// وسایل مجاز و غیر مجاز قابل حمل در هواپیما | خدمات مسافرتی آشاسیر پارس(گروه تورهای نوین)

بی شک یکی از مراحل مهیج و خاطره انگیز در سفر مرحله آماده شدن و جمع آوری اقلام و وسایل لازم برای سفر و در حین آن میباشد که باید برای آن آمادگی لازم را دارا باشید چونکه این مسئله ممکن است باعث ایجاد مشکل برای شما در طول سفر شود و خاطرات دل انگیز سفر را برای شما به کابوس ترسناکی تبدیل کند.

از مواردی که باعث این مشکل میشود نا آگاهی یا کم اطلاعی مسافران در زمینه وسایلی که حمل آن در هواپیما ایراد قانونی دارد و موجب بروز سوء تفاهم و ایجاد اختلال در سفر میشود میباشد.

قوانین-هواپیما-آشا سیر پارس-تورهای نوین

از این رو آژانس ما برای رفاه حال مسافرین عزیز توصیه ها و توضیحاتی در این مورد در ذیل ارائه نموده است که امیدواریم مفید به حال شما باشد.

به طور کلی تمام مواردی که به صورت بالقوه می‌توانند خطر‌ساز باشند و قرار دادنشان در چمدان و حمل آنها به هواپیما ممنوع است، مگر اینکه مجوز لازم برای این کار را از طریق مراجع ذی صلاح کسب کرده باشید.

به صورت کلی وسایل ممنوعه را میتوان به موارد زیر تقسیم بندی کرد:

 

اشیای تیز که خود موارد مختلفی را شامل میشوند.

اشیاء نوک تیز-آشا سیر پارس-تورهای نوین

جعبه برش، یخ شکن، چاقو، ساطور، تیغ ریش تراشی، شمشیر، تیغ و قیچی‌ با تیغه‌های بلند‌تر از ۱۰ سانتی‌متر  و اجسام تیزی که حملشان در کیف دستی ممنوع است.

سلاح گرم حمل هر گونه سلاح گرم در کیف دستی ممنوع است، داشتن باروت و امثال آن چه در کیف دستی، چه در چمدان غیر‌قانونی است. سلاح گرم و تفنگ‌های انفجاری در صورتی حمل می‌شوند که مورد بررسی قرار بگیرند، خالی از گلوله باشند و در محفظه‌ای بسته با بدنه‌ی محکم قرار داده شوند. تفنگ‌های بادی محکم نیز در صورتی که سیلندر هوایشان خارج شده باشد، می‌توانند در چمدان قرار بگیرند.

سلاح گرم-آشا سیر پارس-تورهای نوین

وسایل ورزشی حمل

اکثر تجهیزات ورزشی در کیف دستی ممنوع است، چوب بیس‌بال، تیر‌و‌کمان، چوب هاکی و لاکروس، چوب اسکی، چوب گلف، چوب بیلیارد، تفنگ نیزه‌ای باید در چمدان گذاشته شوند.

همچنین لوازم دفاع شخصی و هنر‌های رزمی مانند چماق و گرز، اسپری فلفل، ستاره‌ی پرتابی نینجا، باتوم، تفنگ شوکر، پنجه بوکس و سایر سلاح هنر‌های رزمی.

 ابزار آلات

پیچ گوشتی و آچاری که طولشان ۱۸ سانتی متر یا کمتر باشد، می‌توانند در کیف دستی قرار بگیرند، سایر ابزار‌ها، مثل تبر، تیشه، اهرم و دیلم، چکش، دریل و مته، شوکر دامی، اره و ابزار آلاتی که طولشان بیش از ۱۸ سانتی‌متر است، باید در چمدان گذاشته شوند.

