از کهگیلویه و بویراحمد بیشتر بدانید

این استان که در نواحی جنوب غربی کشور قرار دارد در سال 1352 به شکل امروزی تشکیل شده است و دارای ۱۶٬۳۳۲ متر مربع مساحت می باشد، جمعیت آن بالغ بر ۹۴۷٬۷۶۳ نفر می باشد که تعداد زیادی از آنها به صورت کوچ نشین و عشایری زندگی می نمایند، از جمله شهر های مهم این استان پس از شهرکرد می توان به بروجن، لردگان و فرخ‌شهراشاره نمود، کهگیلویه و بویراحمد از مناطق خوش آب و هوای ایران می باشد و دارای مناظر طبیعی بی نظیری است که می تواند موجب انبساط خاطر طبیعت گردان گردد.شما نیز اگر دوست دار طبیعت و سفر به اماکن زیبای طبیعی می باشید ما به شما تور شهر کرد را پیشنهاد می کنیم.همسایه های این استان عبارتند از اصفهان، فارس، بوشهر، خوزستان، چهارمحال و بختیاری که پیرامون این استان قرار گرفته اند.

شهرستان های کهگیلویه و بویراحمد

این استان که به صورت کلی از دو بخش کهکیلویه و بویر احمد تشکیل شده است دارای 8 شهرستان می باشد که در زیر به معرفی آنها می پردازیم.

شهرستان چرام که دارای جمعیتی برابر با ۳۳٬۵۴۳ نفر در سال ۱۳۹۵بوده از دو شهر چرام و سرفاریاب تشکیل شده است این شهرستان دارای مناطر طبیعی بسیاری است و اماکن فوق العاده ای در خود دارد که مهمترین آنها عبارتند از چشمه بلقیس چرام، کوه چاست خوار

شهرستان بویراحمد که مهمترین ناحیه این استان می باشد در شرق آن قرار دارد و بزرگترین بخشش نیز محسوب می گردد شهر یاسوج مرکز استان کهکیلویه و بویر احمد در این شهرستان قرار دارد، جاذبه های این شهرستان طیف بسیاری از اماکن و جاذبه های طبیعی و تاریخی را در بر می گیرد.

شهرستان بهمئی از مناطق تاریخی این استان است و دارای پیشینه بیش از 2 هزار می باشد و سازه های از دوران اشکانیان در آن موجود می باشد، و در سال 1384 تاسیس شد

شهرستان دنا که نام خود را از کوه دنا گرفته است مردم مهمان نواز و مهربانی دارد که اکثریت آن به صورت قبیله ای زندگی می کنند این شهرستان در سال 1379 به شکل رسمی ایجاد شد و شهر تاریخی سی سخت مرکز آن می باشد. در شهرستان دنا آثار باستانی، تاریخی، زیارتی و تفریحی متعددی وجود دارد. مهم‌ترین آثار باقی‌مانده تاریخی ویرانه‌های شهر سی سخت (قبل از اسلام) ویرانه‌های شهر دینار (ده نار) کوشک میمند (خرنده) و پل پاتاوه و قلعه کره می‌باشند

شهرستان کهگیلویه مردم این منطقه از ایلات ریشه دار و اصیل بهمئی و طیبی هستند. مرکز این شهرستان، شهر دهدشت است، برخی معتقدند که شخصی به نام (گیلویه) بر این کوهستان فرمانروا شد و این ناحیه به نام او، کوه (گیلویه) نامگذاری کردند

شهرستان باشت که از مناطق کهن کهکیلویه می باشد باشت از شهرهای باستانی ایران است که پیشینه آن به دوره هخامنشی می‌رسد. قلعه تاریخی بانو گشنسب از شاهزادگان یکی از پادشاهان هخامنش که وصف آن در شاهنامه آمده‌ است در این محل سکنی داشته است. از مناطق گردشگری باشت می‌توان شلالدون، سرابیز، کلگه امیشخی، رودخانه شاه بهرام، شوش، بایه خون، آبدهگاه، پشت کوه، ماهور باشت و… را نام برد.

شهرستان لنده که کوچکترین شهرستان کهکلویه و بویر احمد می باشد جمعیتی بالغ بر ۲۱٫۸۱۲ نفر دارد و در سال 91 تشکیل شد در مورد وجه تسمیه لنده دردایرة المعارف آمده است که معنای آن به عنوان مکان گود و عمیق ذکر شده است که این به دلیل پایین بودن ارتفاع این شهر نسبت به مناطق پیرامونش می‌باشد. و این امردر تصاویر برداشته شده از آن به وضوح قابل مشاهده‌است.

شهرستان گچساران که دارای اهالی مهمان نواز و خون گرمی است به زبان فارسی و اغلب گویش لری جنوبی و بخشی نیز به زبان ترکی قشقایی صحبت می نمایند. مرکز این شهرستان، شهر دوگنبدان می باشد.

