در باره بوشهر بیشتر بدانید

آشنایی با بوشهر- استان بوشهر- دیدنی های بوشهر-بوشهر-آشا سیر

اگر علاقه مند به سفر به نواحی جنوبی و گرم کشور هستید حتما خرید تور بوشهر را در لیست برنامه های خود قرار دهید استان بوشهر که در کناره خلیخ فارس واقع است با نقشه ای که بی شباهت به ماهی نیست در سال 1352 (پهلوی دوم) تاسیس شد و لقب 18‌ام‌ین استان کشور را به خود اختصاص داد، بوشهر که دارای جمعیتی بالغ بر ۱٬۱۶۳٬۴۰۰ نفر می باشد که مردمی خونگرم و دوست داشتنی هستند وسعت بوشهر ۲۲٬۷۴۳ کیلومتر مربع است، بوشهر دارای چهار همسایه است عبارتند از خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان که به همراه خلیج فارس بوشهر را احاطه کرده اند.

شهرستان های بوشهر

بوشهر دارای 10 شهرستان می باشد که بر اساس حروف الفبا به ترتیب زیر می باشند.

شهرستان بوشهر که با این استان هم نام است و دارای ۲۹۸٬۵۹۴ نفر جمعیت می باشد که اکثریتی مسلمان و شیعه مذهب می باشند و این شهر دارای اسکله های متعدد است و همچنین با قرار گرفتن نیروگاه هسته ای در آن دارای اهمیت استراتژیک بسزایی است و یکی از مهمترین شهر های بوشهر و بلکه ایران می باشد.

شهرستان تنگستان که نام آن با مبارزه و مقاومت پیوند خورده است در کنار خلیخ فارس قرار دارد و جایگاه قهرمان ملی بوشهری ها رئیس علی دلواری می باشد شما با سفر به این شهر می توانید آثار تاریخی و طبیعی فوق العاده ای را مشاهده نماید که در کنار بازار های محلی و پوشش سنتی تنگستان جلوه ای خاص برای گردشگران دارند.

شهرستان جم که در نواحی جنوبی استان بوشهر قرار گرفته است دارای طبیعتی مناسب برای پرورش خرما و مرکبات می باشد که با توجه به ارتفاع شهرسان جم از سطح دریا که 700 متر است مسئله ای شایان توجه است در این شهر برادران اهل سنت با کرم و مهربانی خاص خود پزیرای مسافران می باشند.

شهرستان دشتستان که از شهر های وسیع استان بوشهر است دارای آثار تاریخی بی نظیری است که از دوران پیش از اسلام تا بعد از آن در نواحی مختلف آن به چشم می خورد که خود می تواند عاملی برای جذب گردشگران گردد.

شهرستان دشتی که دارای تعداد فراوانی جاذبه تاریخی است در میان شهر های استان بوشهر می تواند به عنوان یک منطقه نمونه گردشگری در نظر گرفته شود وجود مشاهیر و عالمان بسیار که از این خطه به میهن ما معرفی شده اند گویای سابقه تاریخی و فرهنگی غنی دشتی می باشند.

شهرستان دیر که دارای آب و هوایی بسیار گرم می باشد در خود چندین جزیره را جا داده است که مهمترین آنها عبارتند از جزیره تهمادون و راس المطاف (جزیره زیر آب) که از لحاظ نظامی بسار مهم هستند همچنین حیات وحش و اقلیم این شهرستان بسیار جالب توجه است و پرندگان و پوشش گیاهی خاص خود را دارا می باشد که برای دوست داران طبیعت بسیار جالب هستند.

شهرستان دیلم که در شمالی ترین بخش استان بوشهر قرار دارد یکی از کم جمعیت ترین مناطق بوشهر است که بندرگاهی است که از دیر باز محل ورود و خروج تجار و مسافران زیادی بوده است این شهر دارای سواحل زیبایی است که می تواند در کنار بازار های محلی به عنوان جاذبه ای مناسب برای گردشگران در نظر گرفته شود.

شهرستان عسلویه که یکی از شهر های شناخته شده بوشهر می باشد از مهمتربن مناطق استان است به زبانی دیگر می توان گفت عسلویه به عنوان نبض اقصادی ایران و دارای ارزش فوق العاده ای است زیرا که وجود پالایشگاه های نفت و گاز متعدد این شهر را از لحاظ اقتصادی، سیاسی بسیار مهم نموده است.

شهرستان کنگان که در منطقه پارس جنوبی قرار دارد از شهر های تاریخی بوشهر می باشد که در گذشته جزء محوطه تاریخی بندر طاهری و سیراف محسوب می شده است.

شهرستان گناوه اخرین شهرستان این استان است که با داشتن بندرگاه و بازارهای فراوان محلی مناسب برای خرید می باشد و بدین سبب سالانه هزاران نفر را با هدف بازدید از این بازار ها به این شهر مسافرت می کنند.البته این تمام جاذبه آن نیست بلکه شما می توانید از جزایر متعدد آن نیز بازدید کرده و لذت ببرید.

