشور هدف گردشگری در خاورمیانه نموده است، گواه ما در این ادعا تعداد بالای جاذبه های ثبت شده و جاذبه های در لیست انتظار کشور ما برای ثبت درلیست سازمان میراث فرهنگی یونسکو می باشد که ما در اینجا به معرفی آنها می پردازیم.

طبق آخرین آمار سازمان جهانی یونسکو تا سال 2017 از کشور ما 22 جاذبه در لیست سازمان یونسکو قرارر گرفته است که یک مورد آن طبیعی و مابقی تاریخی فرهنگی می باشد با توجه به این که مهمترین صنعت رو به پیشرفت جهان گردشگری می باشد و امروزه با سرعت فراوان درحرکت است ما نیز  باید اطلاعاتمان را از این صنعت افزایش بدهیم تا بتوانیم از منافع سرشار آن بر خوردار شویم.

پس با علم بر این موضوع ما نیز باید دانش خود را از جاذبه ها و قابلیت های فرهنگی و میهن خود ارتقاع دهیم تا بتوانیم با کشورهای دیگر رقابت نموده و از این دریای بی کران بهرهمند شویم با این هدف ما در این صفحه به معرفی آثار ثبت شده ایران در لیست سازمان جهانی یونسکو می پردازیم که شناخت و اطلاع داشتن از آنها لازمه هر ایرانی است.

  • معبد چغازنبیل

جاذبه های ایران در یونسکو - معبد چغازنبیل - آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

اولین اثر از کشور ما که در این لیست با هدف معرفی ایران و  جایگاه بلندش در تاریخ و تمدن جهان در لیست سازمان یونسکو قرار گرفت  معبدی بود که در استان پهناور خوزستان قرار داشت و در سال 1357 شمسی به عنوان اولین بنای تاریخی ایران به ثبت رسید چغازنبیل که از دوران تمدن عیلامی ها بر جا مانده پیشینه ای بیش از 3000 سال دارد و به احتمال زیاد در آن دوران به عنوان یک مکان مذهبی و پرستش خورشید از طرف اهالی مورد استفاده بوده است از نکاتی که در مورد این مکان باید گفت این موضوع است که با وجود قدمت زیاد این مکان اما اکنون نیز بسیار با عظمت و شکوه به نظر می رسد.

نکته بعد که باید به آن اشاره کرد دلیل نام گذاری این مکان است یعنی چغازنبیل که بر گرفته از شکل ظاهر این سازه می باشد که شباهت به یک زنبیل بلعکس دارد.

یکی از بخش های شگفت انگیز این محل که در نزدیکی شهر باستانی شوش قرار دارد ساعت آفتابی آن می باشد که زمان را به شکل دقیقی محاسبه می کرده است و دیگر بخش جالب این سازه خط ها و نوشته های باقی مانده بر روی خشت های معبد چغازنبیل می باشد.

جاذبه های ایران در یونسکو -تخت جمشید - آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

دومین اثر ایران که در لیست سازمان یونسکو قرار گرفته است بنایی می باشد که موجب مباهات هر ایرانی است و به آن تخت جمشید می گویند که آن را پایتخت  یا جایگاه جشن های پادشاهان هخامنشی می دانند و در استان فارس در فاصله اندکی از شهرستان مرودشت قرار دارد این محل هم همانند معبد چغازنبیل در سال 1979 یا 1357 به ثبت رسید تا همگان شاهد مجد و شکوه ایران باشند و بدانند که در گذشته ای نه چندان دور پادشاهان ایران از تخت جمشد بر قسمت اعظم دنیای آن روز حکم می راندند.

این مکان که از مجموعه کاخ های پادشاهان هخامنشی تشکیل شده است از گذشته تا امروزه نیز مورد کاوش قرار گرفته است و جالب است بدانید که هر روزه قسمت هایی جدید از آن کشف می شود.

جاذبه های ایران در یونسکو -میدان نقش جهان - آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

میدان نقش جهان که در مرکز شهر اصفهان قرار دارد یکی از اماکن تاریخی متعدد این اصفهان است، در مورد پیشینه و بزرگی اصفهان حرف برای گفتن فراوان است اما مهم ترین دوران آن برمی گردد به دوران صفویان که تقریبا برابر با 500 سال پیش می باشد.میدان نقش جهان که با نام های میدان شاه یا میدان امام نیز نامیده می شود امروزه به عنوان یکی از نماد های ایران و نه تنها اصفهان شناخته می شود، اگر شما با ما به شهر اصفهان سفر نماید ضمن اقامتی دل نشین و لذت بخش می توانید از میدان نقش جهان که سومین اثر تاریخی ثبت شده ایران درلیست یونسکو می باشد باازدید نموده و همچنین آثار تاریخی دیگر اطراف این محل مانند مساجد امام که نام پیشین آن (مسجد شاه بوده) و مسجد شیخ لطف الله نیز دیدن کنید و با وارد شدن به بازار اصفهان از سردر قیصریه و عمارت خاص پادشاهان صفوی یعنی عمارت عالی قاپو دیدن کرده و محو زیبایی ها و ریزه کاری های هنری آن بشوید.

