// آشنایی با مازندران | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

از مازندران بیشتر بدانید

استان مازندران که در شمال ایران قرار دارد یکی از مهمترین استان های ایران می باشد که به دلیل شرایط ویژه اش مسافران فراوانی را در تمام ایام سال به خود اختصاص داده است، مازندران از مناطق بسیار کهن و اساطیری ایران است که در شاهنامه نیز از آن یاد شده است، اما به شکل رسمی در سال 1316 تشکیل شد و تا به امروز به شکل های مختلف در دوران گوناگون تغییر کرد اما طبق آخرین آمار کشوری در سال 95 با داشتن مساحت ۲۳٬۸۴۲ کیلومتر مربع و جمعیت ۳٬۲۸۳٬۵۸۲ در رتبه 27 کشور قرار گرفته است از مهمترین شهرهای آن می توان به آمل، ساری، بابل، قائم شهر اشاره کرد، مازندران با استان های گیلان، قزوین، البرز، تهران، سمنان و گلستان هم جوار می باشد.

شهرستان های مازندران

استان مازندران که دارای آب و هوای بسیار خوبی است دارای شهر ها و روستا های فراوانی است و به طور کلی 22 شهرستان دارد که در پایین به معرفی آن می پردازیم.

شهرستان آمل که دارای ۴۰۱٬۶۳۹ نفر جمعیت می باشد دارای سابقه بسیار طولانی است و در آن اماکن و جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری به چشم می خورد که مهمترین آن عبارتند از آتشکده آمل، آرامگاه ناصرالحق و… که آمل را به یکی از شهر های مورد علاقه گردشگران تبدیل نموده است.

شهرستان بابل که پر جمعیت ترین شهرستان استان مازندران می باشد همانند دیگر مناطق این استان دارای اماکن و جاذبه های بسیاری است که از دوران پیش از اسلام و پس از، آن نیز در بابل بنا گردیده است وجود گردشگران فراوان در این شهرستان آن را در مازندران شایان اهمیت کرده است.

شهرستان بابلسر که شهرستان های کوچک مازندران است در سال 1368 تشکیل شد و در کنار دریای خزر و جنگل های زیبای خود از محل های ییلاقی مازندران می باشد و دارای  ۱۳۵۱۹۱ جمعیت هست.

شهرستان بهشهر که دارای اسکله و بندرگاه می باشد به واسته وجود شبه جزیره میانکاله که در آن قرار دارد شناخته می شود، دلیل این امر نیز وجود جانوران و حیات وحش ایده عالی بهشهر می باشد این شهرستان در گذشته با نام های چون کبودجامه، پنج‌هزاره، نامیه، تمیشه، قره‌طغان، خرگوران و اشرف خوانده می شده است.

شهرستان جویبار که دیار پهلوانان مازندران می باشد در سال 1376 به شکل رسمی تشکیل شد در سال ۱۳۱۰ در دورهٔ پهلوی به دست شخصی از ارامنه تبار (معوف به یبرم ارمنی) ساخته شده بود، جویبار دارای جاذبه های بسیاری است که مهمترین آن عبارتند از پل خشتی جمعه بازار و سواحل چپکرود

شهرستان چالوس که در متون تاریخی از آن به نام‌های «شالوس» و «سالوش» نیز یاد شده بخشی از سرزمین رویان و از آبادی‌های معتبر طبرستان محسوب می‌شد تاریخ این شهر حکایت از نشیب و فرازهای فراوان به ویژه در زمان حکومت سادات علوی در طبرستان دارد.

شهرستان کلاردشت در گذشته کلار خوانده می‌شد و کلار نام شهر و قلعه‌ای باستانی در محدوده کلاردشت امروزی بود. کلمه کلار نیز آنگونه که در فرهنگ فارسی آمده، و به فتح «ک» به معنی غوک و وزغ می‌باشد. اینکه چرا نام کلار بر این منطقه نهاده‌اند، یک احتمال آن است که در این دشت زمین‌های باتلاقی وسیعی وجود دارد که اصطلاحاً (لش) نامیده می‌شود و این زمین‌ها محل تجمع و تراکم انواع غوک و وزغ می‌باشد.

