تور کرمان

تور کرمان


برای خرید تور کرمان کلیک کنید

سفر در یک نگاه :

کجا می رویم :

هزینه های سفر:

خدمات:

تجهیزات سفر

شرایط و قوانین :

نقشه و اطلاعات جغرافیایی:

کرمان نام استانی در مرکز ایران می باشد مرکز این  استان شهر کرمان است استان کرمان پهناورترین استان ایران می باشد آب و هوای کرمان به دلیل ارتفاع از سطح دریا  نسبتا خنک است  و دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد می باشد. فاصله تقریبی تهران تا کرمان 995 کیلومتر که برابر با زمان 10ساعت و 27 دقیقه میباشد.

بیشتر بدانید:

موقعیت جغرافیایی کرمان

استان کرمان به دلیل وسعت فراوانش با استان های متعددی همسایه است بدین شرح ازشمال به ‌استان‌های خراسان جنوبی و استان یزد، از شرق با ‌استان سیستان وبلوچستان، ازغرب به ‌استان استان فارس و ازجنوب نیزبا ‌استان هرمزگان هم مرز است. شهرستان‌های کرمان از این قرارند‌: انار، بافت، بردسیر، بم، جیرفت، رابر، راور، رفسنجان، رودبارجنوب، ریگان، زرند، سیرجان، شهربابک، عنبرآباد، فهرج، قلعه گنج، کرمان، کوهبنان، کهنوج، منوجان، نرماشیر، ارزوییه.

تاریخ کرمان

کرمان یکی ازپنج شهر تاریخی ایران است. و آثار فراوانی از دوران مختلف تاریخی پیش ازاسلام و پس ازاسلام درگوشه و کنار این استان به چشم می خورد لازم به ذکر است کرمان در دوران مختلفی پایتخت ایران نیز بوده است بدین سبب دارای جاذبه های انبوهی می باشد که گردشگران را به سمت خود فرا می خواند، در روایات اساطیری آمده‌است که کیخسرو کرمان و مکران را به رستم قهرمان اسطوره ای بخشید.

نام كرمان بر اساس اسناد تاریخی در دوره های قبل ازاسلام، (كارامانیا) بوده است. مركز كرمان را در قدیم (گواشیر) بود که بعد ها به  بردشیرتبدیل شد.

سلسله های متعددی درکرمان به قدرت رسیده اند مانند هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، و صفاریان، و… اما دوره شکوه کرمان به زمان خاندان های زندیه، آل مظفر، آل بویه، قراختاییان بوده است که کرمان به عنوان پایتخت برگزیده شد همچنین آثار جالبی از دوران قاجار دراین شهر باقی مانده است.

آب و هوای کرمان

کرمان سومین مرکز استان مرتفع ایران محسوب میشود، تابستان‌های کرمان نسبتاً خنک و زمستان‌های آن بسیار سرد و دارای یخ بندان است. بیشترین میزان بارش برف در شهر کرمان مربوط به سال ۱۳۵۱ بوده است که با ۴ روز بارش برف در این شهر ارتفاع برف به ۷۰ سانتی‌متر رسید، همچنین کرمان دارای تابستان های بسیار گرم است به نحوی که گرم ترین نقطه زمین دراین استان واقع است که با ثبت درجه حرارت 71 سانتیگراد درمنطقه دشت بریان دارای شهرت جهانی است.

جاذبه های تاریخی کرمان

استان کرمان دارای جاذبه های فراون تاریخی میباشد که در زیر به معرفی نمونه هایی از آنها می پردازیم.

 • مجموعه گنجعلی‌خان

مجموعه گنجعلی‌خان کرمان دارای چندین بنای مختلف است که از عهد صفوی به یادگار مانده است. این مجموعه به همت گنجعلی خان که حاکمی در دوران شاه عباس صفوی بود، ساخته شد. میدان گنجعلی خان که به شکل مستطیل ایجاد شده است جزء از این مجموعه است، بازار گنجعلی‌خان همچون سایر بازارهای سنتی ایران، دارای معماری دیدنی و جذابی است. حمام این مجموعه نیز که اکنون به موزه مردم‌ شناسی کرمان تبدیل شده از دیگر بخش های این سازه است.

 • حمام وکیل

حمام وکیل کرمان بنای باشکوهی است که از معماری زندیه-قاجاریه تاثیر گرفته است. این بنا دو بخش رختکن و گرمخانه دارد. بنای حمام وکیل در سال ۱۲۸۰ ساخته و در سال ۱۳۶۹ بازسازی شد.
حمام وکیل کرمان اکنون به چایخانه سنتی تبدیل شده است و گردشگران در آن‌جا با فالوده کرمانی، چای و انواع نوشیدنی پذیرایی می‌شوند.

 • گنبد جبلیه

گنبد جبلیه بنایی سنگی است که از دوران پیش از اسلام (ساسانی) به یادگار مانده است. این گنبد تنها بنای سنگی موجود در کرمان است. داخل این مجموعه موزه‌ی سنگ کرمان قرار دارد .

