از لرستان بیشتر بدانید

استان لرستان که به عنوان یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی ایران به حساب می آید در محدود غرب کشور و بین استان های همدان و مرکزی، اصفهان، خوزستان، کرمانشاه، ایلام، چهارمحال و بختیاری واقع است دارای جمعیتی بالغ بر ۱٬۷۶۰٬۶۴۹ نفر را دارا می باشد، وسعت  آن برابر با ۲۸٬۲۹۴ متر مربع است و در سال 1352 به شکل رسمی تاسیس شد، از مهمترین شهر های لرستان می توان به بروجرد، دورود و کوهدشت اشاره کرد، لرستان که شهر آبشار های ایران می باشد جاذبه های فراوانی را در درون خود جا داده است، لرستان سالانه میزبان هزاران گردشگری می باشد که تور لرستان را تهیه کرده و به این استان مسافرت می نمایند.

شهرستان های لرستان

این استان درای 11 شهرستان می باشد که به ترتیب زیر در این استان قرار گرفته اند.

شهرستان ازنا که در سال 1373 تاسیس شد دارای طبیعتی زیبا و چشم نواز است و از مهمترین اماکن گردشگری آن می توان به  تونل برفی و بام ازنا اشاره نمود.

شهرستان الیگودرز یکی دیگر از شهرستان های لرستان است که دارای مناطق و مناظر فوق العاده ای است که در کنار مردم با صفا و صمیمی آن می تواند انگیزه لازم برای مسافرت به این شهر شود.

شهرستان بروجرد که در شمال شرقی لرستان قرار دارد خاستگاه بسیاری از مشاهیر کشور است و در کنار جاذبه های تاریخی و طبیعی بروجرد گویای مجد و شکوه این شهرستان می باشد.

شهرستان پلدختر که با پل شکسته ساسانی خود یکی از اماکن ویژه ایران می باشد از بهترین  و منحصر به فرد ترین بنا های باستانی ایران است که از جنس سنگ ساروج ساخته شده است.

شهرستان خرم‌آباد مرکز و بزرگترین شهرستان این استان  است و از امکانات گردشگری مطلوبی برخوردار می باشد از بهترین جاذبه های لرستان می توان به آبشار نوژیان، آبشار گریت اشاره کرد که در کنار فلک‌الافلاک به عنوان نماد های گردشگری خرم آباد شناخته می شوند، خرم آباد داری جمعیتی نزدیک به ۳۷۳٬۴۱۶ نفر می باشد.

شهرستان دورود که در سال 1368 به شکل رسمی تاسیس شد یکی دیگر از شهرستان های لرستان است که همانند دیگرمناطق این استان دارای جاذبه های طبیعی بدیعی است که از آن میان می توان به پریزکوه و دریاچه گهر اشاره نمود.

شهرستان دوره که در سال 1386 تاسیس شد از شهرستان های کوچک استان لرستان محسوب می شود و از دو شهر سراب‌دوره و ویسیان تشکیل شده است جمعیت این شهرستان بیش از 40 هزار نفر می باشد.

شهرستان دلفان که از تاریخی ترین مناطق کشور است دارای آثار فراوانی از دوره مفرغ می باشد این شهرستان که در فاصله 85 کیلومتری خرم آباد قرار دارد از نقاط کمتر شناخته شده لرستان است.

شهرستان رومشکان که به تازگی و در سال 1392 به شهرستان های لرستان اضافه شد یکی از مراکز اصلی پرورش دام در استان محسوب می شود، که دارای باغ و طبیعت فوق العاده ای نیز می باشد.

 شهرستان سلسله که بیشتر با عنوان الشتر شناخته می شوددارای آبشار ها، سراب ها و رود خانه های بسیاری است که چشم گردشگرانی که به آن سفر می کنند را مجذوب خود می کنند.

