تور شیراز

تور شیراز


برای خرید تور شیراز کلیک کنید

سفر در یک نگاه :

کجا می رویم :

هزینه های سفر:

خدمات:

تجهیزات سفر:

شرایط و قوانین :

نقشه و اطلاعات جغرافیایی:

موقعیت شیراز در کشور

شیرازدراستان فارس در جنوب غربی ایران واقع شده است، و 942 کیلومتر تا تهران فاصله دارد که برابر است با زمان تقریبی 9 ساعت و میباشد.

بیشتر بدانید:

تاریخچه شیراز

برطبق آنچه که درتاریخ اسطوره‌ای و روایات‌های سنتی نقل شده است، نام شهرشیراز از اسم سومین پسر جهان‌ شاه یعنی (تهمورث) گرفته شده است که شیراز نام داشته و شهر شیراز را بنا کرده است.

اما در اسناد و مدارک مستند نام شیراز، ازگذشته تاکنون به نام‌های (تیرازیس)، (شیرازیس) و (شیراز) در منابع تاریخی به ثبت رسیده.

شهر شیراز دارای اهمیت فراوانی بوده است به نحوی که درگذشته به شیراز القاب و عناوین مختلفی از جمله مملکت سلیمان، ملک سلیمان، دارالملک، دارالعلم و دارالفضل بدلیل جایگاه خاص آن داده شده بود.

همچنین شیراز در دروه‌های مختلف پایتخت حکومت‌های فراوانی چون آل بویه، اتابکان فارس، آل اینجو و آل مظفر و زندیان بود. همچنین در زمان هخامنشیان نیز تخت جمشید و پاسارگاد که در نزدیکی شیراز کنونی قرار دارند، پایتخت حکومت بودند.

زمانی که درسده چهارم و پنجم هجری قمری شیراز پایتخت سلسله‌ی ال بویه شد دوباره به شکوفایی و عظمت رسید و در آن مساجد، قصرها، کتابخانه‌ها و کانال‌های آب‌رسانی از رودخانه‌ی کر بنا شد و درایام جشن مهرگان و نوروز، بازار شهر را آذین می‌بستند و شهر جلوه‌ی بسیار زیبایی می‌یافت، شایان ذکر است شیراز به شهر شعر، باغ، گل و بلبل نیز شهرت دارد.

آب و هوای شیراز

به طورمتوسط دمای شیراز دراکثرایام سال گرم و مرطوب است و دارای میزان بارش ز ۳۳۷٫۸ میلی‌متر در سال می باشد، بهترین فصل سال برای سفر به شیراز بهار و بهترین ماه اردیبهشت است که عطر شکوفه های بهارنارنج فضای شهر را معطر کرده است.

در مورد شیراز

شیراز اولین پایتخت فرهنگی ایران به شکل واقعی کلمه است که از گذشته به این لقب رسیده بوده، باید گفت شیراز بعد از تبریز و تهران سومین شهر ایران است که شهرداری در آن تاسیس شده (در سال ۱۲۹۶)، شیرازکه میزبان شاه‌چراغ، برادر امام رضا (ع) بوده از نظر مذهبی جایگاه ویژه ای در ایران است و سومین حرم اهل بیت در ایران لقب گرفته است، شهرهای دوشنبه‌ تاجیکستان، نیکوزیا قبرس، چونگ کینگ چین و وایمار آلمان خواهرخوانده‌های شیراز هستند،هچنین دانشگاه شیراز جزو ۱۰ دانشگاه برتر کشور (رتبه‌ سوم میان دانشگاه‌های ایران) است.

جالب است بدانید شیراز اولین شهر ایران است که شرکت واحد اتوبوس‌رانی درون‌ شهری در آن فعال شد.

از گذشته تاکنون (باغ) در فرهنگ ایرانی‌ها جایگاه ویژه‌ای داشت و شیراز هم به داشتن باغ‌های زیاد و زیبا شهرت داشته است.

بین سال‌های ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷ در شیراز جشن هنر شیراز برگزار ‌شد که در زمان خود یکی از بزرگترین و مهیج ترین رویدادهای فرهنگی در جهان بود. در این جشن بزرگترین هنرمندان سنتی و مدرن ایران و دنیا در رشته‌های مختلف هنری دور هم جمع می‌شدند و هنرهای خود را به معرض نمایش درمی‌آوردند، اما امروزه نیز نمایشگاه بین‌المللی شیراز بزرگترین مرکز نمایشگاهی جنوب کشور است.

شیراز دومین شهری در ایران بود که در آن فرودگاه بین‌المللی به کار افتاد.

دومین پیست اسکی بزرگ بین‌المللی ایران، مجموعه‌ی تفریحی ورزشی پولادکف است در شیراز واقع شده است.

20 جاذبه پر طرفدار شیراز

حافظیه

خواجه شمس الدین محمد شیرازی، غزل‌سرای بزرگ، متخلص به حافظ و ملقب به لسان الغیب در آغاز سده هشتم ه.ق متولد و در سال 791 ه.ق در شیراز در گذشت. آرامگاه وی که در مکان زیبایی قرار دارد، زیارتگاه دوست‌ داران شعر و ادب بی‌ شماری از سراسر جهان است. در جوار آرامگاه حافظ، بزرگان معروفی نیز به خاک سپرده شده‌اند.

