قشم

جزیره قشم که از آن به عنوان بزرگترین جزیره ایران یاد میشود جزء از استان هرمزگان میباشد و واقع در جنوب ایران است.

جزیره به دلیل وجود ذخایر عظیم زیرزمینی (نفت و گاز) و همچنین قرار گرفتن در تنگه استراتژیک هرمز از موقعیتی کاملاٌ استثنایی برای تبدیل شدن به یک کانون اقتصادی صنعتی موفق و پیشتاز در کشورهای خاورمیانه، آسیای میانه و حوزه اقیانوس هند به ویژه در خلیج فارس و دریای عمان برخوردار است.

آب و هوای قشم

جزیره قشم دارای آب و هوای گرم و میزان رطوبت بالا در سال و میزان کم بارندگی است.

جاذبه‌های گردشگری

قشم با توجه به تاریخ کهن آن دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی میباشد که برای نمونه به موارد زیر اشاره میشود:

جنگل‌های حرا

حرا نام نوعی درخت یا درختچه است که محل رویش آن در کناره دریا و مناطق گرم و مرطوب میباشد که با توجه توضیحات بالا جزایر جنوب کشور شرایط مناسبی را برای رشد و نمو آن ایجاب میکند  ارتفاع آن بین 3 الی 6 متر متغیر میباشد.

 قلعه پرتغالی ها

به مجموعه بناهایی گفته میشود که از زمان استیلای غربی ها وبه ویژه پرتغالی ها به جا مانده است و به منظور حراست و حفظ  سربازان و منافع آنها در زمان صفویه ساخته شده است از ویژگی های منحصر به فرد این سازه میتوان به قطر دیواره آن اشاره کرد که حدود 5/3متر است.

 مجموعه غارهای تاریخی خوربس

غار ها خوربس که به صورت طبقاتی میباشند و به صورت طبیعی / طبقه اول   و دست کند در طبقه دوم / ایجاد شده است از جاذبه های جذاب و دیدنی جزیره قشم محسوب میشود که به احتمال زیاد قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز میگردد و دیدن آن به همه بازدید کنندگان توصیه میشود.

غار نمکدان

غار نمکدان که همچنین به نام های کوه نمکی یا کوه نمکدان نیز شناخته میشود  در جنوب‌غربی جزیره قشم قرار دارد. ودارای ساختار نمکی است این کوه ها که از ویژگی های خاص طبیعی قشم در ایران است بسیار جالب میباشد.

پارک کروکدیل

از جاذبه های پرطرفدار جزیره قشم که سالانه بازدید کنندهگان فراوانی را به خود جلب میکند میباشد که بزرگترین پارک کرکودیل در خاور میانه است.

دره ستارگان

نام منطقه ای است در نزدیکی  روستای برکه خلف در جنوب جزیره قشم واقع شده است. دلیل نام گزاری این منطقه به دره ستارگان  شکل ویژه این دره و انواع اجسام موجود در آن است که با وزش بادهای تند و گردش در لابه‌لای آنها تولید صدا می‌کند اهالی بومی منطقه  معتقدند که با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه‌است و از ورود به آن در شب خودداری می‌کنند.

تنگه چاهکوه، پارک دلفین های آبی خلیج فارس، جزایر ناز، ژئو پارک قشم که نخستین ژئو پارک خاور میانه است.

همچنین جزیره قشم دارای بنادر متعددی میباشد که از مهمترین انها بهمن، مسن، سلخ، کاوه، لافت و طبل  هنگام  را میتوان نام برد.

آداب و رسوم مردم قشم

زبان و گویش مردم قشم فارسی میباشد که با لهجه محلی خاص خود صحبت میکنند. دین مردم قشم اسلام میباشد(اکثریت اهل تسنن).

از آیین های خاص مردم قشم که حائز اهمیت میباشد میتوان به مراسم مردمی نظیر جشن نخل و جشن ماهی و مراسم بسیار جذاب عروسی و حجله سازی و به خصوص موسیقی ابتدایی ولی جذاب ، عرفانی ، رویا انگیز و هم آلود آن و چه بسیار آداب و رسوم دیگر که باید از نزدیک تجربه کرد نام برد.

امکانات رفاهی قشم

جزیره قشم دارای فرودگاه بين‎الملي قشم مجهز به باند 5 كيلومتري و اسکله های متعدد مانند (بندر درگهان، اسکله شهید رجایی و اسکله فجر و …) میباشد.

جزیره قشم به طور کلی دارای هتل های فراوانی میباشد.

برای اطلاعات بیشتر تور قشم کلیک کنید.

Call Now Button