تور یاسوج

تور یاسوج


برای خرید تور یاسوج کلیک کنید

سفر در یک نگاه :

کجا می رویم :

هزینه های سفر:

خدمات:

تجهیزات سفر

شرایط و قوانین :

نقشه و اطلاعات جغرافیایی:

شهر یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد یاسوج دارای آب و هوای نسبتا سرد در زمستان و معتدل در تابستان می باشد. فاصله تقریبی تهران تا یاسوج 767 کیلومتر که برابر با زمان 8 ساعت و 41 دقیقه میباشد.

بیشتر بدانید:

جاذبه های یاسوج

آبشار یاسوج

در چند کیلومتری‌ شهر یاسوج‌ در سمت‌ راست‌ جاده‌ای‌ که‌ از این‌ شهر به‌ سی‌سخت ‌منتهی‌ می‌شود ، نزدیکترین‌ آبشار به‌ مرکز استان‌ با نام‌ آبشار یاسوج‌ در تنگه‌ای‌ به‌ همین‌ نام‌ قرار گرفته‌ است‌ که‌ ازجمله‌ جاذبه‌های‌ توریستی‌ استان‌ در فصل‌ بهار و تابستان‌ محسوب‌ می‌شود.

باغ‌های‌ سرسبز اطراف‌ آبشار و آب ‌و هوای‌ مساعد آن ‌، زیبایی‌ و جذابیت‌ ویژه‌ای‌ را به‌ این‌ آبشار بخشیده‌ است‌. زیبایی‌ این‌ منطقه‌ در بهار و تابستان‌ وصف‌ناپذیر است‌. وجود گونه‌های‌ مختلف‌ پرندگان‌ و انواع‌ گل‌های‌ زیبا ، پیرامون‌ آن‌ را به‌ یکی‌ از جاذبه‌های‌ توریستی‌ مهّم‌ استان‌ و ایران‌ تبدیل‌ کرده‌ است‌.فاصله تا مرکز شهر ۳ کیلومتر.

کوه آب نهر

این کوه در فاصلهٔ ۹ کیلومترى شمال شرقى یاسوج و در جنوب روستاى چشمه چنار با ارتفاع ۳۲۲۰ متر قرار گرفته است. این کوه نیمه جنگلى از جنوب شرقى به کوه کاچیان متصل است. راه اتومبیل‌روى اردکان به یاسوج از دامنهٔ‌ شمالى این کوه مى‌‌گذرد. فاصله تا مرکز استان ۱۵ کیلومتر

دریاچه برم الوان

این تالاب که به شکل نقشه ی ایران میباشد در شهرستان بهمئی در قسمت سر آسیاب یوسفی و حدود ۴۰ کیلو متری شهر لیکک قرار دارد. مساحت آن ۱۵ هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۱۰۰ متر، عمق آن حداقل ۱۲ و حداکثر ۳۰ متر می باشد.

طبیعت زیبا، همواری زمین های اطراف، وجود ماهی کپور و… شرایط بسیار خوبی برای این تالاب به وجود آورده است. زمین های اطراف این تالاب مورد استفاده میهمانی ها، و مقامات میهمان قرار می گرفته است. در چنین وضعیتی مردم موظف بودند برای خان ها و میهمانها، برف از کوه سفید و سرحد بیاورند تا در جشن ها مورد استفاده قرار گیرد.

تنگ تامرادی

این تنگ در ۵۰ کیلومتری غرب یاسوج در مسیر جاده دهستان سپیدار واقع شده است ودارای آبشاری زیبا وحوضچه های فراوان وخزه های زیبا می باشد. همچنین دارای اشکفتی است که آب از بالایی آن به پایین سرازیر می شود ومنظره ای بسیار زیبا می آفریند. بهترین فصل بازدید گردشگران عزیز از ابتدای بهار وتابستان است. فاصله تا مرکز استان ۵۵ کیلومتر.

