تور چابهار

تور چابهار


برای خرید تور چابهار کلیک کنید

سفر در یک نگاه :

کجا می رویم :

هزینه های سفر:

خدمات:

تجهیزات سفر

شرایط و قوانین :

نقشه و اطلاعات جغرافیایی:

چابهار شهری در استان سیستان و بلوچستان میباشد و درجنوب شرق ایران قرار دارد چابهار دارای آب و هوای معتدل و معمولا بهاری می باشد. فاصله تقریبی تهران تااصفهان 1814 کیلومتر که برابر با زمان 19 ساعت و 23 دقیقه میباشد.

بیشتر بدانید:

تاریخچه چابهار

شهرستان چابهار در ناحیه مکران بلوچستان قرار دارد پیشینه تاریخی چابهار براساس اسناد بدست آمده به دوران ماد باز میگردد، اما از سابقه شهر نشینی و نحوه پیدایش شهر چابهار اطلاع دقیقی در دست نیست با مطالعه و پژوهش دقیق تاریخی می توان تا حدودی به این زمان دست یافت. براساس شواهد موجود ، این شهربندری پس از متروکه شدن بندر تاریخی تیس به شکوفایی رسید.

جاذبه های گردشگری چابهار

چابهار که دارای محیطی بکر و دست نخورده است دارای جاذبه های فراوانی است که برای نمونه از موارد زیر نام می بریم.

  • گل افشان

در ۱۰ کیلومتری چابهار، بین دشت کهیر و تنگ و در ۲۰ کیلومتری روستای کهیر، سه تپه کوچک گل افشان به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ متر وجود دارد که یکی از دیدنی‌های چابهار است. دو تا از این تپه ها غیرفعال و یکی از آنها مانند آتشفشانی می جوشد و هر دقیقه یکبار از آن گل سرد طوسی رنگی خارج می‌شود.

  • کوه‌های مینیاتوری

یکی از جاذبه‌های شگفت انگیز چابهار کوه های مینیاتوری یا مریخی است. این کوه ها ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر بعد از چابهار به سمت بندرگواتر، قرار گرفته‌اند. وجود دریا در یکسو و وجود این کوه ها در طرف دیگر جاده باعث شده تصویر همچون تابلویی نقاشی باشد. جنس این کوه ها رسوبی است و روی آنها هیچ گیاهی به چشم نمی خورد، اما رنگ خاکستری آنها، شکل مخروطی‌شان و ترکیب رنگ قرمز باعث شده به کوه‌های مریخی معروف شوند.

  • تالاب لیپار

بعد از دیدن کوه‌های مینیاتوری می‌توان به دیدن تالاب لیپار رفت. تالاب شگفت انگیز لیپار که به آن تالاب صورتی نیز می‌گویند در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار و در مسیر جاده ساحلی چابهار-گواتر قرار دارد. این تالاب که آب های سرگردان اطراف را جمع می‌کند ۱۴ کیلومتر است و پرندگانی همچون فلامینگو، حواصیل، طاووسکن، تیهو و عقاب دشتی در آن زندگی می‌کنند.

  • موزه محلی چابهار

ساختمان قدیمی فرمانداری چابهار که از دوران قاجار به جا مانده، اکنون موزه محلی چابهار است. این بنا بر روی سکویی به ارتفاع یک و نیم متر و به وسعت حدود ششصد و پنجاه متر مربع بنا شده و دارای سه درب ورودی، مجموعه اتاق‌ها، راهرو و… است. بنا در دو طبقه ساخته شده است که قسمتی از آن بوسیله سکویی با سقف چوبی و ستون آهنی احاطه شده است.

  • درخت مکرزن یا انجیر معابد

شهرهای جنوبی دارای درختی به نام درخت انجیر معابد هستند و چابهار نیز از این قاعده مستثنی نیست. در خت انجیر معابد درخت بسیار بزرگی است که اصل آن متعلق به هند شرقی است و برگ‌های پهنی دارد. انجیر معبد که محلی ها به آن کرگ می‌گویند در داخلش شیره سفید رنگی جریان دارد و میوه آن نیز قابل خوردن است. نمونه های این درخت را در حال حاضر در روستاهای رمین، تیس کوپان، ماشی، لیپار و کوپان سر می توان دید.

  • منطقه حفاظت شده گاندو

در سفر به چابهار دیدن رودخانه باهوکلات را نیز در برنامه بگنجانید. این رودخانه در ۹۰ کیلومتری شرق چابهار واقع شده و محل زندگی تمساح پوزه کوتاه گاندو یا تمساح ایرانی است. طول این تمساح به ۴ متر می‌رسد و یکی از جاذبه های توریستی رودخانه پرآب باهوکلات است. جدا از تمساح حیوانات کمیاب دیگری مثل گوزن کوهی نیز در گاندو  حضور دارند.

  • بندر گواتر

فقط قشم جنگل حرا ندارد و در چابهار نیز، جایی که رودخانه باهوکلات به دریای عمان می‌ریزد و در نزدیکی خلیج گواتر، جنگل‌های حرای چابهار قرار دارد. ناگهان در دل خشکی بسیار، درختچه هایی در مرداب روییده است که محل زندگی خزندگان و پرندگان زیادی است.

  • مسجد جامع تیس

از جاهای دیدنی چابهار مسجد تیس است. مسجدی که مثل مساجد پاکستان و هندوستان تنها یک مناره دارد. صحن این مسجد هر زائری را ولو برای اولین بار، به یاد تابلوهای پر از رنگ زیبا می‌اندازد. مناره و گنبدهایی که با رنگ‌های سبز و قرمز ساخته شده‌اند و درب‌هایی که با شیشه‌کاری‌های منظم و نامنظم رنگارنگ جلوهایی چشم‌نواز به مسجد داده‌اند.

  • اسکله ماهیگیری

در چابهار سه اسکله تپس، رمین و بریس از بقیه دیدنی ‌تر هستند. در اسکله های چابهار می توان ماهیگیرانی که برای صید به دریا می روند یا از صید برمی‌گردند را تماشا کرد و گاهی به همراه شان عازم دریا شد. بازار ماهی فروشان نیز در این اسکله ها بسیار پررونق است.

 

اقوام و آداب و رسوم درشهرستان چابهار

مردم شهرستان چابهاربه گویش بلوچی (جدگالی، کنارکی، طیسی، دشتیاری، باهوکلاتی) صحبت می کنند، اکثریت ساکنین این منطقه مسلمان تسنن و حنفی مذهب هستند.

مردان لباس مخصوص محلی بلوچی و زنان نیز علاوه بر چادر مخصوص بلوچی از لباس محلی بلوچی استفاده می نمایند.

 

اقلیم چابهار

چابهار دارای آب و هوای گرم و تا حدودی مرطوب است و میزان بارندگی دراین شهرستان پایین می باشد. دمای این شهر و پیرامون آن همیشه بهاری ومعتدل است و به همین دلیل چابهار (چهاربهار) نامیده می‌شود. به طور کلی آب و هوای این شهر دارای کمترین تغییرات در فصول چهارگانه سال است و درجه رطوبت تنها در دو ماه از سال (اردیبهشت و خرداد) بالا می‌رود.

سوغات و خوراکی های چابهار

شیرینی لندولندو، از ترکیب خرما، گندم و کنجد تهیه می‌شود پس ازمخلوط کردن خرمای هسته گرفته‌شده، گندم داغ (برشته) و کنجد، مواد را زیربارسنگین می‌گذارند تا سفت شوند و حالت چسبندگی پیدا کنند. و با آن از مهمانان پذیرایی میکنند.

 

 

تورهای مشابه :

Call Now Button