از استان اردبیل بیشتر بدانید

استان اردبیل که در شمال غربی کشور قرار گرفته است، اهالی خون گرم و مهمان نوازی دارد که غالبا با زبان ترکی آذری صحبت می کنند، این استان در سال 1372 به شکل رسمی تشکیل شد، جمعیت آن طبق آخرین سر شماری کشوری در سال 1395 برابر با ۱٬۲۷۰٬۴۲۰ نفر بوده است و همچنین این استان خوش آب و هوا دارای مساحت ۱۷٬۸۰۰ کیلومتر مربع می باشد، از جمله شهرهای مهم اردیل می توان به پارس آباد، خلخال، سرعین و مشکین شهر اشاره کرد، همه ساله در ایام گرم سال موج گردشگران به طرف طرف اردبیل روانه می شوند ما نیز با توجه  به موارد گفته شده برای شما تور سرعین و تور مشکین شهر را پیشنهاد می کنیم تا با زیبایی های این خطه را بیشتر و بهتر بشناسید، استان های هم جوار اردبیل عبارتند از استان های گیلان، زنجان، آذربایجان شرقی و کشور جمهوری آذربایجان که در پیرامون این اسان قرار گرفته اند.

شهرستان استان اردبیل

استان اردبیل که از مناطق خوش آب و هوای ایران است دارای 10 شهرستان می باشد که در زیر به معرفی آنها می پردازیم.

شهرستان اردبیل یا آرتاویل واژه ای اوستایی است که از ترکیب دو کلمه آرتا به ‌معنی مقدس  که به ارد تبدیل شده‌است و ویل که به معنای شهر است تشکیل شده‌است، این شهر در قبل و پس از اسلام، مرکز آذربایجان بوده‌است.

شهرستان بیله‌سوارکی از شهرستان‌های مرزی ایران است که در بخش مرکزی شهرستان بیله‌سوار در شمال استان اردبیل واقع شده‌است این شهر حدود۶۰۰۰سال قدمت دارد و آثار تاریخی بسیارزیاد و ارزش‌های طبیعی بالا از شهرستان‌های توریستی ایران از جمله توریست‌های خارجی می‌باشد، برخی گمان برده‌اند که بیله‌سوار را پیل‌سوار هم می‌نامیده‌اند که گویا نادرشاه افشار هنگام تاجگذاری در سال ۱۱۴۸ هجری قمری در اصلاندوز، مدتی با فیل‌هایش در این منطقه اتراق کرده‌است.

شهرستان پارس‌آباد که در سال 1371 تاسیس شد، نام قدیمی این شهرستان مغان می‌باشد، فرش بافی مهم‌ترین صنایع دستی منطقه است. عشایر و روستاییان منطقه مغان در استان اردبیل ورنی‌های نفیسی تولید می‌کنند که نقش و نگارهای زیبای روی بدنه آن‌ها بیش تراز طبیعت منطقه و شیوه زندگی عشیره‌ای آن‌ها الهام گرفته‌است.

شهر ستان خلخال یک منطقه کوهستانی است که ارتفاع آن از شرق به غرب و از شمال به جنوب کاهش می‌یابد رشته کوه‌های تالش درشرق آن از شمال به جنوب کشیده شده‌است که مانند سدی میان دریای خزر و استان گیلان و آذربایجان قرار گرفته‌است به‌طوری‌که بر خلاف دامنه‌های شرق در دامنه‌های غربی آن در منطقه خلخال به جهت کاهش باران و خشکی هوا پوشش گیاهی انبوه و چشمگیری دیده نمی‌شود.

شهرستان سرعین در سال 1388 به شکل رسمی تشکیل شد این شهرستان که یکی از قطب های گردشگری اردبیل می باشد با چشمه های آب گرم و مناظر طبیعی خود شناخته می شود اگر علاقه مند به دیدن مناظر بکر هستید ما تور سرعین را به شما پیشنهاد می کنیم.

شهرستان کوثر دارای جاذبه های بسیاری است که در بخش های مختلف این شهرستان پراکنده شده است از مناظر مهم و دیدنی و توریستی آن می‌توان به آبگرم (ایستی سو)، و محیط دلپذیر و آرام منطقه و هوای لطیف کوهستان و مناطق زیبای طبیعی و اثرات شفابخش آبهای معدنی که همه ساله، در تابستان مسافران زیادی را از شهرهای بزرگ مخصوصاً تهران به خود جذب می‌کند، نام برد. از دیگر مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی، رستم داشی (سنگ رستم)، داش حمام (حمام سنگی)، سنج روپیر، یخچال طبیعی (بوزلوخ)، دربند روستای هواشانق، سرمستان یا سلمستان، دربند مشکول، منبر مشکول، پل فیروزآباد و سدهای خاکی از جمله سد خاکی قره قشلاق را می‌توان نام برد.

