از استان چهارمحال و بختیاری بیشتر بدانید

اگر شما نیز علاقهمند به سفر به مناطق بکر و کمتر شناخته شده را دارید پیشنهاد ما به شما تور شهرکرد می باشد اگر مشتاق بدست آوردن کسب آگاهی بیشتر در مورد استان چهارمحال و بختیاری هستید، ادامه مطالب را بخوانید.

آشنایی با چهارمحال و بختیاری- استان چهارمحال و بختیاری- دیدنی های چهارمحال و بختیاری-چهارمحال و بختیاری-آشا سیر

یکی دیگر از استان های کشور که در محدوده جنوب غربی کشور واقع شده است چهار محال و بختیاری نامیده می شود که در سال 1352تاسیس شد و به عنوان 14ام‌ین استان کشور بعد از همدان شناخته گردید این استان دارای مساحت ۱۶٬۳۳۲ کیلومتر مربع می باشد، همچنین بر پایه آمار جمعیت این استان برابر با ۹۴۷٬۷۶۳ نفر می باشد این چهارمحال و بختیاری از شمال و مشرق به استان اصفهان، از مغرب به استان خوزستان، از جنوب به استان کهگیلویه و بویراحمد و از سوی شمال غربی به استان لرستان می رسد و دارای مناطق بکر و طبیعت عالی است.

این استان دارای 7 شهرستان می باشد که 5 شهر ستان با گویش بختیاری صحبت می نمایند و 2 شهرستان دیگر نیز با گویش ترکی و فارسی  صحبت می نمایند آب و هوایی این استان در نواحی کوهستانی سرد و به همراه بارش برف در فصول سرد سال می باشد با توجه به موارد گفته شده این استان دارای طبیعت بکر و زیبا است.

شهرستان های چهارمحال و بختیاری

این استان که در پایه کوه های زردکوه، کوه کلار، جهان‌بین می باشد که دارای شهرستان های  هفتگانه زیر می باشد.

شهرستان اردل که در بین دو شهرستان لردگان و کوهرنگ قرار دارد یکی از زیباترین شهر های استان چهار محال و بختیاری می باشد اهالی این شهر با زبان لری صحبت می کنند و به مهمانان خود بسیار احترام می گزارند، در این شهر جاذبه های طبیعی مانند چشمه ها، آبشار ها و جنگل های چشم نواز بسیاری وجود دارند که حس بینندگان را اغنا می کنند.

شهرستان بروجن که دارای گردشگاه های متعددی است در گذشته جزو استان اصفهان محسوب می شده است و دارای آثار تاریخی و طبیعی کم نظیری است.

شهرستان فارسان این شهرستان که دارای اکثریتی لر زبان است دارای جمعیتی بیش از 30 هزار نفر است و در مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است در بین اهالی این شهر قالی بافی رواج فراوان دارد.

شهرستان کوهرنگ که یکی از مقاصد اصلی گردشگری این استان می باشد دارای جاذبه های فراونی است که از مهمترین آن می توان به دشت لاله‌های واژگون در روستای بنواستکی و پیست اسکی کوهرنگ اشاره کرد، اکثریت این شهر از قوم بختیاری می باشند.

شهرستان لردگان در پایین ترین قسمت چهارمحال و بختیاری با جمعیتی بیش از 190 هزار نفر می باشد، لردگان از مناطق مناسب برای کشاورزی در استان چهارمحال و بختیاری محسوب می شودکه موجب رشد پسته وحشی در این منطقه شده است.

شهرستان شهرکرد که در شمال شرق استان چهارمحال بختیاری جا دارد مرکز این استان می باشد که در کنار کوه جهان بین قرار دارد قلعه چالشتر و عمیق ترین غار ایران یعنی غار جهان‌بین از مهمترین جاذبه های گردشگری چهار محال و بختیاری می باشد.

آخرین و کوچکترین شهرستان چهار محال و بختیاری سامان نام دارد که محلی مناسب برای علاقه مندان به ورزش رفتینگ محسوب می شوند سالانه افراد زیادی به هدف رفتن به این شهرو خرید تور شهر کرد و سامان به اینجا سفر می کنند، به دلیل عبور زاینده رود از این شهر کشاورزی وباغداری نیز در این شهر رونق فراوان دارد.

تاریخچه چهارمحال و بختیاری

آشنایی با چهارمحال و بختیاری- استان چهارمحال و بختیاری- دیدنی های چهارمحال و بختیاری-چهارمحال و بختیاری-آشا سیر

این منطقه که دارای قدمت فراوان می باشد (با در نظر نگرفتن  تقسیمات جغرافیایی زیرا بخش اعظمی از تاریخ این خطه با استان اصفهان هم سنک می باشد، دلیل نام گذاری این استان به عنوان (چهارمحال و بختیاری) همانگونه برای شما می تواند قابل پیش بینی باشد ازنام دو طایفه بختیاری و قبایل لر چهار لنگ که به چهار محال معروف هستند باز می گردد.

