از استان فارس بیشتر بدانید

استان فارس که در منطقه جنوب کشور ایران قرار دارد در سال 1316 در دوران پهلوی به صورت رسمی تاسیس شد و به عنوان هفتمین شهر ایران به ثبت رسید، استان فارس با وسعتی معادل ۱۲۲٬۶۰۸ کیلومتر مربع به عنوان یکی از کلان شهرهای ایران شناخته می شود، جمعیت این استان بر طبق آمار برابر است با ۴٬۸۵۱٬۲۷۴ نفر که در سال 95 به وسیله سازمان آمار ایران شمارش گردید، اگر شما نیز جزو آن دسته از افراد هستید که علاقهمند به خرید تور شیراز می باشید با ما همراه شوید.

آشنایی با فارس - استان فارس - شیراز-آشا سیر

استان فارس که در میانه ایران و نواحی جنوبی قرار آن دارد یکی از شهرستان های پهناور ایران می باشد که از 29 شهر تشکیل شده است فارس که چهارمین استان وسیع کشور است با شهرهای اصفهان، یزد، هرمزگان، بوشهر و  کهگیلویه و بویر احمد هم جوار می باشد.

شهرستان های فارس

استان فارس که از دیر باز جایگاه یکی از اولین تمدن های  ایران و بلکه جهان بوده است دارای 29 شهر است که فارس را مبدل به یکی از بزرگترین ناحیه های کشور نموده است، برای آشنایی شما ما به معرفی این شهرستان ها می پردازیم.

شیراز که مرکز این استان است و در صنعت گردشگری گشور ما دارای ارزش فراوانی است و سالانه میلیون ها نفر گردشگر را که با هدف بازدید از شیراز و به قصد خرید تور شیراز به این شهر مسافرت می کنند میزبانی می کند به ویژه در ماه های اردیبهشت و خرداد که شیراز دارای هوای دل انگیزی است می توان به آن رفته و طعم و عطر بهار نارنج را تجربه کرد.

مرودشت یکی از شهرستان های تاریخی فارس است که در نزدیکی شیراز قرار دارد و از مناطق اصلی گردشگری فارس محسوب می شود.

شهرستان کازرون که دارای اماکن گردشگری بی نظیری است از مناطقی محسوب می شود که توانایی رشد فراوانی را در استان فارس دارد.

شهرستان جهرم که یکی از مناطق خوش آب و هوای استان فارس است از قطب های کشاورزی کشور می باشد از محصولات کشاورزی عمده این شهر می توان به مرکبات و لیموش بی نظیر آن اشاره کرد.

شهرستان لارستان که در سال 1316 تاسیس شد در جنوب شرقی فارس قرار دارد.

شهرستان فسا که یکی از مناطق ییلاقی استان فارس است از اماکن طبیعی بسیار زیبایی برخوردار است .

شهرستان داراب که دارای جمعیت بیش از 200 هزار نفر می باشد در پیش از اسلام و پس از آن نیز دارای اهمیت فراوانی بوده است که این امر باعث شده است که تعداد زیادی از بناهای کم نظیر و آثار تاریخی در آن موجود باشد.

شهرستان فیروز آباد که با آثار به جا مانده از دوره ساسانیان (کاخ اردشیر) شناخته می شود برای دوست داران تاریخ مقصد مناسبی است.

شهرستان ممسنی که درهمسایگی شیراز مرکز استان فارس قرار دارد از گذشته محل اقامت عشایر لر زبان بوده که در به این شهر کوچ می کردند.

شهرستان نی ریز که در قسمت شرقی استان فارس قرار دارد دارای دریاچه های بسیار چشم نوازی است که از مهمترین آنها می توان به دریاچه بختگان اشاره کرد این شهردر گذشته مهد علم و دانش بوده است و بزرگانی چون فضل بن حاتم نی ریزی، فانی نی‌ریزی و … در آن می زیسته اند.

شهرستان آباده که در منطقه تاریخی ایزد خواست  می باشد دارای جاذبه های فراوانی است و گویای پیشینه کهن این شهر در استان فارس می باشد.

شهرستان اقلید که در شمال استان فارس قرار دارد دارای آب و هوایی سرد و طبیعتی دل انگیز است.

شهرستان لامرد که از شهر های کوچک و کم جمعیت فارس می باشد در جنوبی ترین منطقه استان و نزدیکی بوشهر و هرمز گان قرار دارد.

شهرستان سپیدان که با آبشار زیبای مارگون شناخته می شود در همسایگی شیراز قرار دارد و با دارا بودن پیست های اسکی پولادکف و پیست اسکی تربیت‌بدنی مناسب برای ورزش های زمستانی است.

شهرستان کوار که بیش از 80 هزار نفر جمعیت دارد از شهر های کوچک استان فارس است که در مرکز این استان قرار دارد.

شهرستان زرین‌دشت نیز یکی دیکر از شهر های متعدد استان فارس است.

شهرستان قیر و کارزین که مرکز آن شهر قیر است همانند دیگر مناطق فارس دارای جاذبه هایی می باشد که پیشینه 2 هزار ساله دارند. شهرستان استهبان نیز که بی گمان می توان آن را یکی از شهر های ادیب پرور ایران نامید در کنار شهر جهرم در جنوب غربی این استان قرار دارد.

شهرستان مهر که در نزدیکی بوشهر می باشد از اقلیمی متفاوت با مناطق شمالی استان فارس برخوردار است به نحوی که این شهر را مناسب برای رشد و پرورش خرما و میوه های گرمسیری نموده است.