تاریخ شهر و شهرستان گرمی با تاریخ منطقه مغان و آبادی‌هایی نظیر برزند، باجروان و بذ در هم آمیخته‌است. متأسفانه اغلب آثار تاریخی موجود شهرستان به درستی حفاظت نشده و در نتیجه تخریب یا از کشور قاچاق شده‌اند. بخشی اندکی از آثار تاریخی کشف شده از این شهرستان در موزه شهرکاشان نگهداری می‌شوند و البته بخش اندک ولی حائز اهمیتی از آثار مکشوفه از آن در موزه کپنهاگ دانمارک نگهداری می‌شود.

شهرستان مشگین‌شهر که در ۹۰ کیلومتری غرب شهرستان اردبیل واقع شده است به جهت واقع شدن در دامنه سبلا ن، از طبیعتی زیبا و آب و هوایی خنک و آب‌های معدنی فراوان برخوردار است. این شهرستان دارای 10 چشمه معدنی است که به فاصله تقریبی ۱۹ کیلومتری از مرکز شهرستان مشگین شهر قرار دارند همچنین جاذبه های تاریخی بسیاری در این شهرستان وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به  بقعه شیخ حیدر و پل معلق مشکین شهر اشاره کرد.

شهرستان نمین که در میانه استان اردبیل قرار گرفته است از ناحیه های تاریخی این استان می باشد در خصوص نامگذاری این شهر چنین گفته می‌شود که این شهر در قدیم پوشیده از جنگل و درخت بوده و به دلیل فاصله اندک آن از دریای خزر هوایی مرطوب و پر باران داشته‌است و بر همین اساس آن را به زبان تالشی نمین یعنی نمناک نامگذاری کرده‌اند. اشیاای که از اطراف موزهٔ نمین پیدا شده قدمتی بالغ بر ۵۰۰۰ سال دارد.

شهرستان نیر در ۳۵ کیلومتری شهر اردبیل، ۲۰ کیلومتری شهر سرعین ،۴۷ کیلومتری شهر سراب و ۹۰ کیلومتری شهر میانه واقع شده‌ است که وجود بزرگراه  برای ارتباط نیر با اردبیل باعث اهمیت این شهر شده‌ است، همه ساله در مرداد ماه جشنواره آش‌های محلی درمنطقه بولاغلار برگزار می‌شود که سبب حضور جمعیت کثیری از مسافران و شرکت کنندگان در مسابقه می‌شود.

تاریخچه استان اردبیل

مدارک به دست آمده محدود از منطقه استان اردبیل نشان از مسکونی بودن این منطقه، دست کم از هزاره ششم قبل از میلاد است کاوش های مقدماتی در برخی از نواحی اردبیل به ویژه در قسمت های شمالی و شرقی آن نشان می دهد که این سرزمین از کانون های مهم فرهنگ (مگالی تیک یا سنگ افراشتی) بوده که به احتمال قوی ماهیت قومی مردم  (مگالی تیک شرق) آذربایجان که تحت تاثیر ماهیت قومی کاسی ها و هوری ها بوده است. آثار به دست آمده در محوطه باستانی شهر یری، واقع در ۳۱ کیلومتری شرق مشگین شهر در استان اردبیل گویای تمدن هشت هزار ساله این محوطه است. تصاویر هیکل های سنگی به دست آمده در این منطقه با تصاویر هیکل ها و سرهای آدمیانی که بر روی اجاق های نعل اسبی ایغدیر یا ایگدیر در شمال شرقی ترکیه در نزدیکی مرز ایران و ارمنستان نقش بسته شباهت تام دارد.
کشف آثاری چون شمشیرهای مسی، خنجرهای مختلف، تیر و سرنیزه، حلقه برای گرفتن زه کمان و تیردان مسی در استان اردبیل که ترکیبی ساده تر از ترکیب اشیای مفرغی بدست آمده از لرستان دارد فرض حیات در دوره مفرغ را نه تنها به اثبات می رساند.
به‌ روایت‌ اوستا، زردشت‌، پیامبر ایرانی‌ درکنار رود دائی‌یتا که‌ امروزه‌ ارس‌ نامیده‌ می‌شود به‌ دنیا آمده‌ و کتاب‌ خود را در کوهستان‌ سبلان‌ تحریر کرده‌ و برای‌ ترویج‌ دین‌ خود به‌ شهر اردبیل‌ روی‌ آورده‌ است، شرح حال تاریخی و باستانی استان اردبیل با سرزمین آذربایجان و حوادث باستانی و تاریخی آن آمیخته است. بر پایه یکی از قدیمی ترین متون صفویه، جد اعلای شیخ صفی الدین در ناحیه مغان و مجاورت غرب گیلان اقامت گزید. شیخ صفی الدین شهر اردبیل را که موطنش بود، مرکز فعالیت های خود ساخت و خانقاهی در آن برپا کرد. این خانقاه از موقعیت ممتازی برخوردار بود.

