درباره خراسان جنوبی بیشتر بدانید

خراسان که نام یکی از کهن ترین مناطق ایران است در شرق ایران قرار دارد قسمتی که یکی از پهناورترن بخش های ایران می باشد که در سال 1383 به عنوان 29 ام‌ین استان کشور به شکل رسمی و امروزی تشکیل شد جمعیت این استان بالغ بر ۷۶۸٬۸۹۸ نفر می باشد که در سال 95 از طرف سازمان آمار کشور اعلام گردید، وسعت این استان  ۱۵۱٬۱۹۳ کیومتر مربع می باشد و جزء مناطق وسیع کشور محسوب می گردد.

آب و هوای خراسان جنوبی با توجه به اقلیم کویری آن سرد و خشک می باشد که تابستان های گرم و کم باران و زمستان هایی با برودت هوای فراوان و بسیار سرد می باشد، خراسان جنوبی از شمال با خراسان رضوی، از غرب با استان‌های یزد، اصفهان و سمنان و از شرق با کشور افغانستان، از جنوب با سیستان و بلوچستان و از جنوب غرب با کرمان، همسایه می باشد.

شهرستان های خراسان جنوبی

خراسان جنوبی شامل 11 شهرستان می شود که بیشترین جمعیت ان مربوط به شهرستان بیرجند قدیمی ترین بخش و (مرکز استان) می باشد.

شهرستان بیرجند که در سال 1316 تاسیس شد و به عنوان مرکز این استان شناخته می شود از پیشینه غنی برخوردار است وجود آثار تاریخی بسیاری در بیرجند این شهر را به اصلی ترین قطب گردشگری این استان مبدل گردانیده است.

شهرستان فردوس یکی از شهر های شمالی خراسان جنوبی می باشد، که درای کویر های فوق العاده زیبایی است، کویر پلوند از زیباترین های آن محسوب می شود، که سالانه میزبان هزاران گردشگر است.

شهرستان طبس که بزگترین شهرستان خراسان جنوبی می باشد دارای باغی زیبا و دل انگیز به نام گلشن می باشد که هچون عقیقی سبز در میان کویر خود نمایی می کنند.

 شهرستان قائنات که شهر جواهر سرخ ایران زعفران می باشد دارای بیشترین جمعیت پس از بیرجند است که نشانگر رونق اقتصادی و کشاورزی در آن می باشد.

شهرستان نهبندان که از ناحیه های کهن ایران و خراسان می باشد سرزمین فرزانگان نامیده می شود و عالمان بی نظیری همچون ابوبکرنیهی، محتاج نهی، محمدعزیزی که تنها گوشه ای از صدها ستاره درخشان آسمان ادب خراسان می باشند.

شهرستان سربیشه که از مناطق شرقی کشور می باشد در کنار مرز ایران با افغانستان جا گرفته است و همانند دیگر مناطق کویری ایران دارای مردم مهمان نواز و صمیمی می باشد، وجود ابنیه و بنا های تاریخی فراوان در سربیشه بیان کننده تاریخ چند هزار ساله آن می باشد.

شهرستان درمیان که دارای کویرهای زیبایی است از شهر های کوچک استان  خراسان جنوبی می باشد ساکنین این منطقه از اهل سنت و تشیع می باشند که با روابط برادرانه کنار هم زندگی می کنند.

شهرستان سرایان دارای سه شهر می باشد که دارای اماکن گردشگری گوناگونی هستند.

شهرستان بشرویه از قسمت های تاریخی خراسان جنوبی می باشد و دارای آب و هوایی مطلوب تر نسبت به دیگر مناطق این استان می باشد و دلیل آن نیز وجود رودخانه های چندگانه این شهر می باشد.

شهرستان زیرکوه که دارای جاذبه های فراوان است از بهترین مناطق گردشگری این استان می باشد که اماکن متععدی چون کاروان سراها و قلعه های تاریخی شاخصه آن می باشند.

