در باره خراسان شمالی بیشتر بدانید

قبل از مسافرت به هر مکانی مهمترین موضوع آگاهی در مورد مقصد می باشد شما نیز برای اطلاع بهتر در مورد تور بجنورد و پیشیننه خراسان شمالی مناسب تر مطالب زیر را بخوانید.

خراسان شمالی نام یکی از سه قسمت خراسان است که در سال 1383 پس از تقسیم خراسان بزرگ به عنوان 28 ام‎ین استان ایران تاسیس شد، با مساحتی بالغ بر ۲۸٬۴۳۴ کیلومتر مربع در کنار سمنان و خراسان رضوی به عنوان یکی ازاستان های ایران که در جانب مرز ایران و ترکمنستان قرار دارند شناخته می شود جمعیت این استان چیزی حدود ۸۶۳٬۰۹۲ نفر در سال 95 می باشد، از جمله شهر های مهم آن می توان به شیروان، اسفراین و آشخانه اشاره کرد.

این استان از نظر موقعیت جغرافیایی از شمال با کشور ترکمنستان (با ۲۸۱ کیلومتر مرز مشترک)، از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی، از جنوب غربی با استان سمنان و از غرب با استان گلستان هم‌ مرز است.

شهرستان های خراسان شمالی

مرکز این استان شهرستان بجنورد می باشد و به غیر از آن هفت شهرستان دیگر در خراسان وجود دارد که در مجموع تعداد شهرستان های این استان را به 8 شهرستان تبدیل می کند.

شهرستان مانه و سملقان که در شمال شرقی این استان قرار دارد و در سال 1379 تاسیس شد دارای مردمی مهمان نواز می باشد که اکثریت آنها مسلمان وپیرو دو مذهب شیعه و سنی می باشند، این منطقه دارای جاذبه های گردشگری فراوان است که این محل را تبدیل به یکی از مناطق تاریخی خراسان نموده است.

شهرستان اسفراین در جنوب شرق این استان قرار گرفته است دارای پیشینه ای بسیار کهن است و تعداد بالای اماکن گردشگری و تاریخی آن گویای جایگاه این محل است، از مهمترین جاذبه های آن می توان به شهر بلقیس و آرامگاه رشید الدین محمد بیدوازی اشاره کرد.

شهرستان بجنورد که در مرکز این استان قرار دارد از تاریخ و فرهنگ غنی برخوردار است و از مناطق خوش آب و هوای خراسان شمالی محسوب می گردد که دارای ییلاقات بسیاری است.

شهرستان جاجرم  نان پر جمعیت ترین منطقه این استان می باشد که دارای طبیعتی فوق العاده است و دارای مناطق بکر و حیات وحش عالی است که زیستگاه جانورانی چون یوزپلنگ ایرانی، بز کوهی، قوچ، مارال، قرقاول، تیهو و گربه وحشی می باشد،همچنین این شهرستان دارای پیشینه 5 هزار ساله می باشد، این بخش به عنوان پر جمعیت ترین قسمت استان خراسان شمالی محسوب می گردد.

شهرستان شیروان که از شهرهای مرزی ایران می باشد از مناطق باستانی خراسان شمالی محسوب می گردد اهالی این منطقه دارای فرهنگ ویژه و آداب و رسوم خاص خود هستند از موارد قابل اشاره این شهرستان ترکیب قومیتی آن می باشد که از اقوام مختلف تشکیل کردیده است و این موضوع خود یکی از جاذبه های این ناحیه می باشد.

شهرستان فاروج که در کنار استان خراسان رضوی قرار دارد بیش از 60 هزار نفر سکنه دارد که اکثریت آنها کرد و ترک می باشند جالب است بدانید لقب این استان شهر آجیلی می باشد و دلیل آن نیز فروش آجیل به مسافران و گردشگرانی بوده که از این شهر عبور می کرده اند، این شهرستان دارای روستا های هدف گردشگری متعددی است که علاقهمندان خاص خود را دارند.

شهرستان گرمه که یکی از کوچکترین مناطق خراسان شمالی است، دارای جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی (حوزه جنگل گلستان) و برخی آثار تاریخی متعلق به دوره‌های قبل از اسلام و سده های اولیه اسلامی می باشد.

شهرستان راز و جرگلان هشتمین و آخرین بخش این استان می باشد و در بین دو شهرستان بجنورد و مانه و سملقان قرار دارد و تعداد فراوانی از ساکنان آن ترکمن هستند علت نام گذای این شهر به عنوان راز از واژه رز (انگور) می باشد.

تاریخچه خراسان شمالی

استان خراسان شمالی از گذشته بخشی از خراسان بزرگ محسوب می شده است و تاریخ آن با سایر قسمت های خراسان بزرگ در هم تنیده است،  با بررسی های انجام شده در خصوص باستان شناسی در خراسان شمالی و مکشوفات به دست آمده در آن که، شامل ظروف و اشیاء گوناگون و ابزار آلات مختلف به خصوص در منطقه باستانی پهلوان و تپه حیدران جاجرم، تاریخ تمدن این نواحی به ۱۲ هزار سال پیش می رسد.