سعدیه

مصلح‌الدین سعدی شیرازی شاعر حکیم و فیلسوف بزرگ قرن هفتم ه.ق است که کتاب گلستان و بوستانش چون ستاره‌ای در آسمان ادب سرزمین ایران می‌درخشد. در نزدیک آرامگاه سعدی، مقبره شاعر نامدار دیگری به نام شوریده شیرازی قرار دارد. همچنین حوض ماهی آرامگاه سعدی، مظهر قنات و چشمه‌ سعدی، همواره مقدس و باورهای مردم به آن بسیار قوی است.

دروازه قرآن

قدمت این بنا متعلق به دوران دیلمیان فارس می‌باشد که در بالای طاق آن بنا دو جلد قرآن دست‌نویس معروف به قرآن 17 مَن حفظ و نگهداری می‌شده است. این قرآن منسوب به ابراهیم سلطان فرزند شاهرخ تیموری می‌باشد. بنای فعلی دروازه قرآن پس از تخریب بنای قبلی بدست اعتماد التجار (حسین ایگار) در دوران پهلوی ساخته شده است.

خانه تاریخی شوریده شیرازی شیرازی

یکی از بناهای شاخص ومشهور شیراز است که قدمت آن به دوران قاجاریه برمی‌گردد. این خانه زیبا، متعلق به شوریده شیرازی ادیب و شاعر معروف می‌باشد

باغ جهان نما

در محلی که امروزه موزه زندیه است در سابق باغ وسیعی بوده به نام باغ نظر که عمارت کلاه فرنگی، ارگ کریم‌خانی و دیوان‌خانه را شامل می‌شده است. کریم‌خان از این بنا جهت پذیرش سفرای خارجی یا انجام مراسم رسمی و مهم استفاده می‌کرده است همچنین در این بنا آرامگاه کریم‌خان زند قرار دارد.

باغ دلگشا

این باغ زیبا در شمال شرقی شیراز و در نزدیکی آرامگاه سعدی واقع شده است. آبی که از چشمه قنات آرامگاه سعدی جاری است این باغ را آب یاری می نمایید. جالب است بدانید درتمام این باغ با درختان نارنج پوشیده است.

 مسجد نصیر الملک

از مساجد تاریخی و قدیمی شیراز است که در محله گود عربان خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است و جزو بناهای دوران قاجار و اندکی تاثیر پذیرفته از معماری عثمانی است که در فاصله سال‌های 1293 تا 1305 ه.ق به دستور حسینعلی نصیر الملک که از اعیان و اشراف شیراز بود، ساخته شده است. این مسجد بین سال‌های 1293 تا 1305 ه.ق توسط محمد حسن معمار و محمدرضا کاشی پز معماران آن زمان ساخته شده است.

باغ ارم

این بوستان که از زیبا ترین باغ‌های شیراز است، سرو ناز آن شهرت جهانی دارد. عمارت زیبای این باغ از لحظ معماری، نقاشی، حجاری، کاشی‌کاری و گچبری از شاهکارهای صنعت و هنر دوران قاجاریه به شما می‌آید و سالانه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.

شاهچراغ

مرقد مطهر حضرت سید میر احمد ملقب به شاهچراغ (ع) برادر حضرت امام رضا (ع) فرزند هفتم امام موسی کاظم (ع) مهم‌ترین و جالب ترین زیارتگاه عاشقان خاندان عصمت و طهارت در شیراز است. تزئینات، کاشی‌ کاری‌ها و آینه‌کاری‌ که در این مکان صورت گرفته بر عظمت، شکوه و زیبایی شاهچراغ صد چندان افزوده است. همچنین درضلع جنوبی ساختمان حرم به موزه شاهچراغ اختصاص یافته است و دوست داران تاریخ را به خود جذب میکند.

تخت جمشید

بی شک مهمترین اثر تاریخی شیراز تخت جمشید (پرسپولیس) است که با وسعتی حدود 125000 متر مربع به فرمان داریوش بزرگ در سال 518 قبل از میلاد در دامنه کوه رحمت بنیان نهاده شد. ساخت کاخ‌های تخت جمشید متجاوز از 180 سال به طول انجامید. تا اینکه در سال 330 قبل از میلاد توسط اسکندر طعمه حریق گردید و از آن پس متروک شد این مجموعه شامل 7 کاخ، نقوش برجسته متعدد، پلکان‌ها و سه آرامگاه سنگی می‌باشد.

آرامگاه خواجوی کرمانی

آرامگاه کمال الدین ابولعطا متخلص به خواجو از غزل‌ سرایان مشهور قرن 8 هجری است. او در سال 689 در کرمان چشم به جهان گشود و پس از بازدید از شهرهای مختلفی، شیراز را برای اقامت بر بقیه شهرها ترجیح داد. وی در سال 753 ه.ق در شیراز وفات یافت و در مدخل شهر شیراز در دامنه کوه صبوی شیراز به خاک سپرده شد حافظ یکی ازدوست داران خواجو بوده است.

