تور گرگان

تور گرگان


برای خرید تور گرگان کلیک کنید

سفر در یک نگاه :

کجا می رویم :

هزینه های سفر:

خدمات:

تجهیزات سفر

شرایط و قوانین :

نقشه و اطلاعات جغرافیایی:

گرگان نام شهری در استان گلستان میباشد و در شمال شرقی ایران قرار گرفته است آب و هوای گرگان در بیشتر ایام سال معتدل است و در فصل زمستان نسبتا سرد می باشد . فاصله تقریبی تهران تاگرگان 409 کیلومتر که برابر با زمان 5 ساعت و 40 دقیقه میباشد.

بیشتر بدانید:

تاریخ گرگان

گرگان نام شهریست که در زبان باستاني آن را گورگان و ورکان و در زبان يوناني هيرکان يا هيرکانيا و در زبان عربي جرجان مي‌گفتند. شهر و شهرستاني که امروز گرگان خوانده مي‌شود تا سال 1316 شمسي موسوم به استرآباد بود، و کل منطقه گرگان قديم، در تقسيمات کشوري امروز، استان گلستان نام دارد. کاوشهاي باستان‌شناسي پيشينه تمدن اين منطقه را 5 تا 6 هزار سال اعلام کرده‌اند.

استرآباد، نام شهری قدیمی است که در منطقه ‌ای که اینک شهر گرگان در آنجا ایجاد شده است وجود داشته که در گذر زمان تغیر ماهیت داده و به گرگان مبدل شده است. از این شهر امروزه تنها تپه‌ای تاریخی درون شهر گرگان، به نام قلعه خندان که احتمالاً ارگ استرآباد در حدود ۳۰۰۰ سال پیش بوده باقی‌مانده و باقی قسمت‌های شهر در اثر سیلاب‌های مکرر و توسعهٔ گرگان در طول تاریخ به کلی از میان رفته است.

یکی از مشاهیر بد نام تاریخ ایران آغا محمد خان قاجار است که در این شهر متولد شد و حتی خانهٔ تولد وی و اولین مکان حکومتی و دولتی وی هنوزدر این شهر موجود است.

اقلیم گرگان

گرگان از شهرهای شمالی ایران است، آب و هوای معتدل دارد. هرچند تابستان‌های آن نسبتاً گرم و شرجی است، اقلیم منطقه بسیار گوناگون و متنوع است و مانند دیگر مناطق شمال کشور دارای پوشش گیاهی و جانوری فراوانی است.

جاذبه های گرگان

گرگان دارای انواع اماکن گردشگری است که بسیار هیجان انگیز هستند و سالانه گردشگران مختلفی را با سلایق متنوع به سمت خود دعوت میکند در زیر ما به معرفی تعدادی از آنها میپردازیم

ناهارخوران

ناهارخوران نقطه ای جنگلی در جنوب شهر گرگان است که در فاصله هشت کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد. این منطقه از هوای نسبتا مطبوع و ملایم تری در مقایسه با شهر و مناطق شمالی این منطقه برخوردار است. دارای فضای جنگلی در طرفین جاده برای تفرج است و با داشتن آب و هوای مناسب و دامنه پر شیب جنگلی مورد استفاده تفرج کنندگان داخلی و خارجی قرار می گیرد.

روستای نومل

روستای نومل یکی از قدیمی ترین روستاهای شهر گرگان محسوب می شود و دارای مردمانی خونگرم و مهمان نواز می باشد. روستای نومل یکی از روستاهای قشنگ و زیبای منطقه گرگان است .جاهای دیدنی این روستا عبارتند از :سد کوثر نومل که دارای مساحت ۱۴۰ هکتار می باشد و فضای زیبا ودیدنی دارد که همه ساله تعداد زیادی مسافر و گردشگر به آنجا برای تفریح سفر می کنند.جنگل سرپیر که جنگلی زیبا وقشنگ و دارای زیارتگاه می باشد که مردمان زیادی برای زیارت به آنجا می روند.جنگل ایستگاه:جنگل ایستگاه جای زیبا وقشنگ ودارای فضای باز ودلنشین می باشد که هر ساله در روز سیزده مردمان زیادی از شهرها و روستاهای اطراف به آنجا می آیند تا از این نعمت خدا دادی بهره ببرند.

آبشارهای نومل

مجموعه آبشارهای نومل در موقعیت جغرافیایی در استان گلستان واقع است. این آبشارهای زیبا در شهرستان گرگان در روستای نومل قرار دارند. روستای نومل در فاصله ۷ کیلومتری ازجاده اصلی گرگان-مشهد قرار دارد که در کنار کوه ازجلوهای طبیعی و دیدنیهای خاصی برخوردار است. شغل اکثریت ساکنان این روستا کشاورزی و دامداری میباشد.این روستا در دهستان استرآباد جنوبی قرار دارد.

 این مجموعه شامل ۶ آبشار بزرگ است که مسیر دسترسی بسیار مشکل و دشواری دارند. به دلیل سختی مسیر منطقه بسیار بکر و دست نخورده باقی مانده است. بلندترین آبشار منطقه به آبشار نومل شهرت دارد که بیش از ۳۰ متر ارتفاع دارد. از سایر آبشارهای منطقه میتوان به آبشار دو قلوی نومل، آبشار ایستگاه نومل ۱ و ۲ اشاره کرد. این مجموعه آبشار در فاصله ۴کیلومتر در شمال روستای نومل در دل جنگلهای منطقه چهل گیسو واقع شده اند.