این ناحیه دارای تاریخی بیش از 9 هزار سال می باشد و مجموعه اشیاء به دست آمده از نقاط مختلف آن یه خصوص تپه های شهر هفشجان و شهر کیان گواه وجود تمدن در این مناطق بوده اند.

البته همانگونه که اشاره نمودیم این منطقه گاهی زیر تسلط حکام لرستان و زمانی زیر نفوذ قوم بختیاری بوده است اما آثاری از دورن زندیه، قاجار و پهلوی نیز در آن یه چشم می خورد.

جهانگردانی که از این منطقه بازدید کردنند

ابن بطوطه (۷۰۳-۷۹۹ هجری قمری)، جهانگرد معروف عرب مسلمان، که به کشورهای بسیار جهان و از جمله ایران سفر نمود و در سفرنامه خود یاد کرده که برای حرکت از ایذه به اصفهان به مدت ده روز در قلمرو اتابکان، از راه مسیر اتابک که از میان کوه های زاگرس می گذشت، خود را از چهارمحال به اصفهان رسانده است.

بارون دوبد، سیاح روسی در زمان ناصر الدین شاه مدت زیادی را در میان عشایر بختیاری در محل مال امیر گذرانده و از مسیرجاده پلکانی معروف به اتابکان به اصفهان رسیده بوده و از دیدن آن نواحی بسیار لذت برده بود.

معرفی جاذبه های چهارمحال و بختیاری

این استان دارای جاذبه های بسیاری است که غالب آنها طبیعی است آبشار ها، تالاب ها، جنگل ها که در کنار بنا های تاریخی بدست آمده در این استان می تواند برای گردشگران دارای گشش فوق العاده باشد، چهارمحال تکه ای از بهشت است که بایید از نو شناخت.

آبشار آتشگاه

آبشار دره عشق (که با ارتفاع یکصد متر یکی از آبشار های مرتفع کشور محسوب می شود).

آبشار زردلیمه (بوینه)

آبشار شیخ علیخان

رود ارمند

چشمهٔ کوهرنگ

چشمه دیمه

چشمه وقت و ساعت

چشمه سیاسرد

دشت لاله‌های واژگون کوهرنگ

تالاب بین‌المللی چغاخور

مسجد جامع شهرکرد

مسجد اتابکان از قدیمی ترین سازه های چهار محال و بختیاری در شهرکرد.

بازار لحاف دوزان شهرکرد

سقاخانه ارباب میرزا

گرداب بن

غار جهان بین

غار یخی چما

غار تانا

پل زمان خان

آشنایی با چهارمحال و بختیاری- استان چهارمحال و بختیاری- دیدنی های چهارمحال و بختیاری-چهارمحال و بختیاری-آشا سیر

پل خراجی

پل مصلی بروجن

خانه ستوده چالشتری

آشنایی با چهارمحال و بختیاری- استان چهارمحال و بختیاری- دیدنی های چهارمحال و بختیاری-چهارمحال و بختیاری-آشا سیر

سد زاینده رود

پارک ملی تنگ صیاد

پارک ملت شهرکرد

پارک لاله شهرکرد

پارک جنگلی تهلیجان

پارک آبی شهرکرد

پیست اسکی چلگرد

قلعه دزک

قلعه جونقان (سردار اسعد بختیاری)

قلعه سورک

قلعه شمس آباد

شیر سنگی (بردشیر) که از نماد های اصلی قوم بختیاری و این استان می باشند.

حمام خان

موزه باستان شناسی (حمام پرهیزکار)

موزه مردم شناسی بروجن (موزه استاد بهرامی)

امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون

تالاب گندمان

تالاب چغارخور

روستای سرآقاسید (ستاره ای در دل کویر با ساختی منحصر به فرد).

روستای یاسه چای

قلعه بارده

گورستان تاریخی بزلر هفشجان

سوغات چهار محال و بختیاری

چهار محال و بختیاری تنها در جاذبه های آن خلاصه نمی شود شما با سفر کردن به این استان می توانید از خوراکی ها و دست ساز های فوق العاده آن تیز برخوردار شوید و با طعم های ایده آل و خاطره ساز این شهرستان لذت کم نظیری را تجربه کنید.

قره قروت

عسل

کشک، قارا

گز بلداجی

بادام

کنگر

کرفس کوهی

گیاهان داروی

گیوه‌ها از کرباس

Call Now Button