تور لرستان

تور لرستان


برای خرید تور لرستان کلیک کنید

سفر در یک نگاه :

کجا می رویم :

هزینه های سفر:

خدمات:

تجهیزات سفر:

شرایط و قوانین :

نقشه و اطلاعات جغرافیایی:

استان لرستان با وجود مکان های تاریخی و طبیعت چشم نواز در غرب کشور ایران، بهانه ی خوبی است که برای سفر در هر چهار فصل سال تور لرستان برگزار شود.

فاصله تقریبی تهران تا لرستان 490 کیلومتر است که برابر است با زمان 6 ساعت لرستان به شهر آبشار های ایران مشهور است، از اینرو سالانه مسافران وعلاقه مندان طبیعت را به سمت خود جذب میکند.

 

بیشتر بدانید:

لرستان

شرایط اقلیمی لرستان

لرستان از استان های کوهستانی ایران می باشد که بیشتر مناطق آن را کوه های زاگرس پوشانده است. لرستان به دلیل موقعیت جغرافیایی در مناطق کوهستانی، چشمه های فراوان و برخوردار بودن از منابع آبی قرار دارد.

لرستان دارای زمستان های سرد و پر برف و تابستان های نسبتا گرم است، میزان بارندگی دراستان لرستان بالا است و جز پنج استان پرباران کشور محسوب میشود.

تاریخ لرستان

آثار به جای مانده درغارها و دره های لرستان، سکونت بشر را از دست کم ازهزاره چهارم پیش ازمیلاد دراین ناحیه نشان می دهد. کاسی‌ها ساکنان بومی لرستان پیش از رسیدن مادها و آمیختن با آنها بودند که خود از نواحی شمالی تر به منطقه لرستان و همدان کنونی مهاجرت نموده و سرزمین کاسی ها را تشکیل دادند.

خرم آباد شهری که امروزه مرکز استان لرستان است، از نخستین سکونت گاه‌های مردم ایران به شمار می‌رود. غارهای مسکونی دره خرم‌آباد که از آن جمله می‌توان به غارهای کنجی، یافته، پاسنگر، گراجنه و اشکفت قمری نام برد که حاوی آثار زندگی انسان غار نشین در این منطقه بوده است بنابر تاریخ گذاری‌هایی از طریق آزمایش رادیو کربن در غارکنجی واقع در دره خرم‌ آباد قدمت آثارآن متجاوز از ۴۰ تا ۵۰ هزار سال پیش باز میگردد.

جاذبه های لرستان

استان لرستان به دلیل سبقه تاریخی خود جایگاه خاصی در بین شهر های ایران دارا می باشد که تعداد فراوان بقعه ها، مساجد، ابنیه تاریخی، و دریاچه ها، آبشارها و…بیانگر این موضوع است در ذیل به معرفی تعدادی از شاخص ترین آنها می پردازیم.

  • فلک‌الافلاک
  • گرداب سنگی
  • پلدختر
  • دریاچه کیو
  • دریاچه گهر
  • آبشار بیشه
  • غار کوگان
  • مسجد جامع بروجرد
  • مقبره بابا طاهر
  • قلعه دختر

 

گویش لری

لری نزدیک ‌ترین به زبان فارسی هستند. زبان لری همانند زبان فارسی نواده‌ای از زبان پارسی میانه است و واژه‌های آن همانندی بسیاری با فارسی دارد.. ریشه زبانهای ایرانی لری بختیار مانند زبان فارسی به پارسی میانه(پهلوی ساسانی) و از طریق پارسی میانه به پارسی باستان (زبان هخامنشیان) برمیگردد.

آداب و رسوم

موسیقی در میان لرها جایگاه خاصی دارد. و دارای سبک ها و الحان مختلفی است بخش اعظمی از موسیقی لرستان با کمانچه یا کمانچه نوازی است اغلب موسیقی های محلی لرستان در دستگاه ماهور میباشد همچنین گفتنی است بیش تر با ساز کمانچه اجرا می شوند . موسیقی های لرستان به چهار بخش موسیقی کار، موسیقی مراسم، موسیقی عروسی و موسیقی ترانه های روز تقسیم شده است  ترانه ها و رقص های متداول لری بیش تر حماسی هستند و ترانه هایی که جنبه تغزل دارند، در بین مردم از تداول کم تری برخوردار هستند. رقص های بومی لری گاهی با وزن و سرعت آهسته و گاهی با تندی بیشتر اجرا و در همه حال به صورت گروهی اجرا می شود.

غذا ها و خوراکی های لرستان

غذاهای محلی و سنتی از مهم ترین جاذبه های اجتماعی فرهنگی به شمار می روند، تقریباً همه انواع خوراک ها در این استان تهیه و طبخ می شود ولی متداول ترین آنها عبارتند از : عدس پلو با گوشت، باقلاپلو، کباب چنجه، کباب بختیاری، شوله، کباب بروجردی، آش پخازه، آش شوربا، کپه‏‏ ، کال جوش یا کله جوش، جگروز، اناردونگ، نوژی آو و انواع کوفته از شیرینی های و خوراکی های لرستان میتوان از کاک عسل و کلوچه‌ی بروجردی و سمنوی بروجرد نام برد.

 

 

تورهای مشابه :

Call Now Button