مواد منفجره

حمل تمامی مواد منفجره، مایعات قابل اشتعال و مواد شیمیایی مخرب و خطرناک هم در کیف دستی و هم در چمدان ممنوع است، اقلام ممنوعه شامل کلاهک‌های انفجاری، دینامیت، منور، نارنجک، مواد آتش‌زا، قوطی اسپری عطر و رنگ و هر گونه سوخت مثل بنزین و گاز، هر گونه کبریت، فندک، تینر، ماده‌ی سفید کننده و کلر می‌شود، سایر مواد منفجره و قابل اشتعال که در این جا ذکر نشد هم ممنوع هستند.

مایعات به میزان زیاد

مایعات با حجم محدود می‌توانند در چمدان حمل شوند، مایعات باید در بطری‌هایی که حداکثر وزنشان ۱۰۰ گرم باشد، ریخته شوند، همه‌ی بطری‌ها باید در داخل کیسه‌های مخصوص (کیسه‌هایی که حجمشان به اندازه‌ی یک لیتر است و با زیپ باز و بسته می شوند) قرار بگیرند، هر نفر فقط می‌تواند یک کیسه داشته باشد، شیر مادر، مواد شیمیایی و دارویی مشمول این قانون نمی‌شوند.

نکته شایان اهمیت در این مبحث این است که تحت شرایط خاصی اجازه‌ی وارد کردن مایعات به داخل هواپیماها وجود دارد، مقدار و چگونگی آوردن آن، مسئله‌ای است که قانونی بودن یا نبودنش را مشخص می‌کند، بر اساس قانون شماره‌ی (۱-۱-۳) آوردن بیشتر مایعات، ائروسل و ژل‌ها به داخل هواپیما قانونی هستند، فقط به شرطی که در مخزن‌های ۱۰۰ گرمی یا کم‌تر قرار گیرند، تمام مخزن‌ها باید در یک کیسه‌ی تمیز، یک لیتری، پلاستیکی و زیپ‌دار قرار داده شوند، و هر مسافر اجازه‌ی حمل فقط یک کیسه‌ حامل مخزن مایعات را دارد.

حمل لپ تاب به داخل هواپیما

حمل لپ تاب به داخل هواپیما ممنوعیتی ندارد اما به دلیل مسائل امنیتی به مسافرین توصیه میشود که لپ تاب خود را به قسمت انبار تحویل داده و در انتهای سفر مجددا آن را بازپس گیرید.

وسایلی که تحویل دادن آن به انبار بلامانع است:

انبار هواپیما-آشا سیر پارس-تورهای نوین

به طور کلی بیشتر وسایلی که حمل آنها به داخل هواپیما ممنوع است را میتوان به قسمت بار و انبار تحویل داد که در زیر برای درک بهتر این مطلب به تعدادی از آنها اشاره میشود:

وسایل دفاع شخصی مانند باتوم، چماق، پنجه بوکس، شوریکن، باتوم پاسبان، جنگ‌افزار، وسایل ورزشی، دستکش‌های بیسبال، وزنه، چوب‌های گلف، چوب اسکی، باتوم و چوب بیلیارد، وسایل بُرنده: تیزبُر، یخ خردکن، ساطور، تیغ اصلاح، شمشیر و چاقو‌ها، سلاح‌های گرم، مهمات، تفنگ بادی، سلاح، منورانداز، تفنگ، اسلحه‌ی کپی‌شده، اسلحه‌های ساچمه‌ای، قسمت‌های تشکیل‌دهنده‌ی اسلحه، وسایل سنگین، تبر، سیخونک دام، چکش، مته، اره، وسایلی با درازای ۷ اینچ و بیشتر.

قوانین-فرودگاهی-آشا سیر پارس-تورهای نوین

حرف آخر اینکه قوانین و مقررات برای امنیت و آسایش شما مسافرین محترم وضع شده است پس از این رو رعایت آن به نفع شما میباشد،  خواهشمندیم در صورت مطالعه موارد فوق و عدم دست یابی به پاسخ مناسب با دفاتر هواپیمایی تماس حاصل فرموده و سوال خود را مطرح نمایید.

آزانس ما امیدوار است با بیان موارد گفته شده سفر خوش و آسوده ای را برای شما مسافرین عزیز به ارمغان بیاورد.

Call Now Button