// آشنایی با زنجان | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

در باره زنجان بیشتر بدانید

با توجه به حجم بالای سفر به زنجان و درخواست های خرید تور زنجان ما در این مطلب به توضیحاتی در باره این مکان می پردازیم، زنجان نام استانی در نواحی شمال غربی کشور کشور می باشد که اهالی آن به زبان آذری صحبت می کنند زنجان دارای مساحت ۲۱٬۷۷۳ کیلومتر مربع می باشد و پیشینه ای چند هزار ساله دارد و در دوران استیلا مغول بر ایران (ایلخانیان) پایتخت نیز شد این استان به صورت رسمی در سال 1352 شکل گرفت.

این استان جمعیتی بالغ بر ۱٬۰۵۷٬۴۶۱ را دارا می باشند، زنجان یکی از استان های کوچک و سردسیر کشور می باشد که زمستان های پر بارش و طولانی دارد، زنجان دارای 8 شهرستان است که بزرگترین آن شهر زنجان و خرمدره کوچکترین آن می باشد هر کدام این شهر ها برای خود جاذبه های بسیار زیبا وگاها شگفت انگیزی را دارا می باشند که می توانند انگیزه سفر و خرید تور زنجان شوند، این استان با شهرستان های اردبیل، گیلان، قزوین، همدان، کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی هم جوار می باشد.

شهرستان های زنجان

شهرستان طارم نام یکی از شهر های استان زنجان می باشد که در سال 1376 تاسیس شد و طارم که یکی از مناطق خوش آب و هوای زنجان می باشد یکی از مراکز پرورش ماهی قزل آلا می باشد مردم طارم به زبان ترکی صحبت می نمایند، طارم دارای آثار تاریخی فراوانی است که از جمله مهمترین آنها می توان به آتشکده تشویر، آتشکده پیر چم و قلعه سانسیز و آبشار هشترخان اشاره کرد.

شهرستان زنجان نام مرکز این استان می باشد و به عنوان مرکز و بزرگترین شهر این استان شناخته می شود زنجان شهریست که دارای بیشترین جمعیت در سطح استان می باشد زنجانی ها که مردمی بسیار خوش رو و مهمان دوست هستند در ایام مختلف سال میزبان تعداد فراوانی گردشگر  می باشد که به این شهر مسافرت می کنند، شما نیز اگر علاقهمند به خرید تور زنجان هستید از صفحه تور زنجان بازدید نماید.

شهرستان ماه‌نشان که در شمال شرق استان واقع است دارای جمعیتی بیش از 40 هزار نفر می باشد این شهر با داشتن کوه های بلندی مانند کوه بلقیس به عنوان یکی از قطب های کوه نوردی کشور به عنوان مقصدی بسیار ایده آل شناخته می شود، این شهرستان دارای پیشینه 4 هزار ساله می باشد.

شهرستان ایجرود در میانه استان زنجان قرار گرفته است و دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی جالبی می باشد که می تواند مسافرینی را که به شهر سفر می کنند ساعت ها سرگرم کند زبان اغلب اهالی این شهرآذری می باشد البته در نواحی محدودی نیز با گویش تاتی که از زبان های اصیل ایرانی می باشد صحبت می کنند.

شاید اغراق نباشد اگر شهرستان سلطانیه را مهمترین و به شکلی جذاب ترمقصد گردشگری استان زنجان بنامیم زیرا این شهر که در سال 1393 به شکل رسمی تاسیس شده است، دارای جاذبه های فوق العاده و قدمتی نزدیک 2 هزار سال می یلشد که در دوره ایلخانان نیز به پایتخت ایران تبدیل شد، مشهور ترین مکان گردشگری استان زنجان گنبد سلطانیه می باشد که در این شهر قرار گرفته است و در لیست سازمان یونسکو نیز قرار گرفته است.

کوچک ترین شهرستان زنجان که شهرستان خرمدره می باشد در جنوب شرقی این استان قرار دارد از ویژگی های قابل بیان آن می توان به زمستان های سرد و نسبتا طولانی آن اشاره کرد، این شهر که در مسیر راه آهن و اتوبان تهران – زنجان واقع است یکی از مسیر های ترانزیتی زنجان محسوب می شود. وسعت خرمدره  ۵/۳۹۴ کیلومتر مربع می باشد و پیشنه 8 هزار ساله دارد از اماکن باستانی این محل تپه خالصه می باشد که مورد توجه باستان شناس ها می باشد.

شهرستان خدابنده از قدیمی ترین بخش های زنجان و محل تولد شهاب‌الدین یحیی سهروردی فیلسوف بزرگ ایرانی و پایه گذار فلسفه اشراق می باشد، خدابنده دارای سازه های تاریخی فراوانی است که از شاخص ترین آنها می توان به بقعه قیدارنبی و مسجد جامع سجاس اشاره کرد همچنین از دیگر جاذبه های فراوان این شهر می توان به غار کتله خورکه از زیباترین سایت های طبیعی ایران است اشاره کرد.