این محل در سال 1357 شمسی وارد لیست سازمان یونسکو شد البته از آن زمان تا کنون مخاطرات فراوانی برای این محل پیش آمده که آخرینش مربوط به فعالیت های شهرداری اصفهان بوده است که با توجه علاقهمندان تاریخ اصفهان ختم به خیر شده است.

جاذبه های ایران در یونسکو -تخت سلیمان- آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

یکی از خوش ساخت ترین آتشکده های ایران باستان آشکده آذرگشتسب بوده که در شهرستان تکاب که یکی از شهرستانهای آذربایجان غربی است جا دارد که ما توصیه می نماییم حتما بازدید از این مکان را در برنامه های خود قرار دید این سازه عظیم که تاریخ احداثش به زمان پیش از اسلام بازمیگردد در دوران قدرت گرفتن اولین قوم آریایی یعنی مادها به احتمال فراوان بنا شده است، بین این بنا و آئین زرتشت رابطه مستقیمی وجود دارد که باعث تقدس آتشکده آذرگشتسب بین ایرانیان بوده است.

تخت سلیمان که نخستین اثر ثبت شده ایران پس از انقلاب می باشد در سال 2003 میلادی که برابر با 1381شمسی می باشد از طرف کارشناسان سازمان یونسکو به عنوان چهارمین مکان تاریخی از ایران در لیست این سازمان قرار گرفت.

دلیل نامگذاری این محل به نام تخت سلیمان به دوران پس از اسلام و استیلای اعراب بر این ناحیه باز میگردد زمانی که این اقوام وارد این منطقه شدند محسور این بنا (آشکده آذرگشتسب) و با توجه به تاثیر گسترده قران و مطلب هایش این مکان را محل پادشاهی حضرت سلیمان پنداشتند و به آن تخت سلیمان گفتند بدین سبب این محل به تخت سلیمان مشهور گردید.

  • ارگ بم

جاذبه های ایران در یونسکو -ارگ بم- آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

در استان کرمان در دل کویر لوت شهری قرار دارد که دارای گذشته ای درخشان و بی مانند است که به آن بم گفته می شود پیشیه شهر بم به دوران باستان و 3 تا 4 هزار سال قبل باز میگردد، این شهر که در گذشته در محل اصلی ترین شریان اقتصادی  جهان باستان یعنی جاده ابریشم قرار داشته محلی امن برای گذر کاروانیان محسوب می شده ارگ بم که مهمترین قسمت شهر بوده محلی عالی برای استراحت و خرید و فروش بوده است.

ارگ بم در سال 2004 میلادی با نام (بم و منظر فرهنگی آن) در لیست سازمان جهانی یونسکو وارد شد و مورد توجه جهانیان گردید اما متاسفانه در سال 1382 و وقوع زلزله مرگ آور در این شهر قسمت های فراوانی از ان تخریب یا نیمه ویران شد شایان ذکر است که خوشبختانه در سال های اخیر تلاش های فراوانی با هدف بازسازی این ارگ منحصر به فرد انجام شده است که امیدواریم با سرعت بیشتری ادامه یابد.

جاذبه های ایران در یونسکو -پاسارگاد- آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

زمانی که در سال 2004 این محل به عنوان یک اثر تاریخی از طرف کشور ما در لیست سازمان یونسکو قرار گرفت موجی از شادی بین ایرانیان به وجود آمد و باعث توجه هرچه بیشتر مردم و مسئولین به پاسارگاد شد.

پاسارگاد که آرامگاه پدر معنوی ایرانیان است بین سال های 300 تا 500 پیش از میلاد ساخته شده است و در استان فارس و در شهرستان تازه تاسیس پاسارگاه قرار دارد.

شما می توانید با خرید تور شیراز و مسافرت به این شهر به پاسارگاد رفته و  این سازه باستانی را از نزدیک مشاهده کنید البته باید افزود که در این محوطه در فاصله ای اندک از آرامگاه کوروش آثار تاریخی دیگری مانند آرامگاه کمبوجیه و باغ شاهی و… را مشاهده کنید.

  • گنبد سلطانیه

جاذبه های ایران در یونسکو -گنبد سلطانیه- آشا سیر پارس - تورهای نوین- نیو تور - newtour.ir

در شهرستان زنجان در غرب ایران یک بنای ویژه وجود دارد که موجب تفاخر ایرانیان محسوب می شود این سازه که مربوط به دوره به قدرت رسیدن اقوام وحشی مغول در ایران می باشد در شهرستانی به نام سلطانیه قرار گرفته است.این مسجد که آرامگاه پادشاهان ایلخانی می باشد گواهی زنده است از هنرمندی معماران ایرانی این مسجد از جالب ترین قسمت های این سازه گنبد فیروزه ای و کتیبه های آن می باشد که بی گمان شما را وادار به تحسین می کند در سال 2005 و با موافقت سازمان جهانی یونسکو این مسجد به عنوان 7 نماد کشور ما در لیست یونسکو جا گرفت.

همانگونه که می توانید از نام این محل حدث بزنید این محل جایگاه پادشاهان ایلخانی بوده است و مانند روال قدرت گرفتن و سقوط این حکومت دارای ماجرایی جالب است.

Call Now Button