// آشنایی با آرامگاه شیخ حیدر | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

آرامگاه شیخ حیدر مشگین شهر را بشناسید

شیخ حیدر که در منطقه تاریخی اردبیل قرار گرفته است از دیرباز دارای جاذبه های فراوانی بوده است و در همه ایام سال میزبان گردشگرانی است که به دنبال مقاصدی می گردند که  کمتر شناخته شده باشند یکی از این مقاصد که مناسب این اشخاص می باشد در شهرستان مشگین شهر قرار گرفته است و همه روزه به خصوص در ایام تابستان تعداد فراوانی گردشگر را به سوی خود جذب می نماید.

آرامگاه شیخ حیدر را بشناسید-مشکین شهر- اردبیل-آشا سیر

اگر از مجموعه زیبا شیخ صفی اردبیل دیدن کرده باشیم، بد نیست سری هم به مقبره یکی از نوادگانش یعنی شیخ حیدر، پدر شاه اسماعیل اول بزنید آرامگاه شیخ حیدر که مانند بسیاری از بنا های تاریخی ایران در بین اهالی بومی منطقه به امام زاده شهرت داشته است در واقع  محل دفن شخصی به نام شیخ حیدر می باشد در دوره اسطیلای خوانین مغول بر ایران در زمان پادشاهی ابوسعید بهادرخان احداث گردید اما در سال های چندی پس از آن و بخصوص در دوران قدرت گرفتن پادشاهان صفویه به تکامل رسید و بخش هایی به آن اضافه شد و همچنین از معماران زبر دستی برای تزیین آن اسفاده شد که آثار آنها تاکنون نیز موجب شگفتی و شعف بینندگان می شود. البته نکته قابل ذکر دیگری که در مورد این محل باید گفت  این موضوع می باشد که متاسفانه به علت نبود سند و مدرک مستدل درباره تاریخ ساخت و قدمت این برج بین محققان اختلاف نظر وجود دارد.

مشخصات معماری آرامگاه شیخ حیدر

آرامگاه شیخ حیدر که در قسمت بیرونی به شکل برج مدور می باشد و بی شباهت به دیگر بنا های سبک تیموری و صفوی نمی باشد این برج از قسمت درون به شکل ۱۲ ضلعی می باشد که عدد مورد علاقه معماران این دوره بوده است زیرا آزادی عمل خوبی به آنها می داده است، بلندی آرامگاه شیخ حیدر ۱۸٫۵ و قطر آن ۱۰٫۵ متر است و از دو طبقه زیرین سردابه و فوقانی تشکیل شده است.

آرامگاه شیخ حیدر را بشناسید-مشکین شهر- اردبیل-آشا سیر

اگر شما از بیرون به تماشای این بنا باستید کاشی کاری های فیروزه ای رنگ آن شمارا مجذوب خود می نماید که بر روی آن با خط زیبایی آیات ۲۷، ۲۸ و ۲۹ سوره فتح و همچنین واژه جلال اله در اشکال مختلف و با خطوط کوفی دیده می شود.

شما اگر به بخش زیرین و داخل سردابه بروید فضایی تقریبا سنگین را احساس می کنید که در ان ۷ قبر وجود دارد که ۶ قبر موجود در وسط گنبد و یکی از قبر ها به صورت مجزا در انتهای سردابه قرار دارد که نشانگر اهمیت آن بین دیگر قبر ها می باشد این محل که در گذشته قبرستان قدیمی شهر بوده است امروزه باز سازی شده و شکل بسیار مناسبی تغییر کاربری داده است. جالب است بدانید که قبل از ترجمه متون موجود مردم این مقبره را بقعه “الله علی الله” می خواندند. این برج دارای یک در ورودی و سه پنجره است که با مقرنس کاری و کاشی کاری تزیین شده است.

آرامگاه شیخ حیدر را بشناسید-مشکین شهر- اردبیل-آشا سیر

آرامگاه شیخ حیدر که  در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۱۱ شمسی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد امروزه به عنوان یکی از نمادهای مشکین شهر شناخته می شود.

آدرس آرامگاه شیخ حیدر کجاست

شما برای رسیدن به این محل باید از طریق مسیر استان اردبیل،مشکین شهر، خیابان باهنر شمالی حرکت کرده و از این مقبره بازدید کنید.