// معرفی تور باکو نوروز 97 | آشا سیر پارس _ تور های نوین _ مجری 30 استان ایران

مختصری در مورد آذربایجان

یکی از کشورهای همسایه ایران، جمهوری آذربایجان است که در منطقهٔ جغرافیایی قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای جنوب غربی و در کنار دریای خزر قرار دارد. آذربایجان دارای تقسیمات ویژه خود میباشد از مناطقی که میتوان به آن اشاره کرد نخجوان است که از خاک اصلی جمهوری آذربایجان جدا مانده و استان خودمختار قره‌باغ کوهستانی نیز واحدهای فدرال جمهوری آذربایجان هستند. نوع حکومت جمهوری آذربایجان، جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانون‌گذاری است. این جمهوری سکولار بوده و از سال ۲۰۰۱ به عضویت شورای اروپا درآمده‌ است، جمهوری آذربایجان بعد از ایران دومین کشور شیعه جهان محسوب میشود.

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، و بزرگترین شهر و همچنین بزرگترین بندر این کشور است. این شهر بر ساحل غربی دریای خزر در منطقه تاریخی شبه جزیره آب‌شوران قرار دارد و یکی از مناطق مهم جهان به دلیل وجود ذخایر فراوان نفت می‌باشد.

همچنین باید افزود شهر باکو خواهرخوانده تبریزمیباشد.

تاریخچه

اولین مدارک مستند در ارتباط با باکو به قرن ششم میلادی برمی گردد و از آنجا که از آن زمان اغلب بخشی از شاهنشاهی‌های ایرانی بوده‌است، نزدیکی تاریخی و فرهنگی فراوانی با کشور ما دارد، در زمان ایران باستان (ساسانیان) حضور و نفوذ عنصر ایرانی در کرانه‌های اران از تالش و باکو تا دربند بسیار قوی و چشمگیر بود.

 در دورۀ شروانشاهان که اوج تاریخ و فرهنگ این منطقه محسوب میشود، باکو بخشی از شروان بود. شروان مانند بقیۀ اران بخشی از سرزمین آذربایجان نبود. آذربایجان به منطقۀ جنوب رود ارس گفته می‌شد، با سلطه اقوام ترک‌ سلجوقی بر شروانشاهان در سدۀ یازده میلادی روند ترکی‌سازی زبان منطقه نیز شروع شد. روندی که هنوز نیز در جنوب این منطقه (تالش) ادامه دارد.

نام قدیم این منطقه در کتب و اسناد تاریخی به اشکال گوناگون ثبت شده است که مهمترین آن باکویه یا بادکوبه بوده است.

آب و هوا

از لحاظ آب و هوایی، جمهوری آذربایجان دارای شرایط آب و هوای متنوعی است. که معتدل خزری، مهمترین آنها میباشد که طبیعتا این منطقه را با باران فراوان در فصل زمستان همراه می نمایید.

بهترین وقت سفر به جمهوری آذربایجان با توجه به آب و هوای این کشور، فصول بهار و تابستان و نیز آغاز پاییز است.

جاذبه‌های گردشگری باکو

باکو پایتختی مدرن و در عین حال تاریخی است که اماکن دیدنی بسیار متنوعی دارد شهری که در همین نزدیکی ماست و تاریخ غنی و بناهای گوناگونی دارد در ادامه قصد داریم به طور مختصر و مفید این شهر تاریخی و زیبا را به شما معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

برج باکو-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

برج‌های شعله

این سه برج شیشه‌ای با انحناهای سینوسی و رنگ آبی، بلندترین آسمان‌ خراش‌های شهر باکو و نماد معماری مدرن این شهر محسوب میشوند. برج‌های شعله بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ متر ارتفاع دارند و آنقدر غول‌آسا هستند که از فاصله‌های بسیار دورهم به آسانی دیده می‌شوند. در طراحی این برج‌ها از آتش الهام گرفته‌اند و نور پردازی شبانه آن‌ها طوری است که مثل شعله‌های آتش روی سیاهی آسمان دیده می‌شوند.

ارگ قدیمی باکو -تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

ارگ قدیمی باکو (walled city of baku)

ایچری شَهَر که از آن با نام (ارگ باکو) نیز یاد میکنند در ادوار مختلف و مابین سده 11 تا 19 میلادی کامل شده است.

 جالب است بدانید این سازه در سال ۲۰۰۰ میلادی در شمار آثار میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. ایچری شهر دارای ۲۳ محله، ۲ کاروان‌سرا، ۳ چشمه آب، میدان بازار بوده است که امروزه تعداد کمی از آن بر جای مانده است.