تنگ مهریان

در یک کیلومتری مسیر یاسوج به اصفهان چشم اندازی زیبا و طبیعی چشم هر مسافری را می‌نوازد که به تنگ مهریان معروف است.در این مکان رودی با کش وقوس و پیچیدگی خاص با رنگ آمیخته به سبز و فیروزه‌ای، در دره‌ای نه چندان عمیق انگاری فرش سبز مواجی را به نمایش گذاشته‌است. درختان زیبایی اطراف این رودخانه سر خم کرده‌اند، گو عاشقانی هستند که به ستایش این فرش فیروزه‌ای می‌پردازند.

امامزاده‌ای به نام امامزاده شاه حسن در این منطقه وجود دارد که پذیرای زایران در این منطقه‌است.

در این منطقه درختها کج و معوج درکنار هم قرارگرفته‌اند، آب زاییده از برف که در منطقه کاکان می‌گذرد، مسیری جدا از رود مهریان را طی می‌کند. اگرچه راهسازان برای ایجاد جاده‌های عریض دراین منطقه به مسطح کردن تپه‌ها پرداخته‌اند اما درختهای استوار بر تپه‌ها را بر روی پشته‌های کوچک مخروطی شکل نگاه دارند و ویران نکنند.

تنوع درختانی نظیر سپیدار، بلوط، افرا، چنار، کاج، انگور وحشی و بنه در تنگ مهریان از ویژگی‌های این منطقه‌است.

تنگه مهریان در زمستان هم محل رفت و آمد علاقه مندان به اسکی است. این تنگه دراین فصل همچنین شاهد تشکیل یخی بزرگ برروی صخره‌ای مقابل بارگاه امامزاده حسن است که این توده یخ روز شصتم زمستان شکسته شده و روز هفتادم (حدود دهم اسفندماه) با صدایی که کیلومترها شنیده می‌شود، از صخره فروریخته و مژده بهار می‌دهد.

آب زلال و شفاف رودخانه مهریان که بخشی از آن از چشمه‌های تنگ معروف به کبوتری است پس از طی مسیر به رودخانه بشار یاسوج و رودخانه کارون در استان خوزستان می‌ریزد. فاصله تا مرکز استان ۵ کیلومتر.

منطقه ی حفاظت شده ی دنا

یکی‌ از زیباترین‌ نواحی‌ طبیعی‌ استان‌ منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ دنا است‌ که‌ از تنوع‌ گیاهی‌ وجانوری‌ ممتازی‌ برخوردار است‌. منطقه‌ کاملاً کوهستانی‌ دارای‌ قلل‌ بلند ، دیوارهای‌ عظیم‌ و دره‌های‌ عمیق‌ است‌.

در شرق‌ دنا گردنه‌ تاریخی‌ (بیژن‌) قرار دارد و مرزهای‌ شمالی ‌، غربی‌ و جنوبی‌ آن‌ را رودخانه‌های‌ (ماربر) و (بشار) احاطه‌ کرده‌اند. کوههای‌ دنا کانون‌ ذخیره‌ منابع‌ آب‌ رودخانه‌های‌ متعدد و دامنه‌های‌ آن‌ نیز مظهر چشمه‌های‌ کوچک‌ و بزرگ‌ است‌.

منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ دنا از نظر تنوع‌ گونه‌های‌ گیاهی‌ بسیار غنی‌ است‌ و با توجه‌ به‌مجموعه‌ درختان‌ و گیاهان‌ جنگلی ‌، مرتعی ‌، دارویی ‌، خوراکی‌ و تزئینی‌ ، سرمایه‌ ژنتیکی‌ با ارزشی‌ به‌ حساب‌ می‌آید. گونه‌های‌ مختلف‌ گیاهی‌ منطقه‌ عبارتند از، بن‌ ، کیکم‌ ، ارژن‌ ، زالزالک ‌، شن‌ و ارژن‌ و بلوط‌. حیات‌ وحش ‌دنا معرف‌ سیمای‌ متنوع‌ جانوری‌ زاگرس‌ است‌. خرس‌های‌ قهوه‌ای‌ بزرگ ‌، انواع‌ عقاب ‌، پلنگ‌ و گرگ‌ و انواع‌گربه‌های‌ وحشی‌ ، شاهین‌ ، کبک ‌، هما ، سنگ‌ چشم‌ و… از جمله‌ گونه‌های‌ جانوری‌ منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ دنا است‌.

