در باره ایلام بیشتر بدانید

شما نیز اگر می خواهید تور ایلام را خرید کنید باید بدانید که ایلام نام یکی از استان های کشور ما است که در غربی ترین قسمت و به اصطلاح مرز واقع می باشد که با کشور عراق همسایه است ایلام جزو استان های کوچک ایران هست که شانزدهمین استان کشور محسوب می گردد، و دارای ۲۰٬۱۳۳ کیلومتر مربع وسعت و ۵۸۰٬۱۵۸ نفر جمعیت می باشد همچنین ایلام دارای سه همسایه داخلی یعنی خوزستان، لرستان، کرمانشاه است و با کشور عراق نیز مرز مشترک دارد.

آشنایی با ایلام - استان ایلام- دیدنی های ایلام-ایلام-آشا سیر

ایلام که در سال 1353 به شکل رسمی تاسیس شد، امروزه دارای  10 شهرستان است زبان اغلب مردم این استان کردی با لهجه های خاص خود می باشند، البته در ایلام اقلیت های لر زبان نیز وجود دارند لکی و عربی هم گویش های دیگری می باشد که در نواحی از این استان رواج دارد دین مردم این شهر اسلام و مذهب تشیع می باشد.

شهرستان های ایلام

شهرستان آبدانان که در قسمت جنوبی این استان در کنار دره شهر و دهلران قرار دارد دارای مناطق طبیعی بسیار زیبایی است که از مهمترین جاذبه های آن می توان به  دریاچه دوقلو سیاه گاو اشاره کرد اهالی این شهر به زبان لری صحبت می نمایند.

شهرستان ایلام که مرکز استان ایلام می باشد منطقه ای است تاریخی که دارای جاذبه ها و فرهنگ غنی است مردم ایلام از نژاد کرد و شیعه هستند که بسیار مهمان نواز و دوست داشتنی می باشند.

شهرستان ایوان که یکی از شهر های شمالی این استان می باشد دارای تاریخچه ای طولانی است و آثار بدست آمده در آن به دوران پیش و پس از اسلام می رسد.

شهرستان بدره فرهنگ و زبان دوگانه دارد بدین معنی که در بخش هایی از آن مردم لر زبان و در قسمت دیگر کرد ها سکنی دارند و هر کدام به سبک و شیوه خود صحبت و لباس می پوشند.

شهرستان دره‌شهر که در جنوب استان ایلام قرار دارد و با استان های خوزستان و لرستان همسایه است بدین دلیل مردم در این شهر با زبان عربی و لری نیز تکلم می نمایند،جمعیت این شهر نزدیک به 60 هزار نفر می باشد.

شهرستان دهلران به غیر از ارزش استراتژیک و اقتصادی که برای ایران دارد دارای مناطق و جاذبه های زیبای  است که ویژه خود می باشد از مهمترین آن چشمه قیر، خون اژدها را می توان نام برد.

شهرستان چرداول که در شمال استان ایلام جا گرفته است در سال 91 ایجاد گردید ودارای چهار شهر می باشد که مهمترین آن  سرابله می باشد.

شهرستان ملکشاهی نام شهریست که دارای پیشینه ای نزدیک به 1000 سال می باشد و این موضوع از نام آن که با امیران سلجوقی یکی می باشد قابل مشاهده است نکته جالب در مورد این شهر گویش و لهجه آنها می باشد که لهجه ملکشاهی  نام دارد و زیر مجموعه زبان کردی می باشد.

شهرستان مهران که در دوران جنگ تحمیلی با خسارات و صدمات فراوانی روبرو شد در کنار دهلران و همسایگی عراق قرار دارد.

شهرستان سیروان که دارای طبیعتی کم نظیر است در نواحی مرکزی ایلام و قرار دارد همانگومه که از نام این شهر مشخص است مردم سیروان کرد زبان و بسیار شجاع می باشند سیروان دارای درختان بلوط فراوانی است.

تاریخچه ایلام

آشنایی با ایلام - استان ایلام- دیدنی های ایلام-ایلام-آشا سیر

این منطقه دارای پیشیه 10 هزار ساله است و جزء  مناطق کهن فلات ایران محسوب می شود آثار به دست آمده در آن از پیش از تاریخ و شروع و به دوران معاصر می رسد نخستن مدارک به دست آمده از ایلام به دوران تمدن عیلام باز می گردد البته اشیاء و آثار از دوران اشکانی و ساسانی نیز در ایلام به چشم می خورد که گویای قدمت ایلام می باشد، بعد از ورود اسلام به ایران نیز همچنان در ایلام خاندان هایی حکم روایی داشتند که مشهور ترین آنها سلجوقیان، صفویه، قاجاریان بوده اند.

معرفی جاذبه های ایلام

با اینکه اشاره کردیم که این استان دارای تاریخ و فرهنگ کهنی است اما متاسفانه کمتر شناخته شده است ولی باید دانست که ایلام دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بساری است که در پایین به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.

قلعه والی ایلام

نقش‌برجسته گل گل ملکشاهی

آتشکده سیاهگل (این بنا مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان ایوان قرار دارد).

آشنایی با ایلام - استان ایلام- دیدنی های ایلام-ایلام-آشا سیر

کاخ فلاحتی

شهر تاریخی سیروان

طاق شیرین و فرهاد

چشمه آبگرم دهلران

شهر باستانی ماداکتو

منطقه توریستی سرابکلان

تنگه شمشه

انبارهای هزار در آبدانان

آبشار مار بره

سوغات ایلام

در استان ایلام اقوام و طوایف گوناگونی زندگی می کنند که هر کدام برای خود آداب زیبا و جالبی دارند که خود می تواند عاملی برای معرفی بهتر و رونق بیشتر صنعت گردشگری در استان ایلام شود، برای این منظور به معرفی تعدادی از سوغات های آن می پردازیم.

آشنایی با ایلام - استان ایلام- دیدنی های ایلام-ایلام-سوغات ایلام-آشا سیر

حلوای بگل

نان ساجی (نوعی نان محلی که بین کرد ها و لرها طرف داران فراوانی دارد)

بژی برساق (شیرینی خاص عشایر غربی ایران که بسیار دلچسب است)

لکینه

نان گرده و نان پپگ

که تنها تعدادی از سوغاتی های ایلام می باشند که به شما توصیه می کنیم بعد از سفر به ایلام و خرید تور ایلام آنها را خریداری نموده و برای عزیزان خود هدیه ببرید.

Call Now Button