تاریخچه بوشهر

آشنایی با بوشهر- استان بوشهر- دیدنی های بوشهر-بوشهر-آشا سیر

بوشهر شهری که پیشینه و قدمت آن تخت تاثیر تمدن عیلام می باشد و بسیاری از آثار بدست آمده در آن مربوط به دوران پیش از اسلام می باشد.

در دوران ورود آریایی ها و هخامنشیان نیز آثاری مانند گوردخمه ها و سازه های  ساسانیان وجود دارد که شاهد ادامه رشد وتمدن در این ناحیه است بوشهر که در گذشته با نام های ریشهر، بندر طاهری و سیراف نیز شناخته می شده است در حدود 150سال پیش و بدلیل این که نادر شاه قصد داشت به آبهای آزاد و نواحی جنوب ایران نفوذ نماید تاسیس شد و بعد از مدتی که با رونق و شکوفایی روز افزون تبدیل به یکی از بنادر اصلی جنوب شد تا اینکه در دوره قاجار و بوسیله انگلیسی ها مورد هجوم قرار گرفت و با تلاش افراد و طن پرستی چون رئیس علی دلواری به مقاومت پرداخت در دوره پهلوی و معاصر نیز با توجه به اکتشاف نفت و ساخت پالایشگاه های مختلف از اهمیت بیشتری برخوردار شد.

جالب است بدانید که ۱۸ اسفند ماه سالروز تاسیس مدرسه سعادت، روز بوشهر، گنجینه خلیج فارس لقب گرفته ‌است و در این روز مراسم باشکوهی در مراکز دولتی و فرهنگی استان بوشهر برگزار می شود.

معرفی جاذبه های بوشهر

بوشهر که بر اساس برخی از اسناد به دست آمده در دوران اردشیر ساسانی پایه ریزی شد است یکی از بهترین مقاصد جنوبی کشور برای مسافرت می باشد که از شمال تا جنوبش مملو از جاذبه های طبیعی و تاریخی ویژه خود است که می تواند آن را به عنوان یکی از قطب های گردشگری گشور تبدیل گرداند در ذیل به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم که بیشتر شناخته شده اند.

کاخ بردک سیاه

قلعه نصوری

کلیسای خارک

آشنایی با بوشهر- استان بوشهر- دیدنی های بوشهر-بوشهر-آشا سیر

گور دختر

عمارت کلاه‌فرنگی بوشهر

شهر باستانی ریشهر

گورستان مهاجمین انگلیسی

کلیسای ارامنه گریگوری

کشتی رافائل

قبر جنرال

آشنایی با بوشهر- استان بوشهر- دیدنی های بوشهر-بوشهر-آشا سیر

شهر باستانی سیراف

عمارت گلشن

کاخ سنگ سیاه

کوشک اردشیر

دژ برازجان

نیایشگاه مند

قلعه خورموج

انبار خان

سواحل خلیج فارس

آبشار فاریاب پشتکوه

منطقه حفاظت شده مند

آشنایی با بوشهر- استان بوشهر- دیدنی های بوشهر-بوشهر-آشا سیر

گنبد نمکی جاشک (دشتی)

موزه رئیسعلی دلواری

موزه مردم‌شناسی بوشهر

بندرگاه بوشهر

اگر شما نیز از افرادی می باشید که به دنبال آشنایی با مردم خونگرم و دوست داشتنی بوشهر هستید حتما با ما همراه باشید و از تورها برنامه های ما در سایت و شبکه های اجتماعی بازدید نماید.

سوغات بوشهر

مسافرت همیشه دارای چالش هایی است که از بهترین آنها خرید سوغاتی می باشد، شهرستان بوشهر دارای سوغاتی های متنوع و دلچسبی است که برای مسافرانی که به این شهر سفر می کنند بسیار هیجان آور و فرح بخش می باشد که از مشهورترین آنها می توان به لیست زیر اشاره کرد.

پنیر نخل که طعمی واقعا عالی دارد و در میان آهالی جنوب استفاده می شود و با شکل و شمایل ویژه خود از درخت خرما تهیه می شود.

ارده بوشهر

مسقطی بوشهری

نان ها و ترشی های محلی که حاصل دست زنان هنرمند بوشهری می باشد.

خرمای بوشهر

حلوای راشی

خارک پخته

حلوا سنگک

حلوا پسکی

ماهی و میگو بوشهر

شما با رفتن به بازار بوشهر می توانید این خوراکی ها به راحتی تهیه کرده و با خود به همراه ببرید فراموش نکنید که آورده سوغاتی می تواند خود یکی از بهترین مشوق های سفر باشد.

Call Now Button