تور کیش

 

تور کیش

جزیره کیش که به عنوان گردشگر پذیرترین جزیره ایران شناخته می شود در جنوب ایران در دریای خلیج فارس قرار دارد و سالانه گردشگران فراوانی را از داخل و خارج کشور به خود جذب می نمایید به طوری که تعداد مسافران این جزیره به بیش از یک میلیون در سال بالغ می شود، جزیره کیش در شهرستان بندر لنگه از شهرستان های استان هرمزگان واقع شده است که فاصله تقریبی آن تا تهران 1463 کیلومتر است که برابر با 16 ساعت میباشد.


نقشه کیش 1-تورهای نوین-آشا سیر پارس-نیو تور-newtour.ir

بیشتر بدانید:

آب و هوای کیش

جزیره کیش دربيشتر ماه های سال، دارای آب و هوای معتدل و مطلوب است. دی و بهمن خنکترين و تير و مرداد گرمترين ماه های سال در جزیره کیش هستند. با توجه به آمار فصل زمستان بهترین زمان برای سفر به کیش است که هوای آن بر خلاف دیگر مناطق کشور روح انگیز است.

پیشینه کیش

تنها منبع قابل استناد در مورد تاریخ کیش در زمان پیش از اسلام آثار به جا مانده از (نيارخوس) درياسالار يوناني است كه در سال 325 قبل از ميلاد به فرمان اسكندر مامور شد سفري اكتشافي را در سواحل درياي عمان و خليج فارس انجام دهد.

بر طبق آثار و اسناد غیر مکتوب  در کتب تاریخی گفته شده ‌است برمی‌آید که از زمان هخامنشیان و سپس اشکانیان و ساسانیان، جزیرهٔ کیش تحت تسلط ایران بوده و با گسترش و نفوذ اسلام، و اعراب این جزیره به ‌دست خلفای اموی افتاد.

تعدای از مورخان راجع به کیش در آثارخود اظهارنظر کرده‌اند که از آن میان میتوان به ابن خرداد، ابن بطوطه و یاقوت حموی اشاره کرد که یا به کیش سفر کرده و در باب بزرگی فرهنگ و مردمان آن سخنوری کرده‌اند همچنین سعدی در نوشته های خود از جزیرهٔ کیش و سفر به آن در این دوران سخن می‌نماید.

اما دوران عظمت و شكوفايي تاريخ كيش از سده چهارم هجري، به بعد و پس از وقوع زلزله سهمناک درسيراف آغاز شد. پس از آن كه بندر سيراف از رونق افتاد تورانشاه به كمك حكام محلي بني قيصر در اين جزيره بندرگاهي ايجاد كرد و به عمران و آباداني آن همت گماشت و كيش را به مركز عمده بازرگاني خليج فارس تبديل نمود.

همچنین در دوره اتابكان فارس اهميت كيش به حدي بود كه حاکم خليج فارس دراين جزيره سكونت داشت و برتمام جزاير خليج فارس و درياي عمان فرمان مي رانده. طبق نوشته هاي سياحان و تاريخ نويسان، در اين دوره درآمد كيش بابت مالیات بدست آمده از عبور و مرور کشتی های تجاری بسیار سرشار بوده است.

كيش در قرن‌هاي پنجم تا هفتم هجري در اوج آباداني و رونق بوده است. علاوه بر شهادت مورخين و سياحان ايراني و عرب، وجود بقاياي شهر تاريخي حريره گواه بر اين است كه كيش در دوره‌هاي ايلخانيان، تيموريان و اتابكان پارس، جزيره‌اي آباد، شهري زيبا و يكي از مراكز عمده تجاري  منطقه و همچنین فرا منطقه ای بوده است.

اما متاسفانه تا دوره صفويه و با تسلط پرتغالي‌ها بر كيش جز غارت و ويراني اثر ديگري از خود بر جاي نگذاشتند، تا اين كه بالاخره شاه عباس صفوي پس از فارغ شدن از جنگ عثماني‌ها‌ به آزاد ساختن بحرين، هرمز و كيش از تسلط بيگانگان همت گماشت.

كيش در دوران قاجاریه ناصرالدين شاه به عنوان تيول (زمین) به قوام الملك شيرازي يكي از خان سالاران متنفذ فارس واگذار شد و او نيز آن را با مبلغ 25000 تومان به محمدرضا خان سطوت الممالك بستكي حاكم لنگه فروخت. جزيره كيش تا دوره پهلوي چندين بار خريد و فروش شد تا اين كه در سال 1340 خورشيدي دكتر منوچهر اقبال، اين جزيره را به مبلغ نه ميليون ريال از ورثه محمدرضا خان سطوت الممالك بستكي خريداري كرد.

در سال 1349 جزيره كيش مورد بازديد هيات‌هاي كارشناسي ايران و آمريكا قرار گرفت و با توجه به موقعيت جغرافيايي و استراتژيكي مناسب، به عنوان يك مركز بين المللي توريستي،  تجاري مد نظر قرارگرفت. تا اینکه در مهر 1351 سازمان عمران كيش به ثبت رسيد. سازمان عمران كيش طرح منطقه توريستي جزيره كيش را با الگو قراردادن جزاير هاوايي و كرانه‌هاي جنوبي درياي مدينترانه، با هزينه زيادي آغاز كرد و تا پيش از انقلاب فاز اول آن را به همراه بخشي از فاز دوم به اجرا درآورد. با پيروزي انقلاب اسلامي روند فعاليت‌هاي سازمان عمران متوقف شد.