 • ارگ بم

یکی از جاذبه های بی نظیر و فوق العاده کرمان ارگ بم است که بنایی خشتی و با شکوه است که متاسفانه بخش زیادی از آن در زلزله سال ۱۳۸۲ تخریب شد. این بنا اکنون در حال بازسازی است، ارگ بم بزرگترین بنای خشتی دنیا بوده است.

 • ارگ راین

دومین ارگ تاریخی کرمان ارگ راین است که دومین بنای خشتی عظیم دنیا است. ارگ راین نیز در کرمان، در جنوب غربی شهر راین واقع شده است. سالانه گردشگران بسیاری از این بنای باشکوه و عظیم بازدید می‌کنند.

 • باغ شازده ماهان

باغ شاهزاده یا شازده در دو کیلومتری شهر ماهان قرار دارد. این باغ متعلق به دوره‌ی قاجار است. باغ شاهزاده جزو ۹ باغ ایرانی است که در یونسکو ثبت جهانی شده است. پس دیدن آن را به همه گردشگران مشتاقان سفر توصیه می نمایم.

 • باغ فتح آباد

باغ فتح آباد در روستای اختیارآباد (۲۵ کیلومتری کرمان) قرار دارد و متعلق به دوره قاجار است. بنای باغ یادبودی از فضل‌علی‌خان بیگلربیگی است. وی یکی از والیان کرمان بوده است.

جاذبه های طبیعی

 

 • آبشارهای سیمک

آبشارهای سیمک در ۳۵ کیلومتری شمال کرمان در روستای کوهپایه قرار دارند. این ناحیه امکانات مناسبی از جمله اردوگاه دارد که باعث شده گردشگران زیادی به این ناحیه مراجعه کنند. ۱۳ آبشار موجود در سیمک همواره پذیرای کوهنوردان و صخره نوردان است. صعود به این آبشارها نیازمند تجهیزات و مهارت حرفه ای است.

 • پیست اسکی سیرچ

پیست اسکی سیرچ بزرگترین پیست اسکی جنوب شرق کشور است که در کرمان قرار دارد. پیست اسکی سیرچ مکانی مناسب و مفرح و مهیج برای تفریحات و ورزش های زمستانی است.

 • کلوت شهداد

شهداد نام شهری کوچک است در شرق کرمان که دارای تمدن چند هزار ساله است و نام پیشین آن خبیص بوده است و دارای اجسام بسیار جذاب در دل کویر لوت میباشد که علاقه مندان به طبیعت را مجذوب خود میگرداند.

 

 

جاذبه های فرهنگی مذهبی

 

کرمان به دلایل گوناگونی چون وجود اقوام و ادیان مختلف دارای جاذبه های فرهنگی مذهبی بی شماری است که نشانگر روحیه انسان دوستانه اهالی کرمان است به طور خلاصه به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم:

 • امامزاده حسین جوپار
 • مهدیه و مسجد مقدس صاحب الزمان
 • امامزاده محمد
 • آستانه شاه نعمت‌الله ولی
 • مسجد جامع ملک
 • آتشکده زرتشتیان، آتشکده
 • کنیسه کلیمیان.

 

همچنین کرمان به دلیل پیشینه غنی تاریخی، فرهنگی دارای موزه های کم نظیری میباشد که برای نمونه میتوان از

موزه زرتشتیان، موزه هنرهای معاصر صنعتی، موزه هنرهای معاصر صنعتی، باغ موزه هرندی، باغ موزه دفاع مقدس، موزهٔ ذوالفقار، موزهٔ مطبوعات، موزهٔ سکه، موزهٔ مردم‌شناسی، موزهٔ شاه نعمت‌الله ولی، موزهٔ سنگ، موزهٔ شهید باهنر، موزهٔ ساعت، موزه روحانیت، موزه پزشکی، موزه فرش ، موزه بزرگ شهر، موزه آکواریوم و تاریخ طبیعی و تاکسیدرمی نام برد.

 

خوراکی و غذا

 

کرمان همانند سایر شهرهای ایران، از انواع غذاهای سنتی و با طعم‌های متفاوت برخوردار است که برخی از آن‌ها در مناسبت‌های ویژه و تعداد بسیاری نیز به شکل عادی در طی سال تهیه می‌شود

مانند: فالوده کرمانی، آش شولی (اوماچو)، روغن جوشی، چغوک بریزو، حلیم بادمجان، آش آماج، آش شلغم، آش جو (کرمانی)، آش مخلوط، آش کدو، آبگوشت کرمانی، توکی، گندم شیری، کاکل کنف شادانه، قاتق تخمه، قاتق، قاتق بنه، زیر جوش، کشک گردو، کشک یونجه، سردوش، اشکنه، کشک کدو، کشک سیب، گورماست، سیراب بنه، کله جوش، بز قرمه، کشک و بادمجان، نان پز، کاچی، قاتق شیر، برشتو، نان پر، نان چرب و شیرین، خرماست، خرما تخم مرغ، کپو، روغن جوشی و چنگ مال کلمپهٔ گردویی کرمان

همچنین کرمان یکی از قطب های شیرینی ایران است عبارتند ازقطاب، کلمپه،  کماچ سهن، برشتو، رنگینک ، پفک،  نان چرخی، شیرینی خانگی پرریز، مسقطی، خرما بریز.

 

تورهای مشابه :

Call Now Button