آبشار دو قلو ایستگاه نومل یکی از کم نظیر ترین آبشارها در سطح منطقه است و ۵ متر ارتفاع دارد آبشار دوقلوی نومل در منطقه چلگیسو در داخل جنگل واقع شده است که مسیر آن بسیار نا هموار و مشکل است. از دیگر آبشارها آبشار ایستگاه است که بالغ بر ۳۰ متر ارتفاع دارد. همچنین آبشار ایستگاه ۲ در این منطقه در حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد. دسترسی به این آبشارها نیاز به راهنمای محلی دارد.

قلعه خندان

یکی ازبناهای با ارزش متعلق به دوره صفویه میباشد. بقایایی ازبرج و بارو و استحکامات قلعه هنوز پابرجاست.

تورنگ تپه

در این تپه آثاری برنزی و آهنی از دوره هخامنشی، اشکانی،  ساسانی و اسلامی به چشم می خورد. این تپه از مجموعه چند تپه با برجستگی نزدیک به یکدیگر تشکیل شده است، که منبع سرشاری ازمدارک باستانی و تاریخی برای پژوهشگران است

پل آق قلا

پل معروف آق قلا روی رودخانه گرگان رود بنا شده است. پایه های اولیه این پل از دوره سلجوقی باقی مانده است و در زمان صفویان روی پایه های باقی مانده پل جدیدی ساخته شده است.

دیوار گرگان

این سازه که از آثار به جا مانده ازشهر تاریخی استرآباد است دیواری است آجری ما بین دشت گرگان و ترکمن صحرا که به عنوان سدی در برابر حملات دشمن در زمان ساسانیان ساخته شده است. این دیوار با ۲۰۰ کیلومتر طولانی ترین اثر معماری ایران باستان و سومین دیوار تاریخی جهان پس از دیوار چین و آلمان است. در نوشته های تاریخی این دیوار را سد اسکندر، سد انوشیروان، سد فیروز، دیوار دفاعی، قزل آلان، مار سرخ و … نامیده اند.

پارک جنگلی النگ دره

 این پارک در جنوب غربی شهر گرگان به فاصله ۳ کیلومتری شهر واقع شده است. پارک جنگلی النگ دره در دامنه جنگل های انبوه شمالی از پوشش درختان منحصراً جنگلی برخوردار بوده و رودخانه ای از وسط آن می گذرد و بسیار زیبا است.

آبشار رنگو

آبشار رنگو در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان واقع شده است. این آبشار که بستری نیم دایره‌ای شکل دارد دارای ارتفاع 7 متر از زمین می باشد.

پارک جنگلی قرق

این پارک در شرق گرگان است. بخش اعظم پارک جنگلی قرق در محیط جلگه ای قرار گرفته و دارای امکانات تفرجی و خدماتی متنوعی است. این پارک محل نگهداری گوزن های بومی جنگل های شمال ایران است.

باران کوه

باران کوه یکی از نقاط بسیار دیدنی و جذاب واقع در جنگل شصت کلاته است که در جنوب شرقی شهر گرگان واقع شده است.

پارک جنگلی دلند

این  پارک در ۱۱ کیلومتری غرب آزادشهر و در کنار جاده اصلی گرگان به مشهد قرار دارد. این پارک پوشیده از درختان با ارزش جنگل های شمال مانند بلوط، آزاد، افرا و انجیلی است که دارای اهمیت تجاریست و از امکانات تفرجگاهی مانند آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و کمپ چوبی میباشد.

  موزه گرگان

 موزه گرگان دراردیبهشت ماه ۱۳۴۳ درکاخ سلطنتی پارک شهر (کاخ موزه) افتتاح شده بود با ۱۵۲قلم اشیاء باستانی، تا سال ۱۳۶۱دایر بوده است.

مدرسه عمادیه

 این مدرسه در مرکز محله درب‌ نو واقع شده است. بانی و سازنده آن شیخ اسماعیل قاضی و معمار کربلایی رمضانعلی بوده اند. مدرسه عمادیه از جمله بناهای تاریخی است که وقف‌نامه‌های موجود پیشینه آن را به دوران صفویه (شاه طهماسب و شاه سلیمان) می رساند.

برج گرگان

این سازه عظیم و مدرن به عنوان نمااد شهر گرگان در کناردیگرنمادهای فرهنگی وتاریخی گرگان به شمار می‌آید ارتفاع برج گرگان پنجاه و هفت متر می‌باشد و دومین برج بلند کشور پس از برج میلاد محسوب می شود.

سوغاتی های گرگان

سوغاتی های گرگان با توجه به مردم هنرمند این دیاراز تنوع فراوانی برخورداراست که ما در اینجا قصد معرفی تعدادی ازآنها را داریم کلوچه ، ماهی و خاویار، کُلُمبو،  رشته به رشته، شیرینی برنجی، قطاب، کالنی نون، سیچو کماچ، گلاج، نون قندی، نان خرمایی، حلوای اماج، سرغربیلی، نان پادرازی و نان شیرمال از جمله سوغاتی های گرگان است.

 

 

تورهای مشابه :

Call Now Button