چشمه بلقیس (دهدشت)

باغ چشمه بلقیس چرام کهگیلویه گستره ای پردرخت است که در آغوش حصارهای کوتاه سنگی جای گرفته است. باغی است در دره ای پیر که بیدهای مجنون را درون و گرداگرد خود سال هاست با زیبایی خویش حیران کرده است.

بوی نشای شالیزارها، چرام را دربر گرفته است و روستای کوچک قنبرآباد در کنار کشتزارها رخ می نمایاند. جاده پیچ در پیچ ما را به باغ بزرگ و زیبای چشمه بلقیس می رساند. باغ بزرگ بر تپه و در قلب چشمه خروشان بلقیس قرار دارد.

درختان سرو، انار، لیموترش و شیرین، سیب، بید مجنون، انگور و نخل‌های تزئینی و گیاهان متنوع دیگر، مجموعه پیچیده و شگفت انگیزی را فراهم آورده که آدمی را به این فکر وا می دارد که سازنده آن از تمام نقاط، نقبی به گیاهان زده است.

دهانه کوه شمالی در چرام، پذیرای باغ پر از نخلی است که چشمه بلقیس را در جویبارهای مشبک و با اصول معماری جالب توجه در خود دارد.

نهرها پس ازگذر از جای جای باغ و تراوش خنکای خود به گردشگران، به استخری به وسعت ۱۰ متر و ارتفاع ۱‎/۵ متر می ریزد. نهرهای بزرگ با معماری سنتی خاص و پس از ریزش در استخر، دشت پر عطش چرام را سیراب می کند.

باغچه ای به شعاع ۴ متر در درون حوض آب، نشان از هنرمندانه‌ترین صنعت ساخت بشر است. هیچ مسافری دلزده نمی شود و چرامی ها، خود بیش از سایرین هوای پاک و مهربان چشمه بلقیس افسونگر را به شش‌ها فرو می برند.

امروز چشمه بلقیس کهگیلویه با قدم هایی استوار و وفادار به وطن خود، میزبان هزاران گردشگر است که امید است با دست هایی پر از سبد هوای پاک و روحی پرطراوت به سرپناه خود برگردند.

چشمه بلقیس ۳۸ هزار و ۹۶۰ مترمربع وسعت دارد و به گفته اهالی منطقه در اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی توسط زنی به نام بلقیس احداث شده است. باغ فعلی چشمه بلقیس در اوایل دوره پهلوی احداث شده است.این مکان در روزهای خوب سال پذیرای میهمانان از استانهای خوزستان و فارس و بوشهر می باشد.

سد شاه قاسم

سد شاه قاسم یکی از سدهای خاکی جنوب کشور ایران می باشد .این سد خاکی محل مناسبی برای قایقرانی و ورزش های آبی است و یکی از مکان های دیدنی و توریستی محسوب می شود . در ۱۵ کیلومتری جنوب مرکز استان.

روستای کریک

روستای کریک از توابع بخش مرکزی شهرستان دنا، با مختصات جغرافیایی ۵۱ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی و۳۰ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی، در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی سیسخت و ۲۵ کیلومتری یاسوج قرار گرفته است.

این روستا از اطراف به ارتفاعات بلند دنا محدود میشود. روستای کوهستانی کریک، در حدود ۱۷۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. آب و هوای این روستا، در فصول بهار، تابستان و پاییز ملایم و مطبوع و در زمستان سرد و خشک است.

رودخانه کریک از میان روستا عبور میکند و بر طراوت و شادابی فضای روستا میافزاید . روستای کریک یکی از قدیمیترین روستاهای شهرستان دنا به شمار میرود. یکجانشینی در این منطقه ، به دوران قبل از مهاجرت آریاییها به فلات ایران مربوط است.