شهرستان ابهر که در شرقی ترین قسمت زنجان قرار گرفته است هشتتمین شهرستان زنجان می باشد از اماکن بی نظیر تاریخی و فرهنگی ابهر می توان از صائین قلعه و مسجد تاریخی جامع ابهر نام برد که هر کدام برای خود داستان ویژه ای دارند.

تاریخچه زنجان

زنجان که دارای پیشیمه 8 الی 9 هزار سال می باشد در گذشته زنگان نامیده می شده است که تعدادی از محققان نام آن را در پیوند با نام کتاب زند و آیین زرتشت که دین ایرانیان قبل از ورود اسلام به بوده است می دانند البته امروزه این نام به صورت زنجان خوانده می شود که تغییر شکل یافته زنگان می باشد، زنجان بر اساس اسناد تاریخی توسط اردشير بابکان پادشاه ساسانی پایه گزاری شد و شهين نام گرفت البته از دیگر نام های که در مورد این استان در متون تاریخی ذکر شده است (خمسه) می باشد که از دوران قاجار به این نام منسوب گردیده است.

زنجان دردوران پس از ورود اسلام به ایران ، از سده چهارم تا هشتم  یعنی در زمان حکومت حکومت های، کنگريان ، سلجوقيان و ايلخانيان  از شکوفايی اقتصادی، فرهنگی و هنری فراوانی برخوردار بوده است، از مهم ترین آثار اين دوره با ارزش این دوران می توان به مسجد جامع قروه ، سجاس ، قلابر و کاروان سراهای نيک پی، سرچم، نام برد.

تا اینکه در زمان به قدرت رسیدن خاندان ایلخانیان که زنجان و سلطانیه را به عنوان پایتخت نتخاب کردند زنجان به اوج شکوفایی و مجد در دوران خود رسید، پس از برچيده شده حکومت ايلخانی به دست سربداران در سده نهم هجری ، منطقه زنجان نيز دچار آشفتگی و چالش ویرانگر تيمور لنگ شد و به شدت ويران گرديد، تا اینکه در دوران حکومت صفويه و قاجاريه،  رونق نسبی اقتصادی و فرهنگی در زنجان دوباره بازگرداننده شد، آثار فراوانی از این زمان در استان زنجان موجود است که در ادامه مطلب به معرفی آن می پردازیم.

معرفی جاذبه های زنجان

با توجه به قدمت و پیشینه کهن این استان جاذبه های فراوانی در بخش های مختلف آن به چشم می خورد که این استان را به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری ایران تبدیل نموده است، با توجه به موارد گفته شده به معرفی تعدادی از این جاذبه ها می پردازیم.

آرامگاه مجتهدی

آرامگاه سید ابوالقاسم مجتهد میرزایی

آرامگاه قیدار نبی

امامزاده زیدالکبیر

دودکش جن ماهنشان

آشنایی با زنجان - استان زنجان - دیدنی های زنجان - زنجان -آشا سیر

بازار زنجان

دژمنده (ایجرود)

معبد داش‌کسن

رختشویخانه

آشنایی با زنجان - استان زنجان - دیدنی های زنجان - زنجان -آشا سیر

سرای ملک

کاروانسرای سنگی

کاروانسرای نیک‌پی

کاروانسرای دخان

قلعه بهستان

کوه های رنگی ماهنشان

آشنایی با زنجان - استان زنجان - دیدنی های زنجان - زنجان -آشا سیر

پل سردار

عمارت ذوالفقاری

غار کتله خور

آشنایی با زنجان - استان زنجان - دیدنی های زنجان - زنجان -آشا سیر

حمام حسینیه اعظم

حسینیه اعظم زنجان

خانه توفیقی

مسجد جامع زنجان

مسجد جامع قروه

مدرسه علمیه هیدج

مسجد جامع سجاس

شما نیز اگرعلاقهمند به سفر هستید می تواند با خرید تور زنجان از سایت های بالا بازدید نماید و با ما بهترین  جاذبه های این لیست را مشاهده نماید.

سوغات زنجان

سوغاتی خریدن یکی از بهترین قسمت های سفر می باشد که برای همه بسیار جذاب و دل انگیز است تمام کسانی که به یک محل جدید سفر می کنند دوست دارند که طعم های جدید اشیاء و … را که در شهر و دیار خود نمی بینند خرید کرده و به همراه خود یادگاری ببرند برای کسانی که به زنجان سفر می کنند نیز این چالش دل انگیز وجود دارد بدین جهت ما در این مطلب برای راهنمایی بهتر شما به معرفی تعدادی از بهترین سوغاتی های زنجان می پردازیم.

سبزیجات کوهی

انگشت پیچ زنجانی

سقز

نان اَردَک

شیرینی شستی

قالی بافی

مسگری

چاقو سازی

چاروق دوزی