آنچه از منارجنبان نمیدانید

اصفهان که پایتخت ایران در دوره صفویه بوده است مملو از شگفتی ها می باشد و بی سبب نبوده که به آن نصف جهان گفته می شده و جود جاذبه های فراوان مانند منارجنبان، سی سه پل، پل خواجو و مسجد امام تنها تعداد کمی از آنها می باشند که گردشگران مشتاق را به طرف خود جذب می نماید.

منارجنبان-منارجنبان و دانستنی های آن-آشاسیر

یکی از جالب ترین و کم نظیر ترین جاذبه های اصفهان که سالانه هزاران نفر را مجذوب خود می گرداند بنایی که  یکی از سازه های ویژه معماری ایران است البته ساختمان هایی مانند منارجنبان در دیگر نقاط کشور نیز وجود دارد که از مهترین آنها می توان به منارجنبان اردکان در استان اصفهان اشاره کرد شاید جالب باشد بدانید در دیگر کشور ها نیز منارجنبان وجود دارد و از مشهورترین انها می توان از منارجنبان عراق و عربستان یاد کرد که البته هیچکدام این موارد یاد شده قدرت مقابله و  رقابت با منارجنبانن اصفهان را ندارند.

معماری منارجنبان

در دوره خاندان مغول که در سده 7 و 8 هجری در ایران حکومت می کردنند این بنا پایه ریزی شد و از آن زمان تا کنون بر جا مانده است و گردشگران را به تماشا و تخسین وا می دارد.

دلیل ساخت

منارجنبان-منارجنبان و دانستنی های آن-آشاسیر

این سازه که در گذشته های دور در محلی به نام کارلادان که روستایی در نزدیکی اصفهان بوده قرار داشته با هنرمندی فراوان توسط معماران ایرانی با ظرافت و هنرمندی خاصی طرح ریزی شد و هدف از ایجاد آن راهنمایی مسافران و کاروانیان که به قصد تجارت راهی اصفهان می شدند بوده است.البته در گوشه ای از منارجنبان چشم شما به یک آرامگاه می افتد که محل دفن فردی عارف به نام عمو عبدالله کارلادانی بوده که مورد احترام اهالی بومی بوده است.

مشخصات ظاهری

منارجنبان-منارجنبان و دانستنی های آن-آشاسیر

این سازه که بر روی آرامگاه عبدالله کارلادانی و به منظور بزرگداشت او بنا شده یک مکعب مسطتیل است که دارای یک گنبد می باشد که برای زیبایی هر چه بیشتر در ان از کاشی های لعاب دار فیروزه ای استفاده شده است و دارای دو مناره اسست که به شکل قرینه در دو جناح سازه قرار گرفته اند و فاصله آنها از هم تقریبا 9 متر می باشد که  دارای ارتفاعی بالغ بر17 متر از سطح زمین است.

منارجنبان-منارجنبان و دانستنی های آن-آشاسیر

منارجنبان که به دلیل تکان های مناره های خود از شهرت جهانی برخوردار است همواره موجب اعجاب بینندگان خود می گردیده است اما در مورد علت واقعی این مسئله بین پژوهشگران نظریات گوناگونی وجود دارد که از مهمترین آنها استفاده از مصالح سبک در ساخت آن می باشد و البته این نکته نیز لازم به بیان می باشد که نه تنها مناره های این ساختمان از حرکت و در اصتلاح لرزش برخوردار می باشند بلکه تمام قسمت های ساختمان نیز لرزش دارند اما آنچنان مشهود نمی باشند.

به همین جهت می باشد که بر روی مناره های ان زنگ هایی نسب نموده اند که با تکان دادن مناره به صدا در می آیند.

 بخش های مختلف بنای منارجنبان

به طور کلی منارجنبان از 4 بخش تشکیل شده که عبارتند از

الف) آرامگاه عمو عبدالله و دیگر مقایر موجود در این محل

ب) چله خانه منارجنبان

ج) ایوان منارجنبان

د) مناره های منارجنبان

اگر شما نیز علاقهمند به بازدید از این محل می باشید می توانید با ما همسفر شده و با خرید تور اصفهان سفری دلنشین و خاطراتی بیاد ماندنی را تجربه کنید.

Call Now Button