عبور شاهراه سلطنتی هخامنشی از ۱۵ کیلومتری کریک، سبب رونق تجارت و رفت و آمد بیشتر در این ناحیه شده است. بیشتر درآمد مردم این روستا از فعالیتهای زراعی، دامداری وباغداری تأمین میشود . گروهی از مردم روستا در بخش خدمات و تولید صنایع دستی اشتغال دارند. روستای

کریک در یک ناحیۀ کوهستانی، بر روی شیب ملایمی استقرار یافته است و بافت مسکونی متراکم دارد. اکثرخانه های این روستا عموماً یک طبقه و با دیوارهای ضخیم ساخته شدهاند . در بافت قدیمی روستا واحدهای مسکونی دو طبقه و کوچک نیز وجود دارد.

مصالح به کار رفته در ساخت خانههای قدیمی چوب ، خشت و گل است. روستای خوش آب و هوای کریک که در میان دره باصفای کریک و در مسیر دسترسی به منطقه ییلاقی و زیبای سیسخت واقع شده است، یکی از مسیرهای صعود به قله دنا محسوب میشود.

از جمله جاذبه های مذهبی و تاریخی این روستا میتوان به آرامگاه امامزاده عسگر و امامزاده اسحاق اشاره داشت. صنایع دستی روستای کریک مشتمل بر انواع قالی و گلیم با طرحها و نقوش زیبا است.

دریاچه کوه گل

دریاچه‌ کوه‌ گل‌ در شمال‌ شهرستان‌ بویراحمد و در شمال‌ شرقی‌ شهرتوریستی‌ سی‌ سخت‌ در دهانه‌ انبری‌ گردنه‌ مشهور بیژن‌ و در کنار تپه‌های‌ کوه‌ گل‌ واقع‌ شده‌ است‌. محل‌ استقراردریاچه‌ یکی‌ از زیباترین‌ نواحی‌ استان‌ است‌ که‌ در فصل‌ بهار و تابستان‌ از انواع‌ گل‌های‌ شقایق‌ و گیاهان‌ وحشی‌ وهمچنین‌ آویشن‌ خوش‌ عطر کوهستانی‌ مملو می‌شود.

در فصل‌ تابستان‌ ، تجمع‌ پرندگان‌ مهاجر همراه‌ با پرندگان‌ بومی‌ در سواحل‌ و کنار دریاچه‌ ، زیبایی‌ حیرت‌انگیزی‌ پدید می‌آورد. از پرندگان‌ مهاجری‌ که‌ در دامن‌ این‌ دریاچه ‌اتراق‌ می‌کنند ، می‌توان‌ به‌ انواع‌ مرغابی‌ و اردک‌ کله‌ سبز، لک‌ لک ‌، حواصیل ‌، درنا ، خروس‌ کولی‌ و چنگر اشاره‌ کرد.

پیست اسکی کاکان

این پیست در یکی از مناطق بکر کوهستانی یاسوج جنب منطقه آب نهر کاکان به فاصله ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج واقع شده است که طول این پیست ۶۰۰ متر و عرض آن ۱۵۰۰ و همچنین دارای خوابگاه و رستوران است و بهترین و جالبترین تفریح در فصل زمستان برای خانواده ها به شمار می آید.

ارتفاع ۲۶۰۰ متر

طول مفید پیست ۶۰۰ متر

عرض مفید پیست ۱۵۰۰ متر

نوع دستگاه بالابر: تله‌اسکی بشقابی

تسهیلات: ‌خوابگاه و رستوران

فصل برفی: از اوایل دی‌ماه تا اواخر اسفندماه

بیشینه عمق برف: ۳/۵متر

کاکان دارای ۱۵ روستا می‌باشد به مرکزیت روستای منصورخانی و پیست اسکی کاکان در ۷ کیلومتری کاکان قرار دارد و روستای عباسعلیخانی یکی از روستای کاکان می‌باشد.فاصله تا مرکز استان ۱۸ کیلومتر.

تورهای مشابه :

Call Now Button