معرفی ارمنستان

ارمنستان نام کشوری در جنوب قفقاز و همسایه شمالی ما میباشد که کمترین میزان مرز مشترک را با ایران دارا است، همچنین مهمان‌ نوازی مردم ارمنستان سبب شده دیدارازاین کشور برای بسیاری از گردشگران ایرانی لذت بخش و جذاب باشد و در حقیقت راحت ترین کشور برای سفر در منطقه قفقاز، ارمنستان است چراکه بسیاری از جاده‌ها با علائم انگلیسی مشخص شده اند  و زیبا به تفریح پرداخت.

هموطنان عزیز میتوانند به روش های مختلفی مانند خرید بلیط هواپیما و سفر زمینی به ارمنستان سفر کنند البته بهتر است بدانید، مرزهای ارمنستان با ترکیه و آذربایجان بسته بوده و فقط از طریق مرز ایران و گرجستان می‌شود به آن سفر زمینی نمود.

زبان

ارمنی که جزء زبان های هندواروپایی محسوب می‌شود تنها زبان رسمی این کشور است قدمت این زبان به سال ۴۰۵ بعد از میلاد می‌رسد و شامل ۳۹ حرف است. البته تقریباً همه مردم این کشور می توانند به زبان روسی صحبت کنند و دلیل آن نیز برمیگردد به تسلط روس ها بر ارمنستان و اجبار ارمنی ها به صحبت کردن به زبان روسی میباشد.

البته باید دانست امروزه زبان انگلیسی نیز درحال رشد سریعی است مخصوصا درایروان بسیاری از مردم توانایی صحبت به این زبان را دارند.

اقلیم کشور ارمنستان

ارمنستان با دارآ بودن کوه‌های بلند و آب و هوای کوهستانی در فصل زمستان نسبتا سرد است و در طول فصل تابستان، روزها هوا می ‌تواند گرم و خشک با درجه حرارت بالا باشد. ماه‌های می تا ژوئن و سپتامبر تا اکتبر بهترین زمان برای دیدن این کشور زیباست.

بهترین فصل‌های سفر به ارمنستان، بهار و پاییز هستند. دراین فصل‌ ها آب و هوای این کشور بسیار متعادل و اغلب روز‌ها تا حدودی گرم است و برخی روز‌ها نیز باران ملایمی می‌بارد که موجب لطافت هوا میشود.

تعدادی از جاذبه های ارمنستان

ارمنستان با وجود اینکه کشوری نسبتا کوچک است و وسعت کمی دارد،اما از لحاظ جاذبه‌های گردشگری به خصوص آثار تاریخی، بسیار متنوع و گسترده می باشد. برای نمونه تعدادی از قدیمی‌ترین کلیساها و صومعه‌های دنیا در این کشور قرار دارد.

شهر توریستی و آبشار جرموک- تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

شهر توریستی و آبشار جرموک (Jermuk)

این منطقه باستانی یک شهر کوهستانی با چشمه‌های آب گرم فرآوان است که به خاطر چشمه‌های آب گرم و آب معدنی بسیار مشهور و همواره مورد توجه توریست‌ها بوده است نام این شهر از کلمه ارمنی مشتق شده که به معنی چشمه آبگرم است که خود نشان از سبقه تاریخی این منطقه دارد.

معبد گارنی- تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

معبد گارنی

این مکان ازنظر تاریخی حائز اهمیت است و پیشینه و تاریخ آن به حدود سده ی اول تا سوم پیش از میلاد باز می گردد و برخی هم عقیده دارند که معبد را بعد از میلاد ساخته اند شواهد و قرائن موجود دراین بنا، مبنی بر این میباشد که این مکان محلی برای پرستش میترا یا  هلیوس خداوندگار خورشید بوده است معبد گارنی بخشی از قلعه گارنی است که نقشی استراتژیک در دفاع از ایروان داشت قلعه ی گارنی بر اساس مدارک تاریخی به دوران گارنیک میرسد. این خاندان از بزرگان مذهبی ارمنستان بوده اند.

شهر باستانی (Argishtikhinili)- تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

شهر باستانی (Argishtikhinili)

این شهر یکی از شهرهای امپراتوری باستانی اورارتو بوده پیشینه این شهر به قرن هشتم تا ششم پیش از میلاد برمی‌گردد. بقایای استحکامات این شهر که ۱۵ کیلومتر در جنوب غربی شهر امروزی آرماویر کشیده شده است بین روستاهای نوور آرماویرو آرماویر قرار دارد.

صومعه گغارد- تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

صومعه گغارد

پیشینه این بنا مربوط به قرون وسطی است که دراستان کوتایک قرار گرفته است این صومعه به عنوان میراث جهانی توسط سازمان یونسکو ثبت شده است.

صومعه خور ویراپ- تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

صومعه خور ویراپ

نام این صومعه به معنی گودال عمیق یا چاه عمیق میباشد که در دشت آرارات در نزدیکی منطقه مرزی ترکیه قرار گرفته است. این صومعه میزبان کلاس‌های علوم دینی و اعضای کلیسای کاتولیک می‌باشد. شهرت این صومعه مربوط به زمان زندانی شدن گریگور روشنگرسازنده صومعه گغارد توسط  پادشاه تیرداد ارمنستان می‌باشد. این صومعه داخل مراتع سبز و باغ‌های انگور احاطه شده است و از صومعه کوه آرارات قابل مشاهده است که منطقه ای بسیار زیبا است.

میدان جمهوری ایروان- تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

میدان جمهوری ایروان

این میدان که میدان مرکزی شهر ایروان است که به شکل بیضی و به سبک نئوکلاسیک ساخته شده است. این میدان از دو قسمت تشکیل شده است: یکی بخش بیضی شکل و دیگری بخشی شبیه ذوزنقه که در آن استخری با آب‌نمای موزیکال وجود دارد. اطراف این میدان را بناهایی مختلفی احاطه گردیده که با سنگ‌های زرد و صورتی میباشد.

آبشار شاکی- تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

آبشار شاکی (Shaki)

این آبشار یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی ارمنستان است که در منطقه‌ی سیونیک در شمال شهر کوچک و زیبای سیسیان قرار دارد. این آبشار در مسیر رودی به همین نام شکل گرفته است و ارتفاعی در حدود ۱۸ متر دارد. شدت جریان آب در این آبشار به قدری است که زمانی که در کنار آن می‌ایستید، هیچ صدایی غیر از صدای آبشار را نمی‌شنوید. گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای تماشای این آبشار دیدنی به این منطقه سفر می‌کنند. این منطقه مورد علاقه طبیعت گردان است.

لباس ارمنی-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

فرهنگ مردم ارمنستان

این کشور دارای غذا ها، پوشش، آداب و رسوم  و موسیقی فولکلور، و نیز موسیقی مسیحی کلیسایی است. معروف‌ترین ساز ارمنی دودوک نام دارد که هنرنمایی نوازنده چیره دست ارمنستان یعنی ژیوان گاسپاریان با آن بسیار معروف میباشد.
بطور کلی اگرچه فرهنگ ارمنی‌ها بسیار به مردم اروپایی نزدیک شده ولی محافظه‌کاری و همینطور مهمان نوازی آنها منحصر بفرد است و بسیار به نهاد خانواده اهمیت میدهند از اینرو مسافرت به ارمنستان را به همه خانواده ها توصیه میکنیم.

Call Now Button