شهرستان رامسر که در همسایگی استان گیلان قرار دارد دارای آب و هوای متبوعی می باشد و از گذشته به عنوان عروس شهر های مازندران شناخته می شده است و در کنار ساحل زیبایش دارای جاذبه هایی چون هتل رامسر، آبگرم رامسر، کاخ محمدرضا شاه می باشد.

شهرستان ساری که از پرجمعیت‌ترین شهرستان شمال کشور محسوب می شود مرکز استان مازندران است و از نواحی بزرگ این استان می باشد.

شهرستان سوادکوه در دوران مختلف تاریخ، محدوده ثابتی نداشته و همواره حدود و مرز آن در اثرعوامل طبیعی، اقتصادی و سیاسی تغییر یافته‌است، کشفیات باستان‌شناسی بهمراه اسناد و مکتوبات تاریخی حاکی از آن است که سوادکوه از نواحی کهن طبرستان وایران بوده و انسجام بافت اجتماعی و فرهنگی آن در دوران اساطیری ایران ریشه دارد. این ناحیه همواره در تعیین مسیر تاریخ طبرستان حضور مؤثر داشته و مورد توجه حکام دولت مرکزی بوده‌است. مورخینی مانند ابن اسفندیار تا قبل از قرن دهم هجری قمری آن را جزئی از تپورستان در ایالت فرشوادگر ذکر کرده‌اند که از شرق تا جرجان، از غرب تا دیارآذربایجان، از جنوب تا نواحی ری، قومس و دامغان وسعت داشت.

شهرستان سوادکوه شمالی که بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در ده نود شمسی از سواد کوه جدا شد این شهرستان از شمال به شهرستان قائمشهر، از جنوب به شهرستان سوادکوه، از غرب به شهرستان بابل و از سمت شرق به شهرستان ساری محدود می گردد.

شهرستان سیمرغ که دارای 19 هزار نفر جمعیت می باشد به عنوان بیستمین شهرستان مازندران در سال 1391 تشکیل شده، این شهرستان نیز دارای جاذبه های بسیاری است که مهمترین آن عبارتنند از تپه باستانی کتی بالا (دین تپه) واقع در روستای دینه سر که متعلق به هزاره اول قبل از میلاد این شهرستان مهد شهدا و قرمانان جنگ تحمیلی می باشد.

شهرستان تنکابن که پرجمعیت‌ترین شهرستان غرب مازندران است دارای مساحت حدودی ۲۱۴۰ کیلومتر می باشد، تنکابن که در دوران پهلوی به نام شهسوار تغییر نام داده شده بود پس از انقلاب دوباره با نام  پیشین خود یعنی تنکابن خوانده  شد، در حال حاضر بیشتر مردم این شهر و استان مازندران با نام شهسوار این شهر را می‌شناسند.

شهرستان عباس‌آباد که یکی از فرح بخش ترین شهرستان های مازندران است دارای جاذبه های بسیاری است که مهمترین آن باغ شاه عباس می باشد که در یونسکو نیز ثبت می باشد در سال 1389 تاسیس شد.

شهرستان فریدون‌کنار که در سال 86 تاسیس شد دارای دو بخش است. بخش مرکزی و بخش دهفری از آثار باستانی فریدونکنار می‌توان به مسجد جامع بهرامی اشاره کرد. این مسجد سال‌ها پیش، از طرف طاهرخان بهرامی ایجاد شده‌است. مزار استاد طاهرخان بهرامی در این مسجد واقع می باشد از جاذبه‌های گردشگری شهرستان میتوان به ساحل دریای خزر و جنگل‌های جزین و سوته و آب‌بندان‌های روستاهای شهرستان و باغ پرندگان واقع در شهر فریدون کنار اشاره کرد.

شهرستان قائم‌شهر دارای جمعیت نزدیک به ۳۰۹٬۱۹۹ نفر می باشد این شهر دارای مساحت ۴۵۸٫۵ کیلومتر مربع است.

شهرستان گلوگاه که درشرقی‌ترین قسمت  مازندران قرار گرفته دارای مناطق بکر و چشم نواز فراوانی است  این شهرستان از سمت شمال با خلیج گرگان و جنوب با رشته کوهای البرز احاطه شده‌است این شهرستان از دوران پیش از اسلام دارای جایگاه مهمی در منطقه طبرستان بوده است که اماکن باستانی بسیاری در آن بدست آمده است.