تا دراسفند ماه 1358 شوراي انقلاب از حقوق و عوارض گمرگي در جزيره كيش عملا سرفصل جديدي را در جهت شروع فعاليت‌هاي تجاري و رونق منطقه محروم جنوب كشور آغاز نمود. اما مشكلات سال‌هاي پس از انقلاب موجب شد كه اين لايحه قانوني تا سال‌ها به اجرا در نيايد. تا اين كه در تير 1368 هيات وزيران در خصوص ورود و خروج كالا و نيز صادرات مجدد و توليد براي صادرات، جزيره كيش را  به عنوان منطقه كاملا آزاد تجاري، صنعتي ثبت و اعلام كرد واز اين تاريخ به بعد فعاليت‌هاي اقتصادي مجددا درجزيره كيش شروع شد.

تا اینکه بالاخره در سال 1371 با تاسيس سازمان منطقه آزاد كيش  دوران توسعه سريع كيش  به شکل نوین آغاز شد.

در اسفند ماه 1358 شوراي انقلاب از حقوق و عوارض گمرگي در جزيره كيش عملا سرفصل جديدي را در جهت شروع فعاليت‌هاي تجاري و رونق منطقه محروم جنوب كشور گشود. اما مشكلات سال‌هاي پس از انقلاب موجب شد كه اين لايحه قانوني تا سال‌ها به اجرا در نيايد. تا اين كه در تير 1368 هيات وزيران در خصوص ورود و خروج كالا و نيز صادرات مجدد و توليد براي صادرات، جزيره كيش را  به عنوان منطقه كاملا آزاد تجاري – صنعتي ثبت و اعلام كرد واز اين تاريخ به بعد فعاليت‌هاي اقتصادي مجددا در جزيره كيش شروع شد.

بالاخره در سال 1371 با تاسيس سازمان منطقه آزاد كيش اين جزيره جاني تازه گرفت و دوران توسعه سريع كيش آغاز شد.

 جاذبه های متنوع کیش

تور کیش و جزیره کیش که بهترین جزیره توریستی ایران است و دارای اماکن گردشگری بسیارمتنوعی است که در زیل به طور مختصر به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.

  • کشتی یونانی: که درغرب جزیره کیش کشتی بزرگی به گل نشسته است به عنوان یکی از نمادهای گردشگری کشور به حساب می آید در مورد تاریخچه این کشتی باید گفت که در سال 1345 این کشتی راهی یونان بود که بنا به شرایط به گل نشست و 80 روز تلاش برای در آوردن آن به هیچ نتیجه ای نرسید تا این کشتی برای همیشه در آنجا بماند و به عنوان نماد گردشگری جزیره کیش مبدل شود.
  • شهر باستانی حریره: شهر باستانی حریره به عنوان یکی از مجموعه های وجد آور باستان شناسی است که این روزها در معرض دید گردشگران و پژوهشگران قرار گرفته است. در دل غار و کوه های مختلف ساخته شده است به عنوان یکی از زیباترین اثار باستان شناسی جهان شناخته می شود و جالی است که بدانید چند سال بیشتر از پیدا کردن آن نمی گذرد. سکه های تاریخی، ظروف مسی، سنگ قبر و یک عراده توپ از جمله اشیایی است که از این شهر کشف شده است.
  • شهر زیرزمینی کاریز: این شهر که با نام های قنات کاریز و شهر زیر زمینی نیز شناخته می شود دارای پیشینه ای بیش از 2500 سال است و آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می کرده ولی اکنون به یک شهر زیر زمینی شگفت انگیز بدل شده که بیش از 10000 متر مربع وسعت دارد، شهر کاریز در عمق 16 متری زیر زمین قرار دارد. سقف آن هشت متر ارتفاع دارد.
  • آکواریوم های پهناور: خلیج فارس زیستگاهی برای ماهی های بسیار زیبا است که به مانند آکواریومی پهناور گونه های گوناگون را در خود حفظ می دارد. از جمله خدماتی که در این بوستان به بازدید کنندگان ارائه می شود غواصی و قایق های شیشه ای است.
  • سواحل کیش: ساحل و دریا همیشه یکی از جاذبه های گردشگری دل انگیز و پر طرفدار در دنیا بوده است اما سواحل کیش دارای خصوصیاتی بیشتر از یک ساحل معمولی هستند. سواحلی مرجانی با رنگ نقره ای بسیار زیبا که زیر آفتاب درخشنده میشوند همچنین ماهی های بسیاری ازتزئینی کوچک گرفته (خاص خلیج فارس) تا خوراکی و ماهی های بزرک در آب های این منطقه پیدا می شود.

ازدیگر جاذبه‌های کیش می‌توان به پایاب ، خانه اعیانی، روستای باغو، نمایشگاه خزندگان، تفریحات دریایی و در آخر بوستان آهوان اشاره کرد.

Call Now Button