تاریخچه کهگیلویه و بویر احمد

 کهگیلویه دارای آثار تاریخی بسیاری است که دربخش های مختلف آن در دوران پیش از ظهور اسلام و پس ازاسلام نیز دوام داشته است این بخش که یکی از مناطق پنج گانه فارس در زمان پیش از اسلام به شمار می رفت و به نام ارجان شناخته می شده، در زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران در سال ۳۳1 قبل از میلاد آریوبرزن، از فرماندهان دلیر سپاه ایران، در تنگه ای در نواحی کهگیلویه با او جانانه مصاف می کند و علی رقم وارد کردن تلفات بسیار بر سپاه اسکندر، سرانجام خود و سربازانش کشته شدند امروزه تندیس این قهرمان ملی در شهر یاسوج به عنوان یکی از نماد های کهکیلویه و بویر احمد موجود می باشد.

این استان به جز در سلسله حکومت سامانیان و طاهریان و قراقویونلو و قسمت شمالی ان در حکومت مادها جزیی از خاک تمامی حکومت‌های ایران بوده، کهکیلویه تا مدتی جزء از ایالت لر بزرگ محسوب می شده و تاریخ مشترکی با هم آن نواحی داشته است، در قرن هشتم هجری قمری ابن بطوطه از این ناحیه گذشت و در مورد آن نیز در کتاب خود مطالیی نگاشته است،  در دوره حکومت صفویه، در سال ۹۹۰ هجری قمری قلندری که شباهت به اسماعیل دوم صفوی داشت، در کهگیلویه خروج کرد و مدتی باعث نا امنی این ناحیه شد. در سال ۱۰۰۵ هجری قمری شاه عباس اول صفوی حکومت کهگیلویه را به الله وردی خان داد. در حمله افاغنه به ایران عشایر کهگیلویه با افغان ها بین سال های ۱۱۳۶ و ۱۱۳۷ هجری قمری جنگیدند در زمان نادر شاه والی کهگیلویه و خوزستان، محمد خان بلوچ، شورش کرد، ولی نادر شاه موفق شد آن جا را آرام کند. در دوره کریم خان زند و قاجاریه در کوه گیلویه آرامش کامل حکمفرما نشد. در سال های ۱۳۰۷ و ۱۳۰۹ هجری قمری و سال های بعد نیز اغتشاشاتی در آن جا روی داد، از سال ۱۳۲۴ هجری شمسی بویراحمد از کهگیلویه مجزا و ضمیمه استان فارس گردید. در دهه ۱۳۳۰ در قلمرو ایل بابویی شهر دو گنبدان شکل گرفت. در پانزدهم آبان ماه ۱۳۳۸ کهگیلویه نیز از بهبهان جدا شد و شهرستان کهگیلویه با مرکزیت دهدشت تشکیل شد. اما همچنان جزء استان خوزستان بود. سرانجام در سال ۱۳۴۲ فرمانداری کل کهگیلویه و بویراحمد به مرکزیت شهر یاسوج تاسیس شد و به واسطه قلمرو ایل بویراحمد و ملاحظات سیاسی در اسفند ماه سال ۱۳۵۵ هجری شمسی با همان محدوده جغرافیایی به استان تبدیل شد.

جاذبه های کهگیلویه و بویر احمد

استان زیبا و تاریخی کهکیلویه دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری است با توجه به قابلیت بالای آن تاکنون آنچنان که بایید شناخته نشده است به همین دلیل ما در زیر به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.

آب گرمون

آب شوران

آبشار یاسوج

آبشار کمردوغ

آشنایی با استان کهگیلویه و بویراحمد -کهگیلویه و بویراحمد - استان کهگیلویه و بویراحمد -آشا سیر

آرامگاه حسین پناهی

آبشار تنگ تامرادی

امامزاده میرسالار

پیست اسکی کاکان

آشنایی با استان کهگیلویه و بویراحمد -کهگیلویه و بویراحمد - استان کهگیلویه و بویراحمد -آشا سیر

رودخانه و بیشه زیبای شاه بهرام

روستای نیمدور

منطقه گردشگری مارین

منطقه گردشگری شلالدون

موزه یاسوج

آشنایی با استان کهگیلویه و بویراحمد -کهگیلویه و بویراحمد - استان کهگیلویه و بویراحمد -آشا سیر

دو گور دو پا

تنگ هنگان

تنگ ملغان

تنگ شلال دون

تل خسروی

تنگه مهریان

درآب چشمه چنار

چشمه بلقیس چرام

آشنایی با استان کهگیلویه و بویراحمد -کهگیلویه و بویراحمد - استان کهگیلویه و بویراحمد -آشا سیر

چشمه میشی

سرچشمه چنارستان سفلی

چهار طاقی خیرآباد

قلعه شاه منصور

غار شاه

غار نزل

کوه سیاه

کوه دنا

سوغات کهگیلویه و بویر احمد

گردو

عسل

انگور

ماهی قزل‌آلا

انواع گلیم

سوغاتی های معروف و خوراکی این استان شامل گردو، سیب، انگور، کشک، قره قورت، روغن حیوانی و عسل است فروارده های کوهستانی کهگیلویه و بویراحمد که گاهی در سایر استان ها کم یاب و نا یاب است نیز یکی دیگر از سوغات های این استان محسوب می شوند مهمترین این فروارده ها کارده، چویل، کرفس، قارچ کوهی، بیلهر، کنگر، کارده، لیزک و کره حیوانی است.

جهت مشاهده پکیج های تور داخلی آشا سیر اینجا را کلیک نمایید.

Call Now Button