شهرستان محمودآباد نزدیک‌ترین شهرستان ساحلی به پایتخت کشور است. این شهرستان دارای یک فرودگاه نظامی و آموزشی وابسته به نیروی هوایی ارتش می‌باشد که از سال ۱۳۹۲ با مشارکت بخش خصوصی پروازهای تفریحی و آموزشی با هواپیماهای دونفره فوق سبک برای عموم مردم در آن انجام می‌گیرد و موجب رونق گردشگری در این شهرستان شده‌است.

شهرستان میان‌دورود در سال 1389 تشکیل شد و جمعیت آن بر طبق آمار سال 95 حدودا برابر با ۵۸ هزار نفربوده است، این شهرستان دارای طبیعتی بکر و بی نظیر می باشد که از این رو محلی مناسب برای دوست داران طبیعت و حیات وحش می باشد از منحصر به فردترین گونه های جانوری که در این شهرستان زیست می کند گوزن زرد ایرانی است که متاسفانه گونه ای در شرف انقراض می باشد.

شهرستان نکا که از مناطق قدیمی مازندران است دارای آثار تاریخی مکتوبی است که از دوره ایلخان مغول در این استان باقی مانده است، آب معدنی قر مرض، دریاچه استخر پشت، منطقه هزار جریب، غار باستانی کمیشان، برج آرامگاهی امامزاده عبدالله، جنگل‌های نکا در داخل نکا و امامزاده یحیی نزدیک روستای سیکا از معروف‌ترین مناطق شهرستان نکا به‌شمار می‌آیند.

شهرستان نوشهر دارای بندر بوده و از دیرباز با کشورهای حاشیه دریای خزر مراودات تجاری داشته و دارد همچنین شهر بندری نوشهر دارای فرودگاه بوده و نزدیکترین فرودگاه از شرق مازندران به آن ساری و از غرب به آن رامسر می‌باشد. زبان مردم این شهرستان مازندرانی با گویش کجوری است، شهر کهن رویان ( که محل حکومت حکومت سلسله پادوسپانیان بود که دومین سلسله طولانی جهان پس از سلسله آفتاب در ژاپن می باشد و حدود ۱۰۰۰ سال در این منطقه حکومت کردند) گویای تاریخ و تمدن این دیار بوده است.

شهرستان نور که در گذشته رستمدار بوده که متشکل از چهار ناحیه شهری ناتل، بلده، تمیشان و ماهان بوده‌است. در جدیدترین کشفیات باستان‌شناسی در این شهر آثاری از دورهٔ اشکانیان پیدا شده‌است.این شهرستان که جایگاه خاصی نیز در فرهنگ کشور دارد محل پرورش اساتیدی چون پرویز ناتل خانلری بوده است.

تاریخچه مازندران

استان مازندران که در گذشته طبرستان نامیده می شده است دارای پیشینه ای به قدمت هزاره هاست سخن گفتن از تمدن و مازندران کاریست دشوار و زمان گیر این خطه دارای دیرینگی فراوانی است که  از دوران پیش از تاریخ شروع و دردوران اساطیر امتداد می یابد مازندران در دوران حکومت های ماد، هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان آثار فراوانی را در خود دارد که مهمترین آنها در گوهر تپه،  باغ عباس‌آباد، آتشکده کوسان، غار آب آسک می باشد همچنین با ورود اسلام به ایران و قبول آن توسط ساکنین مازندران بر ارزش آن افزوده گشت و در دوران های مختلف پس از اسلام مانند خاندان مرعشی، خاندان علویان طبرستان، اسفار بن شیرویه، ماکان کاکی، سالاریان، زیاریان و آل بویه ادامه یافتتا اینکه در دوران قدرت گرفتن صفویان، امیران مرعشی مطیع آنان شده و با خاندان صفوی روابط نسبی برقرار کردند. خیرالنساء بیگم، از شاهزادگان صفوی، به ازدواج شاه محمد خدابنده درآمد و حاصل این ازدواج، شاه عباس کبیر، قدرتمندترین شاه صفوی است. شاه عباس تمامی حکومت‌های محلی شمال ایران را برانداخت و برای همیشه مازندران را جزئی از خاک رسمی ایران نمود. از جمله حکومت‌هایی که به دست شاه عباس نابود شدند مرعشیان، پادوسپانیان، مرتضویان، الوند دیو، کیاییان، اسحاقوندان و… بودند. شاه عباس کبیر پس از آن به‌آبادی مناطق مذکور همت گماشت؛ به‌طور مثال شهر اشرف را در شرق مازندران بنیان نهاد و فرح‌آباد را در شمال ساری آباد نمود، هنگامی که زندیه طبرستان را فتح کردند مرکز طیرستان، از ساری به بارفروش (بابل کنونی) منتقل شد.