شهرستان خرامه که بیستمین شهرستان استان می باشد از شهر های کم جمعیت فارس می باشد.

شهرستان گراش که با گرداب ها و مناظر طبیعی خود گردشگران را به خود مشغول می نماید درجنوب استان فارس جا گرفته است.

شهرستان خرم‌بید که از مناطق سرد سیر فارس است در همسایگی آباده و اقلید قرار گرفته و دارای دو بخش اصلی است.

شهرستان بوانات که یکی از منحصر به فردترین اماکن گردشگری ایران یعنی دهکده گردشگری عباس برزگر را در خود جا داده از مناطق قدیمی فارس می باشد.

شهرستان فراشبند نیز به مانند شهر ممسنی از مناطق لر زبان استان فارس می باشد که دارای مردم مهمان نواز و با صفا می باشد.

شهرستان رستم که به آن رستم ممسنی نیز گفته می شود در این استان واقع است.

شهرستان ارسنجان از بخش های می باشد که در زمینه گردشگری شایان اهمیت است و دارای اماکن تفریحی متعددی نیز هست.

شهرستان خنج که از آن در سفرنامه ابن بطوطه نیز یاد شده است جزو شهر های قدیمی فارس می باشد.

شهرستان سروستان که از شهر های مهم دوره ساسانی می باشد در فاصله اندکی از شیراز قرار گرفته است که  سالانه می هزاران گردشگر را به خود جذب می کند.

شهرستان پاسارگاد که کم جمعیت ترین شهرستان فارس می باشد به تازگی تاسیس شده است و دارای جمعیت 30 هزار نفری می باشد.

تاریخچه فارس

این استان که از نواحی میانی کشور است دارای تاریخی بسیار غنی است فارس که زادگاه و آرامگاه کورش پایه گزار کشور ایران می باشد در طی زمان با فراز و فرود فراوانی روبرو شده است و از دوران پیش از مهاجرت آریایی ها تا رسیدن اقوام پارس به قدرت و تبدیل شدن به مرکز جهان بسیار اتفاقات را پشت سر گذاشت که مهمترین آن حمله اسکندر مقدونی وآتش کشیدن تخت جمشید می باشد.

آشنایی با فارس - استان فارس - دیدنی های فارس -شیراز-آشا سیر

اما بعد از گذشت زمان و به همت پادشاهان ساسانی از نو باز سازی و به شکوه گرایید و کاخ ها و ابنیه مختلف در آن ساخته شد که کاخ های سروستان و فیروزآباد از مهمترین آنها می باشد، بعد از ورود اسلام نیز این ناحیه همچنان مورد توجه حکام و بزرگان بود  و به آن استخر گفته می شده است و به وسیله خاندان های مختلف مانند صفاریان، آل بویه، سلخوقیان، اتابکان فارس که دسته ای از اتابکان بود، آل مظفر،تیموریان، صفویه، قاجار، پهلوی و دوران معاصر با رشد و تکامل روبرو بوده است و دارای اماکن و آثار طبیعی و تاریخی بی نظیری در خود است که باعث درخواست مسافرت و اشتیاق فراوان مردم برای سفر به این شهر و درخواست خرید تور شیراز شده است.

معرفی جاذبه های فارس

با توجه به مطالب گفته شده به معرفی تعدادی از جاذبه های شاخص استان فارس وبه منظور سهولت در خرید تور شیراز و شناخت بهتر آن می پردازیم.

آبشار استهبان

تنگ براق

پاسارگاد

مسجد جامع جهرم

غار سنگتراشان جهرم

آبشار مارگون

دریاچهٔ مهارلو

شاهچراغ

آشنایی با فارس - استان فارس - دیدنی های فارس - باغ ارم -شیراز-آشا سیر

نارنجستان قوام

پارک ملی بمو

آرامگاه حافظ

آرامگاه سعدی

آشنایی با فارس - استان فارس - دیدنی های فارس - سعدیه -شیراز-آشا سیر

باغ عفیف‌آباد

مسجد نصیرالملک

باغ چهل‌تن

خانه زینت الملوک

مسجد جامع فسا

کاخ اردشیر بابکان

ارگ کریم‌خان

آشنایی با فارس - استان فارس - دیدنی های فارس - ارگ کریمخان -ارگ کریم خان - شیراز-آشا سیر

گلستانهای محمدی میمند

دشت ارژن

آتشکده کازرون

نقش رستم

نقش رجب

تخت جمشید

آبشار تارم

پیست اسکی پولادکف

اگر می خواهید در مورد فارس بشتر بدانید باید به این استان سفر کرده و از اماکن گردشگری آن دیدن کنید همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

سوغات فارس

آشنایی با فارس - استان فارس - دیدنی های فارس -غذای شیرازی -سوغات فارس- شیراز-آشا سیر

فارس که دارای اقلیم چهار فصل می باشد دارای مردم مهمان نوراز است که از اقوام مختلف تشکیل شده اند و هر کدامشان برای خود آداب و رسوم ویژه ای دارند که برای مسافران جذاب است.

کلوچه و مسقطی

عرقیات

حلوای کاسه ای

عرق بهار نارنج

و فالوده شیرازی که مشهورترین خوراکی فارس می باشد، به همراه دست بافت ها و غذاهای خوش طعم فارس مانند قمبر پلو و رنگینک مورد علاقه گردشگران می باشد.

Call Now Button