موقعیت اردبیل بر سر راه های گیلان و اران و آذربایجان و آناتولی و نیز نفوذ معنوی شیخ صفی الدین، بیش از پیش بر اهمیت این خانقاه افزود. با توجه به وفات شیخ صفی الدین در سال ۷۳۵ هجری قمری، نفوذ طریقت صفویه میان عشایر آناتولی تا سال ۸۳۰ هجری قمری بالا گرقت و زمانی که شیخ جنید به پیشوایی خانقاه رسید، این خانقاه به مرکزیت تبلیغات شیعی تبدیل شد. با تبعید شیخ جنیدبه دیاربکر توسط جهانشاه قره قویونلو و قتل وی در سال ۸۶۰ هجری قمری توسط شروانشاه در ناحیه شیروان (شروان)، شیخ حیدر پس وی جانشین او شد. سلطان حیدر (شیخ حیدر) به دنبال جهاد مذهبی با شروانشاه و لشکر کشی وی به شروان در جنگ با شروانشاه در سال ۸۹۳ هجری قمری کشته شد.

پسران وی در کنار رود کر در کشور آذربایجان کنونی به مقابله با بایسنقر شتافتند و وی را شکست دادند و سپس عازم گیلان شدند و در سال ۹۰۵ هجری قمری مجددا به اردبیل بازگشتند و با جمع آوری هزاران نفر از مریدان، آماده جنگ شروان (شیروان) شدند. پس از عبور از رودخانه کر و تصرف شهر شماخی در سال ۹۰۶ هجری قمری شروانشاه را شکست داده و به قتل رساندند. پس از سقوط دولت شروانشاه به دست حکومت صفویه شروان از ولایات ایران شد، طبق معاهده گنجه در سال ۱۱۴۷ هجری قمری، روس ها نواحی ساحلی را بدون نزاع به دولت ایران واگذار کردند،عاقبت بر طبق عهدنامه گلستان در سال ۱۲۲۸ هجری قمری دولت ایران از دعاوی خود بر سربند، شیروان و باکو منصرف شد و در سال ۱۲۴۱ هجری قمری روس ها این نواحی را اشغال کردند.

جاذبه های استان اردبیل

آرامگاه شیخ صفی‌الدین (میراث جهانی یونسکو)

آثار صخره‌ای ویند

آبگرم گیوی

آبشار سردابه

آبشار گورگور آلوارس

آبشار شیروان دره

بقعه سید امین الدین جبراییل

بازار اردبیل

پل معلق مشگین شهر

آشنایی با اردبیل- اردبیل- آشا سیر

تفرجگاه بولاغلار

کلیسای مریم مقدس

سنگ‌نبشه ساسانی

کاروانسرای شاه عباسی

شهر یئری

تاریخچه شهزیری مشکین شهر-اردبیل-آشا سیر

دریاچه شورابیل

کوه سبلان

عمارت آقازاده

جنگل فندقلو

حمام سنگی شهر گیوی

پیست اسکی آلوارس

منطقه گردشگری کپز

منطقه حفاظت شده آق داغ

منطقه گردشگری ازناو

مجتمع آبدرمانی سرعین

مقبره شیخ حیدر

آرامگاه شیخ حیدر را بشناسید-مشکین شهر- اردبیل-آشا سیر

‌مسجد جمعه

موزه مردم‌شناسی

منطقه ییلاقی شیروان دره‌ سی

روستای گردشگری کزج

ژئوپارک دربندمشکول

گیلوان

دریاچه نئور

چشمه آب گرم شابیل

قوتورسویی

قلعه بربر

قلعه بوینی یوغون

قلعه قهقهه

سوغات استان اردبیل

این شهرستان دارای آداب و رسوم ویژه خود می باشد اردبیل که دارای خوراکی ها، صنایع دستی، منسوجات مختلف می باشد در زیر ما به معرفی تعدادی از مهمترین آنها می پردازیم.

حلوای سیاه (قره حلوا)

حلوای سفید

حلوای زنجبیل

عسل

باقلوا

قچکورگی

قرابیه

نان برنجی خلخال

مسگری

سازهای سنتی

اگر دوست دارید در مورد استان اردبیل بیشتر بدانید از این صفحه بازدید نمایید.

Call Now Button