شهرستان کوهدشت که در غرب استان لرستان واقع است دارای آثار تاریخی بی مانندی است که از دوران پیش از اسلام در لرستان بدست آمده است که در کنار جاذبه هایی مانند تنگه شیرز از آثار فوق العاده لرستان است همچنین چشمه های آب معدنی کوهدشت نیز از معروفیت بسیاری برخوردار هستند.

تاریخچه لرستان

 لرستان که از پیشنه 12 هزار ساله برخوردار است سزمین مفرغ و زیست گاه اولیه مرمان فلات ایران بوده است که از  دوران هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان نیز آثار متعددی در خود نهفته دارد،تاریخ لرستان در دوران آل بویه، سلجوقیان و اوایل دوره ایل ایلخانان با کرمانشاه و منطقه غرب کشور مشترک است اما با روی کار آمدن خاندان اتابکان لر از آن جدا می شود، اتابکان خاندانی بودند که به دو دسته اتابکان لر بزرگ و اتابکان لر کوچک تقسیم می‌گردیده اند و هرکدام برای خود در نواحی از غرب و جنوب غرب حکومت می نمودند پایتخت اتابکان لر بزرگ در شهر ایذه (خوزستان) و پایتخت اتابکان لر کوچک در شهر خرم‌آباد (لرستان) بوده است، اتابکان لر کوچک که تا قبل از به قدرت رسیدن خاندان صفویه حکومت می کردند با قدرت گرفتن شاه عباس یکم نابود شدند و در دوره های بعد (افشاریان، زندیان، قاجاریان) نیز فراز و فرود هایی را پشت سر گذاشت که منجر به آبادانی و تخریب بخش هایی از این استان شد

در زمان خاندان قاجار تقسیمات جدیدی در ایران شکل گرفت که خطه لرستان نیز ازتاثیرات آن در امان نبود، بدین معنی که بعد از جدا شدن به دو بخش به نام های (پشتکوه و پیشکوه) دارای حکام جدیدی گردیدند که بخش بزرگ آن یا پیشکوه که لرستان امروزی باشد تا دوره پهلوی نیز باقی ماند و تا در سال 1352 به شکل نوین و با نام لرستان ایجاد شد.

جاذبه های گردشگری لرستان

لرستان که بیشتر با مناظر طبیعی زیبا شناخته می شود دارای جاذبه های گوناگونی است که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد

آرامگاه باباطاهر (خرم‌آباد)

آشنایی با لرستان-لرستان- استان لرستان-آشا سیر

آسیاب گبری

آبشار آبگرم

آبشار آب سفید

آشنایی با لرستان-لرستان- استان لرستان-آشا سیر

آبشار چکان

آبشار وارگ

آبشار برنجه

آبشار بیشه

امامزاده جعفر (بروجرد)

بام ازنا

بازار بروجرد

تکیه موثقی

پریزکوه

اشترانکوه

آشنایی با لرستان-لرستان- استان لرستان-آشا سیر

پل صفوی

پل کلهر

پل گاومیشان

پل شاپوری

دریاچه گهر

دره‌تخت

گرداب سنگی

پل دختر

آشنایی با لرستان-لرستان- استان لرستان-آشا سیر

سرآب کرتول

غار کوگان

غار کلماکره

غار پشتکوه

فلک الافلاک

چقابل

پل سی پله

نقوش صخره‌ای هومیان

مسجد جامع بروجرد

آشنایی با لرستان-لرستان- استان لرستان-آشا سیر

قلعه باجول

قلعه یزدگرد

قلعه مظفری

مجموعه تاریخی طباطبائی‌ها

معبد سرخ‌دم لکی

مناره آجری

مقبره شجاع الدین خورشید

مقبره حیات الغیب

سوغات لرستان

لرستان که اهالی مهربان و مهمان نوازی دارد دارای سوغاتی های فراوانی است که گردشگرانی که به این شهر سفر مکنند را به مشتاق خرید می نمایند.

چزنک رغو

جگروز

عسل

روغن حیوانی

ترخینه

کاک

شیرینی آردی

برساق

نان ساجی

کلوچه‌ی بروجردی

سمنو

ورشوسازی

جاجیم

Call Now Button