باید اشاره کرد که در دوره آغامحمدخان قاجار مرکز مازندران مجددا از بارفروش به ساری منتقل گردید. زلزله سال 1220 هـ‌. ق باعث تلفات جانی زیادی شد و شهر بیش از پیش روبه ویرانی نهاد. در دوران اخیر با عبور راه آهن از کنار شهر و احداث خیابانها و ساختمانهای دولتی بار دیگر ساری رو به آبادانی نهاد و امروزه یکی از شهرهای زیبای استان مازندران و شمال کشور است. تقسیمات اداری مازندران در عصر پهلوی، چندین بار دچار تغییر شد تا در سال 1316 به شکل رسمی تشکیل شد، در دوران معاصر نیز تغیرات فراوانی در آن صورت گرفت که تا ده 90 شمسی نیز ادامه دارشته است.

جاذبه های مازندران

این استان که سالانه انبوهی از گردشگران را یه طرف خود می کشاند دارای جاذبه های بی نظیر طبیعی و تاریخی است که در پایین به معرفی آن می پردازیم.

الیمستان

آبشار پلنگ دره

آبشار قلعه دختر

آرامگاه سه سید (میر حیدرآملی)

آتشکده آمل

آشنایی با مازندران -مازندران - استان مازندران -آشا سیر

آب پری

آبشار هریجان

آبگرم لاریجان

آرامگاه شیخ طبرسی

آلاشت

آبشار شاهاندشت

آشنایی با مازندران -مازندران - استان مازندران -آشا سیر

باغ پرندگان فریدونکنار

برج دیدبانی کاخ بابل

برج رسکت

پل معلق بابلسر

پل چشمه کیله

حمام فرح‌آباد

تپه قلایا قلعه کتی

خانه شهریاری

خانه نیما یوشیج

آشنایی با مازندران -مازندران - استان مازندران -آشا سیر

حمام وزیری

کیجا پل

برج هشتل

قلعه پولاد

مقابر سلاطین استندار

کاخ مرمر رامسر

ساختمان فرمانداری رامسر

هتل قدیم رامسر

آشنایی با مازندران -مازندران - استان مازندران -آشا سیر

تنگه بند بریده

ملک جوی (کانال)

قلعه کتی ابوالحسن کلا

تپه قلعه کش

قلعه گردن

قلعه دختر

قلعه سنگی

قلعه فرنگیس

خانه منوچهری

خانه اربابی

خانه حاج ملا حسن

موزه کندلوس

آشنایی با مازندران -مازندران - استان مازندران -آشا سیر

بقعه شمس آل رسول

تپه قلعه کتی

باداب سورت

پارک ملی لار

علم کوه

سد لار

جنگل بلیران

قله امیری

غار دانیال

برج سی شاهاندشت

پل آجری خرما کلا

محوطه پیر درویش

تپه سنگر (شاه نشین)

کاخ شهرداری

کاروانسرای تنگ سفید آب

تپه کوتر دین

کاروانسرای کمبوج

سه خط طلا

تپه‌های میر بزار

مجموعه بناهای نجفی

قلعه ملک کیومرث

سوغات مازندران

این استان که دارای پوشش گیاهی ویژه ای است از آب و هوا و شرایط اقلیمی خاص خود بهرمند است بدین جهت که سوغاتی ها و خوراکی دل پذیر و متفاوتی را می توانید در آن تجربه کنید که در زیر به معرفی تعدادی از مهم ترین آنها می پردازیم.

آغوزنون

انواع ترشی

پشت زیک

رشته به رشته

قماق

عسل کوهی

زیتون

سبزی های معطر و گیاهان دارویی

ماهی و خاویار

برنجک

کماج مازندرانی

نان ییلاقی

حصیر بافی

چای و برنج

جاجیم بافی

گلیم بافی

سفالگری