بازار وکیل شیراز

که از شاهکارهای معماری دوره زندیه است هنوز هم پر جنب و جوش به حیات خود ادامه می‌دهد، از ویژگی‌های این بازار می‌توان به زیبائی و معماری چشم نواز دیوار های آن و طاق‌ های ضربی با حفره‌ های تعبیه شده در آن اشاره نمود که به منظور تهویه هوا ایجاد شده است.

نارنجستان قوام

یکی از بهترین بناهای دوره قاجاریه است که در شیراز قرار دارد. ساختمان نارنجستان قوام از نظر آیینه‌کاری، نقاشی، کاشی‌کاری، گچ‌بری و منبت سازی از شاهکارهای هنرمندان قاجاریه به شمار می‌آید. در زیر زمین این بنا موزه نارنجستان قرار دارد که آثار مختلفی درآن به نمایش گذاشته شده است.

خانه زینت الملک

در محله قدیمی بالا کف در شیراز که امروزه خیابان لطفعلی خان زند از آن می‌گذرد در ضلع غربی نارنجستان قوام عمارتی زیبا قرار دارد که متعلق به خاندان قوام‌ الملک بوده و به خانه زینت‌الملک معروف است. ساختمان این بنا در حدود سال 1290 ه.ق به وسیله علی محمد خان قوام‌الملک آغاز گردید و در سال 1302 به وسیله محمدرضا خان قوام‌الملک به پایان رسیده است، که معماری زیبا و با شکوهی دارد.

پاسارگاد

منطقه باستانی پاسارگاد در 70 کیلومتری شمال تخت جمشید واقع شده است. پاسارگاد تجلی هنر و آئینه‌ای از تاریخ کهن ایران زمین به شمار می‌آید. بنای آرامگاه کوروش در عین سادگی بیانگر قدرت و اقتدار بنیان‌ گذار سلسله هخامنشیان بوده است. 

نقش رستم

در آخرین نقطه کوهستان حاجی آباد در فاصله 3 کیلومتری غرب تخت جمشید مجموعه‌ای از نقش برجسته‌های تاریخی مربوط به دوران عیلامی، هخامنشی، ساسانی و همچنین آرامگاه های شاهنشاهان هخامنشی قرار دارد که در کوه کنده شده است که به نقش رستم معروف است.

نقش رجب

محوطه تاریخی نقش رجب در مسیر تخت جمشید به سوی آباده و اصفهان در حدود 2 کیلومتری تخت جمشید در دامنه کوه رحمت نقوشی از اردشیر بابکان و شاهپور اول کنده کاری شده که به دلیل شهرت محل، به نقش رجب معروف شده است.

مسجد وکیل

که از آثار مشهور دوره کریم‌ خان زند است جزء هنرمندانه‌ ترین و بی نظیرترین بناهای تاریخی شیراز محسوب می‌شود این مسجد در حد فاصل موزه پارس و بازار وکیل واقع شده است.

 هفت تنان (موزه سنگ)

تکیه هفت تنان در دامنه کوه چهل مقام یا تخت ضرابی در شمال حافظیه واقع شده و محل دفن هفت عارف ناشناس است. بنای این تکیه در دوره کریم‌خان زند ساخته شده است که شامل تالاری بزرگ با دو ستون یکپارچه سنگی می‌باشد. در طاقچه‌های این تالار پنج مجلس با رنگ و روغن به روی گچ نقاشی شده است و قبرهای هفت عارف مذکور در وسط باغ قرار دارد که هرکدام سنگی به طول 3 متر و به عرض 75 سانتی متر دارند به مسافرین عزیز توصیه میکنیم حتما از این موزه دیدن نمایند.

ارگ کریم‌ خان زند

این سازه که محل سکونت و مقر حکومتی کریم‌ خان زند بوده نمونه‌ای از سادگی، ظرافت، استحکام و نشانه‌ای از هنر و معماری دوران زندیه است که بر سر در خارجی آن صحنه نبرد دیو سپید با رستم با کاشی‌ کاری‌ های زیبایی به تصویر کشیده شده است. فضای داخلی اطاق‌ های ارگ با نقوش اسلیمی، ترنج، گل و مرغ با رنگ‌های زنده و شاد و آب طلا نقاشی شده است.

روز شیراز

۱۵ اردیبهشت ماه، بنا به درخواست نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تقویم روز شیراز نامیده شده است.

غذا و خوراکی های محلی شیراز

شیراز دارای تنوع غذایی فراوانی است که ما در زیر به تعدادی از آنها اشاره میکنیم.

خورشت قورمه به شیرازی، آلبالو پلو شیرازی، کوفته هلوی شیرازی، مرصع پلوی شیرازی، رنگینک، فالوده شیرازی، قنبر پلو که غذای سحری شیرازی ها است، دمپخت شیرازی، کلم پلوی شیرازی همچنین آش انارشیرازی.

تورهای مشابه :

Call Now Button