قدیمی ترین بنای باقی مانده، معبد سنگی اسپاخو، در روستای اسپاخو، در شهرستان مانه و سملقان می باشد، این خطه جزء اولین قسمت هایی بود که توسط پارتیان از دست سلوکیان خارج شد و پس از آن نیز ساسانیان بر این نواحی حکم رانی نمودند. در دوره ساسانیان، خراسان توسط یک اسپهبد، با عنوان پادگوسبان، اداره می شد از این دوره آثار فراوانی در خراسان وجود دارد.

در سال ۳۱ هجری قمری، مسلمانان به خراسان رسیدند و رفته رفته مردم آن به اسلام روی آوردند، تا سال ۲۰۶ هجری قمری، که سلسله طاهریان استقلال خود را از خلیفه عباسی اعلام کردند، این نواحی تحت حکومت عباسیان قرار داشت و سپس جزیی از حکومت صفاریان شد.

ابوعبدالله مقدسی (۳۳۶-۳۹۱ هجری قمری)، جغرافی دان و جهانگرد عرب در وصف منطقه جاجرم چنین می گوید ارغیان همان جاجرم بوده و کلمه ارغیان به طور اخص نام روستای آن است، وی با اشاره به بارو و مسجدی نیکو و هفتاد دهکده از توابع آن می کند، همچنین بنا به گقته یاقوت حموی (۵۷۵-۶۲۶ هجری قمری)، دایره المعارف نویس مشهور عرب، شهر اسفراین، مهرجان یا مهرگان نام داشته و اسفراین، اسپرآیین بوده است. اسفراین را مغولان در سال ۶۱۷ هجری قمری تاراج کردند و در حدود سال ۱۰۰۶ هجری قمری به دست ازبکان ویران گشت.

در دوره افشاریه نادر تعدادی از اقوام کرد را به این قسمت کوچ داده که تا امروز نیز در این منطقه ساکن هستند، در نخستین تقسیمات کشوری که پس از انقلاب مشروطیت و در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی به تصویب مجلس شورای ملی رسید، این نواحی جزیی از ولایت (خراسان و سیستان) گردید.

سپس با ایجاد استان شمال شرق در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی، به عنوان شهرستان بخنورد به آن متصل شد، تا تقسیم استان خراسان به سه استان به نام های خراسان جنوبی، خراسان رضوی و خراسان شمالی در سال ۱۳۸۳، صورت پذیرفت با تغیرات و تقسیم ات بیشتری مواجه شد تا به شکل امروزی در آمد.

معرفی جاذبه های خراسان شمالی

این استان نیز همانند دیگر مناطق خراسان از آثار و اماکن تاریخی فراوانی برخوردار است که مهمترین آنها به ترتیب ذیل می باشند.

آرامگاه بابا قدرت

آرامگاه رشید الدین محمد بیدوازی

آرامگاه شاهزاده محمد باغشجرد

آرامگاه امامزاده حمزه بن موسی (دهنه شیرین)

آسیاب آبی بام

ارگ تاریخی بلقیس

ارگ بلقیس-آشنایی با خراسان شمالی-بجنورد- خراسان شمالی-آشا سیر

پارک ملی ساریگل

پارک ملی سالوک

پارک آفرینش

تپه برزل‌آباد

مسجد جامع جاجرم

مسجد جامع ایور

منجاق تپه رباط قره بیل

روستای خسرویه

روستای رویین اسفراین

روستای بلقان

روستای استاد

روستای کاستان

روستای درکش

روستای اسفیدان

روستای اسطرخی

کپه داغ

کوه شاه جهان

گردشگاه پنج برادر یا بش قارداش

پارک بش قارداش-آشنایی با خراسان شمالی-بجنورد- خراسان شمالی-آشا سیر

گردشگاه بابا امان باباامان

قلعه جلال الدین گرمه

خانه بانک ملی

عمارت آیینه‌خانه مفخم

عمارت مفخم

غار سوله قواق

آتشکده اسپاخو

آشنایی با خراسان شمالی-بجنورد- خراسان شمالی-آشا سیر

حسینیه جاجرمی‌ها

کوشک باغ علی آباد

دریاچه سد شیرین دره

طبیعت باغ دره

بند خاکی عبدل‌آباد

سوغات خراسان شمالی

این استان که دارای اقوام و گروه های مختلف است مجموعه ای از سوغاتی ها و خوراکی های خوش طعم رابه مسافرین و گردشگرانی که به این استان مراجعه می کنند ارائه می نماید که ما در اینجا به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.

آب‌نبات

آب‌نبات پسته‌ای

آب‌نبات دارچینی

آب‌نبات هل‌دار

انگور رازقی (کلاداری)

شکر پنیر

قالیچه های مرغوب ترکمنی

قره‌قروت

قالی دورو

سفره کردی

چاروق دوزی

اگه به خراسان شمالی سفر کردید حتما سوغاتی های خراسان شمالی را امتحان کنید مطمئن باشید پشیون نمی شید.

Call Now Button