شهرستان خوسف که دیرینگی ان به دوران پیش از اسلام باز می گردد، شهر عارفان و صوفیان دیار خراسان جنوبی می باشد که با نام و آرامگاه ابن حسام خوسفی شاعر سده 9 هجری  پیوند خورده است، شما می توانید با سفر کردن به این شهر مشتاقان این عارف را در این شهر مشاهده نماید.

تاریخچه خراسان جنوبی

آشنایی با خراسان جنوبی- استان خراسان جنوبی- دیدنی های خراسان جنوبی- خراسان جنوبی-آشا سیر

با توجه به این موضوع که  خراسان جنوبی در گذشته به عنوان بخشی از خراسان بزرگ در نظر گرفته می شده در بسیاری از موارد با دو بخش دیگر خراسان یعنی استان های خراسان شمالی و خراسان جنوبی اشتراکاتی داشته است، این ناحیه دارای آثار و بناهایی می باشد که از دوران پیش از اسلام یعنی هخامنشیان، اشکانیان، و به خصوص ساسانیان در آن به چشم می خورد بیانگر مجد و گذشته والای آن بوده است، که بعد از اسلام آوردن ایرانیان و قدرت گرفتن حکومت های ملی در ایران و با روی کار آمدن خاندان های طاهریان، سامانیان، غزنویان، در نواحی خراسان ادامه پیدا می کند.

در دوران بعد یعنی تیموری و صفوی نیز خراسان جنوبی به عنوان یکی از قطب های فرهنگی ایران دارای جایگاه مهمی است

که وجود مشاهیر و مدارس علمیه متعدد در آن گویای این موضوع می باشد،  با به قدرت رسیدن خاندان های تدین و فروزان فر در دوران قاجار و پهلوی نیز روند روبه رشد خراسان جنوبی ادامه پیدا می کند که با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقتصادی خراسان جنوبی موضوع تعمل بر انگیزی است.

معرفی جاذبه های خراسان جنوبی

این استان تاریخی دارای صدها جاذبه بی نظیر است که شما با خرید تور بیرجند می توانید از بهترین آنها بازدید نماید در اینجا ما با هدف آشنایی بیشتر شما این اماکن به معرفی تعدای از آنها می پردازیم.

ارگ کلاه فرنگی

قلعه فورگ

آشنایی با خراسان جنوبی- استان خراسان جنوبی- دیدنی های خراسان جنوبی- خراسان جنوبی-آشا سیر

قلعه دختر بشرویه

قنات بلده فردوس

آسبادهای خراسان جنوبی

مدرسه شوکتیه

سد تاریخی کریت

آرامگاه بزرگمهر قائنی

آرامگاه حکیم نزاری

بند دره

قلعه بیرجند

عمارت اکبریه

آشنایی با خراسان جنوبی- استان خراسان جنوبی- دیدنی های خراسان جنوبی- خراسان جنوبی-آشا سیر

مجموعه تاریخی کوشک فردوس

غار فارس

غار خونیک

باغ شوکت‌آباد

روستای خراشاد

آشنایی با خراسان جنوبی- استان خراسان جنوبی- دیدنی های خراسان جنوبی- خراسان جنوبی-آشا سیر

باغ گلشن

آبگرم معدنی فردوس

آرامگاه میر تونی

کال جنی یا دره جن ها

رباط زردان

کویر پُلوند

مسجد جامع تون (فردوس)

یخدان رحیم آباد

حرم مطهر حسین بن موسی الکاظم (ع) طبس

حوض انبارسیدی فردوس

مدرسه علمیه علیا فردوس

مدرسه شوکتیه

سوغات خراسان جنوبی

با توجه به اقلیم این شهرستان میوه ها و خوراکی های ویژه حاصل می شود که در ایران از شهرت بسیاری برخوردار است که در ذیل به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.

زعفران

انار

عناب

زرشک

کشک و قره قوروت

Call Now Button