پارک مفاخرآذربایجان -تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

پارک مفاخر آذربایجان

این پارک که آرامگاه بزرگان و مفاخر و مشاهیر آذربایجانی است; و به دلیل سر سبزی و زیبایی اش لقب پارک مفاخر (فخرپارکی) را به خود گرفته است .از جمله نامداران مدفون در این مکان میتوان به حیدر علی‌اف ، ابوالفضل ایلچی بیگ ، رشید بهبودوف و شوکت علی‌اکبروا اشاره کرد.جالبترین موضوعی که در این مکان ذهن هر بیننده را به خود مشغول می‌کند تندیس های زیبای هر فرد بر سر مزارش می‌باشد که بسیار هنرمندانه طراحی شده است.

قلعه دختر باکو -تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

قلعه دختر باکو

این اثر تاریخی که با ۲۹،۵ متر طول، ۱۶ متر عرض و ۶ طبقه که در دو محدوده زمانی قرن ۵ و ۶ میلادی (شروع ساخت مرحله اول) و سده ۱۲ (مرحله دوم) ساخته شده است و جزو آثار ثبت شده جمهوری آذربایجان در فهرست میراث جهانی یونسکو می باشد. این قلعه  دارای تاریخچه بسیار غنی است بر اساس شواهد در روزگار کهن، نیایشگاه آناهیتا بوده و زرتشتیان برای زیارت به آنجا می‌رفته‌اند. این قلعه در سال 1960 مرمت و در سال 1964 تبدیل به موزه گردید و امروزه پژوهشگران فراوانی را به طرف خود جذب میکند.

تالار ملی باله-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

تالار ملی باله

کشور آذربایجان از نظر هنر باله و اپرا بسیار شناخته‌ شده است و شاید عجیب باشد بدانید که تالار ملی باله و اپرا که حدوداً صد سال از ساختش می‌گذرد.

کاخ شروان‌شاهان-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

کاخ شروان‌ شاهان

کاخ شروان‌ شاهان پشت دیوارهای شهر قدیمی (ایچری‌شهر) واقع شده است. بنای مذکور که یکی از اولین و تاریخی ترین نمادهای باکو به شمار می‌رود در سده پانزدهم میلادی (همزمان با اواخر حکومت عباسیان و درست زمانی که باکو به عنوان پایتخت پادشاهی شروان‌ شاه برگزیده شد) ساخته شده است. این بنا در سال ۲۰۰۰ میلادی به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

موزه تاریخ باکو-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

موزه تاریخ باکو

این موزه زمانی اقامتگاه خانوادگی زین العابدین تقی‌یف، سرمایه گذار ثروتمند آذربایجانی بود که امروزه به عنوان موزه‌ی تاریخ باکو استفاده می‌شود. در این موزه می‌توانید با مشاهده‌ی آثار متنوع و متعدد از تاریخ پیشینیان تا عصر حاضر با فرهنگ و گذشته‌ی آذربایجان و منطقه به شکل ملموس آشنا شوید.

آتشگاه باکو-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

آتشگاه باکو

از قدیمی ترین آثار باکو این مکان میباشد این آتشگاه ساختمانی قلعه مانند دارد که در ناحیه سوراخانی (۳۰ کیلومتری مرکز شهر) باکو قرار دارد. این معبد به عنوان مکان آتش ابدی هم شناخته می‌شود. قدمت این معبد به قرن هجدهم و زمانی که تجار هندی برای فروش داروها و صنایع چوبی به باکو سفر می‌کردند باز می‌گردد. از آنجایی که باکو در مسیر جاده‌ی ابریشم واقع شده است، بازدیدهای مکرر تجار و فروشندگان شرقی به بخشی از زندگی مردم این کشور تبدیل شده بود. به دلیل اینکه این آتشگاه برای هر دو آیین زرتشتی و هندو مقدس است، بر سر ریشه‌ی اصلی آن اختلاف عقیده وجود دارد. گرچه در گذشته برای روشن ماندن آتشکده‌های این معبد از گازی که به صورت طبیعی از زیر آن بیرون می‌زد استفاده می‌شد، اما امروزه صرفا جهت مقاصد گردشگری از شهر باکو به این مکان گاز انتقال داده می‌شود.

قبوستان-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

پارک ملی قبوستان  (GOBUSTAN NATIONAL PARK)

پارک ملی قبوستان که با نام رسمی چشم‌انداز فرهنگی سنگ‌نگاره‌های قبوستان در یونسکو ثبت شده است در منطقه‌ای تپه‌ای و کوهستانی در جنوب شرقی رشته کوه‌های قفقاز قرار دارد. قبوستان بیشتر به خاطر سنگ نگاره‌هایش شناخته شده است تاریخ آن‌ها به حدود ۴۰,۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد. این مکان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین سکونت‌های تاریخ بشری در آذربایجان شناخته می‌شود.

ونیز کوچک-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

ونیز کوچک

یکی از سازه های مدرن و بسیار جالب در باکو ونیز کوچک است که در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی ساخته شد. مساحت این مکان به بیش از ۱۰,۰۰۰ متر مربع می‌رسد. امروزه در این مکان دو جزیره بزرگ و چندین جزیره‌ی کوچک وجود دارد.