// روستای صخره‌ای میمند | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

موقعیت جغرافیایی میمند کرمان

روستای میمند-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

میمند نام روستایی می باشد که دارای ویژگی های منحصر به فرد و بی نظیری است که در 38 کیلومتری شهربابک که یکی از شهرستان های استان کرمان است واقع شده است و فاصله آن تا تهران تقریبا برابر با 913 کیلومتر می باشد که برابر است با 9 ساعت 37 دقیقه و برای رسیدن به آن شما باید از شهرهای قم، کاشان، نایین، میبد، یزد، مهریز، انار، شهربابک و میمند است. از یزد تا روستای میمند شما 290 کیلومتر را پشت سر می گذارید و پس از 3 ساعت به روستای میمند پا می گذارید.

ویژگی میمند

روستای میمند-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

صحبت در مورد پیشینه این مکان و ویژگی هایش کار بسیار دشواری است چون درباره قدمت میمند میان پژوهشگران نیز اختلاف نظر وجود دارد بر اساس نظریه دیرینه شناسان سابقه انسان و تمدن در این محل به حدود 10 الی 12 هزار سال قبل از میلاد می رسد این روستایی صخره‌ای که به صورت دست کند ایجاد شده است به احتمال زیاد مربوط به دوره شمنیسم یا دورانی می باشد که انسانها خدایان خود را در بلندای کوه‌ ها جستجو می نمودند و برای خود بر بالای کوه ها معبد و محل پرستش ایجاد می نمودند.

روستای میمند-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

روستای میمند از اولین مکان های مسکونی در فلات ایران می باشد، علت ایجاد این مکان به این صورت هنوز کاملا مشخص نشده است اما با توجه به نمونه های مشابه آن به احتمال قوی برای جلوگیری از حمله اقوام بدوی بوده است و به منظور دفاع ساخته شده بود از نمونه های دیگر این سبک معماری می توان به روستای کندوان و شهرهای زیر زمینی نوش آباد در نزدیکی کاشان و شهر سامن در ملایر نام برد.

بر اساس نظریات پژوهشگران به دلیل استحکام دفاعی ویژه این روستا در گذر زمان کمتر دستخوش تحولات ساختاری و اجتماعی شده ‌است و بیشترین تغییر در آن مربوط به سالیان پیشین است.

روستای میمند-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

این تمدن در ابتدا برگرفته از آئین‌ مهرپرستی و بعد از آن آئین‌ زرتشت بوده‌است. در زمان ساسانیان شهربابک به عنوان زادگاه اردشیر پابکان سرسلسله ساسانی بوده‌ بدین دلیل به آن نگاه ویژه ای داشتند.

پوشش گیاهی میمند را درختان بادام و پسته کوهی تشکیل می دهند که خاص این منطقه می باشند از آثار تاریخی موجود در اطراف میمند می توان به بقایای آتشکده های ساسانی اشاره نمود که در نزدیکی این منطقه قرار دارند سفال های بدست آمده در این منطقه دارای 6 هزار سال قدمت هستند که تقریبا برابر با دوره تمدن های سیلک و شهر سوخته  است و دارای نقوش ساده جانوری و گیاهی می باشند شاید جالب باشد بدانید که در میمند ۴۰۶ کیچه  و۲۵۶۰ اتاق در دل کوه و زمین وجود دارد. این روستا در سال 2015 از طرف سازمان جهانی مورد تایید قرار گرفته و برای معرفی به جهانیان به عنوان نمونه بی نظیری ثبت شده است.

میمند امروز

روستای میمند-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

جالب است بدانید امروزه نیز اهالی میمند، در میان کوه  و در درون حفره‌ ها  زندگی می نمایند و با اطلاع از گذشته درخشان خود و با هدف حفظ و نگه داری این میراث تاریخی فرهنگی و انتقال آن به نسل های بعد به تلاش می پردازند.

مراسم جوش زنی در روستای میمند

روستای میمند-آشا سیر پارس-تورهای نوین-نیو تور - newtour.ir

همه ساله  ایام عاشورای مردم این منطقه نیز به عزاداری می پردازند و مراسمی خاص خود به نام جوش زنی برگذار  می کنند که به این صورت می باشد که اهالی روستا در جلو حسینیه تاریخی روستای تجمع نموده و به نوعی سینه زنی می پردازند که به این شکل است که افراد شرکت کننده در آن با دست چپ کمر فرد کناری خود را محکم گرفته و یک حلقه دایره‌ای ایجاد می‌نمایند که ریشه در اعتقادات مذهبی آنها دارد و ضمن حرکت دورانی و با هماهنگی و وحدت، دو قدم به عقب رفته و سپس یک قدم به جلو می‌گذارند و همزمان با این حرکت و زدن دست راست به سینه خود به نوحه خوانی می‌پردازند.